Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Świat

Świat

biznes-info-640x433
07.08.2019 02:00 Wybudowali Titanica, sami idą na dno. Stocznia po 158 latach bankrutuje

Titanic, najsłynniejszy statek świata, który unieśmiertelniło feralne, acz ikoniczne zatonięcie z 15 kwietnia 1912 roku, powstał w stoczni Harland and Wolff Heavy Industries w Belfaście. Wówczas tylko bowiem ona operowała infrastrukturą, która konieczna była, by zbudować tak wielką jednostkę. Przypomnijmy, że oprócz słynnego transatlantyka Titanic, w Belfaście powstały także zbudowany w 1911 roku Olimpic oraz Britannic z 1915 roku.Stocznia, która zaczęła działać w 1861 roku, przez ponad półtorej wieku była nieodzownym elementem krajobrazu stolicy Irlandii Północnej. Jej dwa wielkie żurawie w kolorze żółtym - Samson oraz Goliath - od 1974 roku są stałymi bywalcami miejskiej panoramy. Niestety, firma ta ma swoje lata świetności już dawno za sobą, informuje portal 300gospodarka.pl.

biznes-info-640x433
01.08.2019 02:00 Badanie załamuje. Niemal co trzeci dostawca podjada jedzenie

Pizza, którą zamawia Amerykanin, w niemalże jednym na trzy przypadki zostanie skosztowana przez wiozącego ją dostawcę. Tak wynika z badania, które przeprowadziła firma US Foods. Według niego aż 28% dostawców częstuje się jedzeniem, które zostaje zamówione i przyznało to w badaniu. Wyniki szokują tym bardziej, że "jedynie" 21% osób zamwiających jedzenie spodziewa się, że dostawca mógł się nim poczęstować. US Foods, by dojść do tych wyników, wykonało ankietę na grupie 1500 dostawców jedzenia, którzy pracują w ramach aplikacji dostarczających żywność. Mowa w tym wypadku o popularnym nie tylko w Ameryce Uber Eats, ale także innych aplikacjach - Grubhub, DoorDash i Postmates. Ci wskazali, że najczęściej powodem, przez który sięgają po cudze jedzenie, jest doskwierający im w pracy głód, brak napiwków, a także niska pensja.

biznes-info-640x433
23.07.2019 02:00 Ranking największych firm świata. Jest polski akcent

Ranking największych firm świata, czyli zestawienie Fortune Global 500, prezentuje 500 największych firm na świecie. Jest to nie tylko jednak ranking, który pokazuje potęgę danych przedsiębiorstw, ale siłę wybranych gospodarek krajów świata. Oczywiste bowiem, że jeśli dany kraj może poszczycić się ogromną liczbą firm w zestawieniu, nie należy do biedniejszych z państw. Ranking pokazuje więc aktualne potęgi gospodarcze niejednokrotnie lepiej niż PKB.Z najnowszego rankingu nie wynika nic dobrego dla Stanów Zjednoczonych. Jak możemy bowiem zobaczyć w zestawieniu Fortune Global 500, aż 121 największych firm globu pochodzi z USA, ale Chińczycy depczą wyraźnie Amerykanom po piętach. W 2017 roku różnica USA - Chiny, była większa, ponieważ Stany liczyły w rankingu aż 132 firmy, a Chiny 109, a w 2018 roku już 126 do 111. Wyraźnie więc przewaga topnieje i w 2020 roku Chińczycy przegonią Amerykanów.

biznes-info-640x433
15.07.2019 02:00 Naukowcy w Szwecji przekonują: Dzieci są nieekologiczne

Dzieci, według naukowców ze Szwecji, są kolejnym z problemów na drodze do ustabilizowania klimatu na Ziemi. Sprawę wpływu dzieci na zmiany w klimacie zbadali Kimberly Nicholas i Seth Wynes z uniwersytetu w Lund. Naukowcy zbadali ich wpływ opierając się na, jak podaje Rzeczpospolita, przeciętnych ilościach emisji, konsumpcji oraz transportu w ciągu całego jego życia. Kalkulacje wykazały, że rok życia dziecka powoduje emisję dwutlenku węgla na poziomie odpowiadającym codziennemu prowadzeniu auta przez 24 lata.Tym samym naukowcy ze Szwecji doszli do wniosku, że ograniczenie liczebności w rodzinach jest jednym z czterech najlepszych czynników w walce z kryzysem klimatycznym, które wprowadzić w swoim życiu może każdy człowiek. Obok ograniczenia porodów naukowcy przedstawili także życie bez samochodu, dietę wegańską oraz unikanie lotów samolotem. Badacze z uniwersytetu w Lund podkreślili jednak, że choć "rezygnacja z wydania dziecka na świat zaoszczędzi 58,6 t emisji CO2 rocznie", rodzice nie powinni odczuwać wstydu ze względu na to, że zostają rodzicami.

biznes-info-640x433
26.06.2019 02:00 Tak drogie nie było od 6 lat. Złoto osiąga zawrotne ceny

Złoto osiągnęło cenę, jakiej nie widzieliśmy od 6 lat - donosi portal Gazeta.pl. To wynik wzrostu napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Iranem, które, jeśli wierzyć słowom Donalda Trumpa, były o krok od wojny. Inwestorzy obawiają się eskalacji konfliktu, która wiązałaby się z chaosem na rynku. Stąd też wolą przesunąć swoje inwestycje z walut, które są aktywami bardziej ryzykownymi, do tych pewniejszych, czyli właśnie złota.Swój wpływ na ceny złota ma także konflikt nie zbrojny, a handlowy, który toczy się od niemalże roku pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Już lada chwila odbyć ma się szczyt G-20, podczas którego Donald Trump ma w cztery oczy spotkać się z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej, Xi Jinpingiem. Możliwe, że dojdzie między nimi do złagodzenia narracji, ale jeśli nie, możemy znów spodziewać się wzrostu cen złota.

biznes-info-640x433
25.06.2019 02:00 Polacy w czołówce rankingu uczciwości. Lepiej niż Niemcy i Francuzi

Polacy w czołówce rankingu najuczciwszych narodów świata. Okazuje się, że mieszkańcy kraju nad Wisłą są znacznie bardziej skorzy w oddawaniu znalezionych rzeczy niż Niemcy czy Francuzi, ale także Czesi czy Nowozelandczycy. Wynika to wprost z wyników badania, które to znalazły się na łamach presitżowego magazynu "Science".Badanie przeprowadzone zostało przez naukowców z kilku szwajcarskich uniwersytetów w 355 gminach miejskich w 40 krajach świata. Wśród wszystkich z biorących udział w badaniu państw Polska uplasowała się bardzo wysoko. Znaleźliśmy się bowiem na 6. miejscu zestawienia. Okazuje się, że wśród nas jest aż 69% uczciwych znalazców portfeli z gotówką. Zaś 63% z nas oddaje portfel właścicielowi mimo braku zawartości.

biznes-info-640x433
17.06.2019 02:00 Najdroższy samochód świata: cena, nowy, zabytkowy

Najdroższy samochód świata jest stosunkowo młody. Dotąd najdroższym autem na świecie było Bugatti Veyron Super Sport, które można było nabyć za około 8 mln złotych. Teraz jednak okazuje się, że ten model został zdeklasyfikowany przez inne auto spod tej marki.

biznes-info-640x433
09.06.2019 02:00 Chiny chcą otworzyć rynek. To szczególna szansa dla Polski

Chiny, gigant, który zmierza po laur najpotężniejszej gospodarki świata, z coraz większym zainteresowaniem zapatruje się na rynek europejski. Po sowitych inwestycjach w Europie Zachodniej i Północnej, Pekin coraz bardziej interesuje się tym, by zacieśnić współpracę handlową z Europą Środkowo-Wschodnią.O swoich planach na zbliżenie z tym szczególnie ważnym dla Polski rejonem Europy Chiny opowiedziały podczas odbywającego się właśnie Forum Współpracy Chiny - Europa Środkowo-Wschodnia. Jak podaje portal Forsal.pl, głos w sprawie zacieśniania współpracy z Europą Środkowo-Wschodnią zabrał sam wicepremier Państwa Środka.