BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Chińczycy sklonowali pierwszego kota w historii. Nie sposób odróżnić go od oryginału

15 Września 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Kot, ukochany pupil i domownik, starzeje się i powoli odchodzi? W Chinach, aby ukoić smutek właściciela, postanowiono... sklonować jego kota, aby mógł cieszyć się nim dłużej.

Kot na zamówienie

Kot, wbrew temu co myślą wielbiciele psów, również może być świetnym przyjacielem człowieka. Jego utrata powoduje często ogromny smutek jego właściciela. Na nietypowy sposób na wyjście z “żałoby” zdecydował się 22-letni chiński biznesmen Huang Yu. Uznał, że jego kot brytyjski krótkowłosy Czosnek jest na tyle wyjątkowy, że warto go… sklonować.

- W moim sercu Czosnek jest niezastąpiony - powiedział Huang, który pomimo wcześniejszego zakopania zwłok ukochanego pupila, postanowił je później wykopać, włożyć do lodówki i przygotować do klonowania. - Czosnek nic nie zostawił dla przyszłych pokoleń, więc mogłem jedynie sklonować - czytamy na nny360.com.

Ta myśl zaprowadziła go do pekińskiej komercyjnej firmy Sinogene Biotechnology Company, zajmującej się klonowaniem zwierząt domowych. Pobrano komórki od zmarłego zwierzaka i stworzono zarodek jego klonu. Około 35 000 dolarów i siedem miesięcy później Sinogene “wyprodukowało”, jak piszą oficjalne chińskie media, pierwszego sklonowanego kota w kraju. Czosnek urodził się zaledwie 66 dni po udanej implantacji zarodka w ciele matki zastępczej. To wydarzenie uznano za kolejny znak, że Chiny stają się światową potęgą w klonowaniu i genetyce. 

Podobno firma pracuje teraz nad sklonowaniem konia, a następnie chce klonować zagrożone zwierzęta, w tym pandę i tygrysa południowochińskiego.

Chińczycy nie zastanawiają się nad moralnością tych działań?

Klonowanie zwierząt domowych na świecie jest w dużej mierze nieuregulowane i kontrowersyjne, jednak w Chińczycy raczej nie wykazują zmartwień dotyczących moralności takich działań. Wielu z nich nie widzi w wykorzystywaniu zwierząt do badań medycznych lub testów kosmetyków niczego zdrożnego czy okrutnego. W Chinach nie obowiązują również żadne przepisy przeciwko okrucieństwu wobec zwierząt.

Mi Jidong, dyrektor generalny Sinogene, zdradził, że zanim firma postanowiła rozpocząć klonowanie zwierząt domowych, w 2015 roku przeprowadziła ankietę. Według niej popyt na takie “usługi” jest wysoki. Firma sklonowała już ponad 40 psów, w tym sznaucery czy maltańczyki - niektóre jako zwierzęta domowe, a inne na badania medyczne. Koszt sklonowania psa to 53 000 dolarów.

Poniżej porównanie, jak wyglądał pierwszy, "oryginalny" Czosnek, a na kolejnym zdjęciu klon pierwowzoru.

Podobne artykuły

Lidl obniży ceny części produktów

Handel

Lidl wprowadza zmiany cen w związku z innymi stawkami VAT. Sieć już poinformowała klientów

Czytaj więcej >
Biedronka wycofuje szkodliwy ser

Handel

Popularny ser wycofany z Biedronki. Spożycie może wywołać u ciebie chorobę

Czytaj więcej >
By Krzysztoferski - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=29842461

Handel

Zakaz obowiązuje od 20 maja. Ale w sklepach wciąż możesz znaleźć alternatywy

Czytaj więcej >
Niedziela handlowa

Handel

Jutro zrobisz zakupy, ale jednak nie wszędzie. Do konkretnych sklepów wybierz się lepiej dzisiaj

Czytaj więcej >
Zakaz handlu zostanie czasowo zniesiony?

Handel

Zakaz handlu w niedzielę już nie taki pewny. Rząd może nie mieć wyjścia

Czytaj więcej >
Godziny otwarcia sklepów w długi weekend

Handel

Godziny otwarcia sklepów będą w ten weekend nieco inne. Lepiej je znać, żeby nie odbić się od drzwi

Czytaj więcej >