BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Kierowcy mogą się nieźle zdziwić. Takiej sytuacji na stacjach nie było dawno

2 Lutego 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Ceny paliw na krajowych stacjach spadają już trzeci tydzień z rzędu. Tymczasem na rynku ropy naftowej da się odczuć napięcie związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa poza Chiny - informuje BM Reflex.

Ceny paliw coraz niższe

Ceny paliw na koniec stycznia po raz kolejny uległy obniżce. Jak podaje BM Reflex, za benzynę bezołowiową 95 trzeba zapłacić 4,93 zł za litr. Z kolei benzyna bezołowiowa 98 kosztuje obecnie 5,26 zł za litr. Spadły też ceny oleju napędowego i autogazu, średnio o 3-4 grosze na litrze. Za ON zapłacimy 5,15 zł za litr, a za LPG 2,35 zł za litr. Choć ceny paliw cały czas się obniżają, to w skali roku są już nieco wyższe. Koszt benzyny 95 wzrósł o 14 gr/l, benzyny 98 o 15 gr/l, a ON i LPG o 12 gr/l.

W najbliższym czasie ceny paliw znowu się obniżą

Ze względu na sukcesywny spadek cen paliw na rynku hurtowym może dojść do kolejnych obniżek w najbliższych dniach. BM Reflex podaje, że bardziej może to dotyczyć oleju napędowego niż benzyn, a obniżki mogą wynieść mniej więcej 3-5 groszy na litrze. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że od początku tego roku hurtowe ceny benzyny obniżyły się o ok. 14 groszy na litrze netto, z kolei w przypadku oleju napędowego ceny spadły o ponad 35 groszy na litrze.

Koronawirus odbija się na cenach ropy

Obniżki na rynku ropy naftowej to konsekwencja nieoczekiwanego wzrostu zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych i informacji o zawieszeniu przez kolejne linie lotów do Chin. Tym samym obawy o spadek popytu na paliwa lotnicze właśnie się spełniają. Ceny ropy naftowej Brent pozostają na poziomie 58,80 dolarów za baryłkę.

Według ostatnich EIA zapasy ropy w USA podniosły się na przestrzeni tygodnia o 3,5 mln bbl do 431/7 mln bbl. Produkcja ropy naftowej utrzymuje się na rekordowym poziomie 13 mln bbl/d. “Wsparciem dla rynku mogą być kolejne komentarze przedstawicieli krajów OPEC sugerujące, że termin marcowego spotkania kartelu, w związku z obecną sytuacją, może zostać przyspieszony. Rynek oczekuje, że OPEC albo zwiększy skalę redukcji wydobycia albo przynajmniej przedłuży obecne niższe limity produkcji co najmniej do połowy roku” - podaje BM Reflex.

Tagi:

światropa naftowaPolskaPaliwoceny paliw

Stanisław WęgrowskiAutor

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >