BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Możliwe, że jesteśmy na progu przełomu. 80% szans na powodzenie nowej szczepionki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Szczepionka przeciw koronawirusowi. Rozpoczynają się próby kliniczne

W trakcie codziennej konferencji prasowej rządu na temat walki z epidemią koronawirusa Hancock zapowiedział, że naukowcy z Oxfordu i zespół z Imperial College London otrzymają po 20 mln funtów na badania nad szczepionką. Zespół Instytutu Jennera w Oxfordzie planuje zacząć produkcję przed zakończeniem badań, aby do września gotowych było około miliona gotowych dawek szczepionki.

Szczepionka powstała w wyniku badań nad szympansem

Brytyjski minister zdrowia stwierdził, że praca nad szczepionką to “niepewna nauka”, jednak oba zespoły naukowców robią szybkie postępy i mogą liczyć na pełne wsparcie od rządu.

- Równocześnie zainwestujemy w zdolności produkcyjne, więc jeśli któraś z tych szczepionek zadziała bezpiecznie, będziemy mogli udostępnić ją Brytyjczykom tak szybko, jak to tylko możliwe - mówił cytowany przez Business Insider Polska Hancock. Dodał jednak, że w tym procesie nic nie jest pewne.

Szczepionka z Oxfordu, pod nazwą ChAdOx1 nCoV-19, została opracowana na bazie nieszkodliwego wirusa uzyskanego od szympansa, który został genetycznie zmodyfikowany w celu przenoszenia części koronawirusa. Naukowcy potwierdzili już, że ta technika generuje silne odpowiedzi immunologiczne w innych chorobach. BIP informuje, że toczą się już rozmowy na temat produkcji szczepionki z trzema brytyjskimi firmami oraz kilkoma z zagranicy. W testach klinicznych będzie brać udział maksymalnie 500 osób.

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest już testowana na ludziach

W tym samym czasie zespół naukowców z Imperial College London od lutego prowadzi testy szczepionki na zwierzętach. Badacze chcieliby rozpocząć próby kliniczne na ludziach w czerwcu. 

Aktualnie na świecie prowadzone są prace nad około 70 szczepionkami, jednak Wielka Brytania będzie jednym z pierwszych krajów, które zaczną przeprowadzać próby kliniczne na ludziach. Szczepionka przeciw koronawirusowi jest już testowana na ludziach w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Tagi:

KoronawirusWielka Brytaniaświat

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]