BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Możliwe, że jesteśmy na progu przełomu. 80% szans na powodzenie nowej szczepionki

22 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Szczepionka przeciw koronawirusowi będzie testowana od czwartku. Stworzyli ją naukowcy z uniwersytetu w Oxfordzie - poinformował w czwartek brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Zdaniem badaczy szanse na to, że szczepionka okaże się skuteczna, wynoszą

Szczepionka przeciw koronawirusowi. Rozpoczynają się próby kliniczne

W trakcie codziennej konferencji prasowej rządu na temat walki z epidemią koronawirusa Hancock zapowiedział, że naukowcy z Oxfordu i zespół z Imperial College London otrzymają po 20 mln funtów na badania nad szczepionką. Zespół Instytutu Jennera w Oxfordzie planuje zacząć produkcję przed zakończeniem badań, aby do września gotowych było około miliona gotowych dawek szczepionki.

Szczepionka powstała w wyniku badań nad szympansem

Brytyjski minister zdrowia stwierdził, że praca nad szczepionką to “niepewna nauka”, jednak oba zespoły naukowców robią szybkie postępy i mogą liczyć na pełne wsparcie od rządu.

- Równocześnie zainwestujemy w zdolności produkcyjne, więc jeśli któraś z tych szczepionek zadziała bezpiecznie, będziemy mogli udostępnić ją Brytyjczykom tak szybko, jak to tylko możliwe - mówił cytowany przez Business Insider Polska Hancock. Dodał jednak, że w tym procesie nic nie jest pewne.

Szczepionka z Oxfordu, pod nazwą ChAdOx1 nCoV-19, została opracowana na bazie nieszkodliwego wirusa uzyskanego od szympansa, który został genetycznie zmodyfikowany w celu przenoszenia części koronawirusa. Naukowcy potwierdzili już, że ta technika generuje silne odpowiedzi immunologiczne w innych chorobach. BIP informuje, że toczą się już rozmowy na temat produkcji szczepionki z trzema brytyjskimi firmami oraz kilkoma z zagranicy. W testach klinicznych będzie brać udział maksymalnie 500 osób.

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest już testowana na ludziach

W tym samym czasie zespół naukowców z Imperial College London od lutego prowadzi testy szczepionki na zwierzętach. Badacze chcieliby rozpocząć próby kliniczne na ludziach w czerwcu. 

Aktualnie na świecie prowadzone są prace nad około 70 szczepionkami, jednak Wielka Brytania będzie jednym z pierwszych krajów, które zaczną przeprowadzać próby kliniczne na ludziach. Szczepionka przeciw koronawirusowi jest już testowana na ludziach w Chinach i Stanach Zjednoczonych.

Podobne artykuły

Rekordowe zainteresowanie 300 plus

Polska i świat

Resort rodziny dla Biznes Info: ponad 1,5 mln wniosków o 300 plus

Czytaj więcej >
Rok bonu turystycznego

Polska i świat

Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało

Czytaj więcej >
Nord Stream 2

Polska i świat

USA i Niemcy doszły do porozumienia w sprawie Nord Stream 2

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Polska i świat

ZUS już w tym tygodniu wypłaci wyprawki z programu Dobry Start

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

PGNiG zamieściło specjalny komunikat. Niebezpieczeństwo nie czyha już tylko pod drzwiami

Czytaj więcej >
Powodzie

Polska i świat

Powódź spędza sen z powiek wielu Polakom. Małopolska i Podkarpacie najbardziej zagrożone

Czytaj więcej >