koronawirus-pixabay-vperemencom
Obraz Наркологическая Клиника z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Marca 2020

Profesor prognozuje do kiedy epidemia potrwa w Polsce. Jeszcze długo możemy siedzieć w domu

Koronawirus do kiedy - to jedno z najczęściej wyszukiwanych ostatnio zapytań w przeglądarkach internetowych. Z odpowiedzią przychodzi prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. I niestety nie ma dobrych wieści. Epidemia koronawirusa potrwa w Polsce dłużej niż zakładano.

Koronawirus do kiedy - najczęstsze pytanie do specjalistów

W weekend miasto Białystok zorganizowało specjalną konferencję prasową, a gościem był właśnie prof. Robert Flisiak. Ekspert, który kieruje także Kliniką Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w tym mieście, odpowiadał na pytania za pośrednictwem komunikatora internetowego.

Gdy padło pytanie o rozwój koronawirusa w Polsce, Flisiak stwierdził, że to będzie narastać. "Nie ustąpi to do końca kwietnia, zobaczymy, jak to będzie wyglądało w maju" - ocenił ekspert. I dodał, że trzeba obserwować, kiedy nastąpi szczyt pandemii w kraju.

Koronawirus do kiedy? Najgorsze dopiero przed nami

Jak twierdzi profesor, w krajach, gdzie pandemia zaczęła się wcześniej, z wyjątkiem krajów azjatyckich, szczyt jeszcze nie nadszedł. I podał jako przykład Włochy, gdzie w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia z 19 lutego nie było ani jednego przypadku, a pięć dni później raport wskazywał już kilkadziesiąt przypadków.

"To ilustruje, jak bardzo szybko potrafi się to zmieniać i my teraz jesteśmy zdecydowanie na krzywej wzrostowej" - stwierdził ekspert cytowany przez bankier.pl. Jego zdaniem na początku przyszłego miesiąca będzie można sprawdzić, czy szczyt pandemii już nadszedł i czy dojdzie do stabilizacji liczby zakażeń.

Deficyt narzędzi do walki z koronawirusem

Profesor jest zaniepokojony małym dostępem do diagnostyki. Jego zdaniem ilość narzędzi, jakie mamy w Polsce, nie wystarcza. "Owszem, to jest już ponad 20 laboratoriów, które pracują, to jest te kilka tysięcy testów, ale to jest mało" - mówił Flisiak. Zgodnie z zaleceniami WHO testów trzeba przeprowadzać jak najwięcej, a w Polsce powinny być podejmowane bardziej intensywne działania, aby powstrzymać pandemię.

Zakażonych jest znacznie więcej

Ekspert uważa, że zakażeń koronawirusem w Polsce jest więcej niż podają statystyki. "Jest duża grupa osób, które nie mają żadnych objawów, a są nosicielami wirusa i one sprzyjają rozprzestrzenianiu zakażeń" - powiedział specjalista.

Profesor przypomina, aby unikać skupisk ludzi i zachować od siebie odstępy między osobami w kolejce do sklepu czy apteki. "To szczególnie istotne, bo musimy zdawać sobie sprawę, że wśród nas są zdrowi, ale zakażeni, którzy mogą rozprzestrzeniać to zakażenie, nie ze swojej winy, nie można ich za to winić, każdy z nas może ulec zakażeniu i znaleźć się w takiej sytuacji" - powiedział cytowany przez bankier.pl Robert Flisiak.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News