koronawirus-pixabay-vperemencom
Obraz Наркологическая Клиника z Pixabay
Autor Stanisław Węgrowski - 23 Marca 2020

Profesor prognozuje do kiedy epidemia potrwa w Polsce. Jeszcze długo możemy siedzieć w domu

Koronawirus do kiedy - to jedno z najczęściej wyszukiwanych ostatnio zapytań w przeglądarkach internetowych. Z odpowiedzią przychodzi prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. I niestety nie ma dobrych wieści. Epidemia koronawirusa potrwa w Polsce dłużej niż zakładano.

Koronawirus do kiedy - najczęstsze pytanie do specjalistów

W weekend miasto Białystok zorganizowało specjalną konferencję prasową, a gościem był właśnie prof. Robert Flisiak. Ekspert, który kieruje także Kliniką Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w tym mieście, odpowiadał na pytania za pośrednictwem komunikatora internetowego.

W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedażyW sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedażyCzytaj dalej

Gdy padło pytanie o rozwój koronawirusa w Polsce, Flisiak stwierdził, że to będzie narastać. "Nie ustąpi to do końca kwietnia, zobaczymy, jak to będzie wyglądało w maju" - ocenił ekspert. I dodał, że trzeba obserwować, kiedy nastąpi szczyt pandemii w kraju.

Koronawirus do kiedy? Najgorsze dopiero przed nami

Jak twierdzi profesor, w krajach, gdzie pandemia zaczęła się wcześniej, z wyjątkiem krajów azjatyckich, szczyt jeszcze nie nadszedł. I podał jako przykład Włochy, gdzie w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia z 19 lutego nie było ani jednego przypadku, a pięć dni później raport wskazywał już kilkadziesiąt przypadków.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. "RP": kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Kolejne sklepy i miejsca zamknięte dla obywateli

"To ilustruje, jak bardzo szybko potrafi się to zmieniać i my teraz jesteśmy zdecydowanie na krzywej wzrostowej" - stwierdził ekspert cytowany przez bankier.pl. Jego zdaniem na początku przyszłego miesiąca będzie można sprawdzić, czy szczyt pandemii już nadszedł i czy dojdzie do stabilizacji liczby zakażeń.

Deficyt narzędzi do walki z koronawirusem

Profesor jest zaniepokojony małym dostępem do diagnostyki. Jego zdaniem ilość narzędzi, jakie mamy w Polsce, nie wystarcza. "Owszem, to jest już ponad 20 laboratoriów, które pracują, to jest te kilka tysięcy testów, ale to jest mało" - mówił Flisiak. Zgodnie z zaleceniami WHO testów trzeba przeprowadzać jak najwięcej, a w Polsce powinny być podejmowane bardziej intensywne działania, aby powstrzymać pandemię.

Jeszcze w listopadzie kosztował 25 zł. Dziś możesz go sprzedać za 40 razy więcejJeszcze w listopadzie kosztował 25 zł. Dziś możesz go sprzedać za 40 razy więcejCzytaj dalej

Zakażonych jest znacznie więcej

Ekspert uważa, że zakażeń koronawirusem w Polsce jest więcej niż podają statystyki. "Jest duża grupa osób, które nie mają żadnych objawów, a są nosicielami wirusa i one sprzyjają rozprzestrzenianiu zakażeń" - powiedział specjalista.

Profesor przypomina, aby unikać skupisk ludzi i zachować od siebie odstępy między osobami w kolejce do sklepu czy apteki. "To szczególnie istotne, bo musimy zdawać sobie sprawę, że wśród nas są zdrowi, ale zakażeni, którzy mogą rozprzestrzeniać to zakażenie, nie ze swojej winy, nie można ich za to winić, każdy z nas może ulec zakażeniu i znaleźć się w takiej sytuacji" - powiedział cytowany przez bankier.pl Robert Flisiak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Znany reżyser lekceważy zagrożenie koronawirusem? Kręci film w środku Warszawy
  3. Nie żyje proboszcz zarażony koronawirusem. Duchowny miał 68 lat
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  7. Nowe ograniczenia w Polsce. Premier ogłosił decyzję, sytuacja jest poważna

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News