Grupa krwi może mieć wpływ na zachorowanie
pxhere.com
Autor Przemysław Terlecki - 20 Marca 2020

Grupa krwi a SARS-CoV-2. Co trzeci Polak może być w grupie największego ryzyka

SARS-CoV-2 może mieć związek z grupą krwi? Jak wynika ze wstępnych analiz chińskich naukowców, jest to możliwe. O sprawie donoszą badacze z Shenzen i Wuhan, którzy wskazują, że szczególnie jedna grupa krwi - niezależnie od wieku oraz płci - jest narażona na zachorowanie najbardziej.

SARS-CoV-2 może mieć powiązanie z grupą krwi zarażonego oraz wpływ na przebieg choroby COVID-19. Tak właśnie wynika z najnowszych badań przedstawionych przez zespół 19 chińskich naukowców, którzy badania przeprowadzili razem z ośmioma różnymi ośrodkami naukowymi oraz uniwersytetami, jak podaje porta medonet.pl.

Minister Woś informuje o stanie zdrowia swojej rodziny. Nie ma on dobrych wieściMinister Woś informuje o stanie zdrowia swojej rodziny. Nie ma on dobrych wieściCzytaj dalej

Z badań wynika, że największe ryzyko zarażenia SARS-CoV-2 i rozwinięcia się w COVID-19 mają osoby z grupą krwi A. Jest to najczęściej występująca na świecie grupa krwi. Co więcej, także w Polsce jest ona najliczniejszą. Płynie bowiem w żyłach 32% obywateli Polski, co oznacza, że co trzeci Polak ma znajdować się w grupie podwyższongo ryzyka.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedzieć

"Ma", ponieważ badania chińskich naukowców są dopiero wstępem do studium nad korelacją między grupą krwi, a wirusem SARS-CoV-2. Medonet.pl wskazuje, że liderem grupy badawczej był dr Jiao Zhao ze School of Medicine na Shenzhen University of Science and Technology, a badano dokumentację medyczną 2713 pacjentów ze szpitali w Wuhan i Shenzen.

Siedzisz w domu przez wirusa? Musisz koniecznie pamiętać o jednym suplemencie, aby zadbać o zdrowieSiedzisz w domu przez wirusa? Musisz koniecznie pamiętać o jednym suplemencie, aby zadbać o zdrowieCzytaj dalej

SARS-CoV-2 a grupa krwi. Kto najbardziej, a kto najmniej narażony na zachorowanie na COVID-19?

W każdej z badanych grup odsetek chorych na COVID-19 był największy wśród osób odznaczających się grupą krwi A. Chińscy naukowcy przyjrzeli się także płci i wiekowi badanych, ale jak się okazało te nie mają wpływu na rozkład grup krwi.

Z kolei najmniej zagrożeni, według naukowców z Chin, są osoby z grupą krwi 0. Nie oznacza to oczywiście, że osoby mające tę grupę krwi nie muszą się bać SARS-CoV-2. Wśród nich także bowiem występują zakażenia wirusem oraz zachorowania na COVID-19.

MEN: Wydłużymy czas zamknięcia szkół. To niemal pewneMEN: Wydłużymy czas zamknięcia szkół. To niemal pewneCzytaj dalej

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że podobne wnioski wysunięto po epidemii wirusa SARS w 2003 roku. Medonet.pl zwraca uwagę, że w wypadku SARS-CoV-2 sytuacja może się powtórzyć, ponieważ "podobieństwo sekwencji kwasu nukleinowego i podobieństwo wiązania enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) między SARS-CoV i SARS-CoV-2 jest duże".

Hipoteza do potwierdzenia lub obalenia

Należy jednak podkreślić, że na razie wnioski z badań chińskich naukowców są jedynie hipotezą, która należy zweryfikować dalszymi badaniami. W ich toku niewątpliwie nastąpi potwierdzenie lub jej obalenie. Medonet.pl przypomina, że wyniki badań w ramach artykułu dostępne są na stronie Medrixiv.org skąd można je pobrać w wersji PDF. Jest to jednak wstępna wersja publikacji naukowej, która nie była jeszcze recenzowana.

Minister zdrowia ostro o sytuacji w Polsce: zamknięcie państwa albo setki zmarłychMinister zdrowia ostro o sytuacji w Polsce: zamknięcie państwa albo setki zmarłychCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni
  3. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  6. Zmarła pierwsza kobieta, która miała koronawirusa. Sąsiedzi Polski ujawnili smutną prawdę
  7. Zmarła pierwsza kobieta, która miała koronawirusa. Sąsiedzi Polski ujawnili smutną prawdę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News