Paszport japoński daje najwięcej możliwości podróży bez wizy
By Rakoon - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73775963
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Stycznia 2020

Paszporty, które otwierają najwięcej granic. Polska daleko za Czechami

Paszport japoński daje najwięcej możliwości jeśli chodzi o swobodne podróżowanie. Z rankingu najpotężniejszych paszportów na świecie opracowanego przez Henley & Partners wynika, że z tym dokumentem bez wizy można podróżować do 191 krajów. A jak wypada polski paszport?

Paszport japoński najlepszą przepustką

Japonia już trzeci raz z rzędu wygrywa zestawienie przygotowane przez Henley & Partners. Posiadacze tego dokumentu mają najwięcej możliwości podróżowania bez wizy. Natomiast polski paszport też wypada całkiem nieźle. Dzięki temu dokumentowi można swobodnie podróżować do 176 krajów. Polska zajmuje 14 miejsce w rankingu. Jak podaje bankier.pl, w poprzednich dwóch zestawieniach nasz kraj był o jedną pozycję wyżej, jednak liczba krajów, do których można było podróżować, była mniejsza (175).

Paszport z Kraju Kwitnącej Wiśni stał się samodzielnym liderem rankingu. Jeszcze w zeszłym roku Singapur również mógł się poszczycić największą ilością krajów, do których można podróżować bez wizy. Jednak tym razem singapurski paszport daje przepustkę do 190 krajów. Zgody nie wyraziła w tym roku Arabia Saudyjska. Na “pudle” znalazły się jeszcze ex aequo Niemcy i Korea Południowa.

Badacze podkreślają w badaniu spadek znaczenia paszportu amerykańskiego i brytyjskiego. Jeszcze cztery lata temu były to najpotężniejsze paszporty na świecie. W tym roku zajmują dopiero 8. miejsce.

Sztab WOŚP w Rzeszowie rozwiązany. Nagła i zaskakująca decyzja jego szefaSztab WOŚP w Rzeszowie rozwiązany. Nagła i zaskakująca decyzja jego szefaCzytaj dalej

Natomiast paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich zrobił największy progres. Z tym dokumentem podróże bez wizy są możliwe do 171 krajów, a ZEA awansowała aż o 47 pozycji i plasuje się na 18. miejscu. A jaki jest najgorszy paszport? Ranking zamyka Afganistan. Z tym dokumentem można swobodnie podróżować tylko do 26 krajów.

Pierwsza "dziesiątka" rankingu:

 1. Japonia - 191
 2. Singapur - 190
 3. Niemcy, Korea Południowa - 189
 4. Finlandia, Włochy - 188
 5. Dania, Luxemburg, Hiszpania - 187
 6. Francja, Szwecja - 186
 7. Austra, Irlandia, Holandia, Portugalia, Szwajcaria - 185
 8. Belgia, Grecja, Norwegia - 184
 9. Australia, Kanada, Czechy - 183
 10. Litwa, Węgry - 181

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Anna Jantar byłaby zachwycona. Wnuczka odziedziczyła cechy babci i mamy
 2. Napój oczyszczający tętnice. Wystarczy pić dwa razy dziennie
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. Już za dwa tygodnie na kierowców spadnie nowy obowiązek. Jeśli się nie zastosują zapłacą wysoką karę
 5. Do końca roku musisz mieć specjalne konto do rozliczeń z fiskusem. Ma je dopiero 200 tys. Polaków
 6. W ostatniej chwili zmieniono zasady, emeryci nie mieli o nich pojęcia. Chodzi o dodatkowe 500 złotych do emerytury

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News