Paszport japoński daje najwięcej możliwości podróży bez wizy
By Rakoon - Own work, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73775963
Autor Stanisław Węgrowski - 12 Stycznia 2020

Paszporty, które otwierają najwięcej granic. Polska daleko za Czechami

Paszport japoński daje najwięcej możliwości jeśli chodzi o swobodne podróżowanie. Z rankingu najpotężniejszych paszportów na świecie opracowanego przez Henley & Partners wynika, że z tym dokumentem bez wizy można podróżować do 191 krajów. A jak wypada polski paszport?

Paszport japoński najlepszą przepustką

Japonia już trzeci raz z rzędu wygrywa zestawienie przygotowane przez Henley & Partners. Posiadacze tego dokumentu mają najwięcej możliwości podróżowania bez wizy. Natomiast polski paszport też wypada całkiem nieźle. Dzięki temu dokumentowi można swobodnie podróżować do 176 krajów. Polska zajmuje 14 miejsce w rankingu. Jak podaje bankier.pl, w poprzednich dwóch zestawieniach nasz kraj był o jedną pozycję wyżej, jednak liczba krajów, do których można było podróżować, była mniejsza (175).

Paszport z Kraju Kwitnącej Wiśni stał się samodzielnym liderem rankingu. Jeszcze w zeszłym roku Singapur również mógł się poszczycić największą ilością krajów, do których można podróżować bez wizy. Jednak tym razem singapurski paszport daje przepustkę do 190 krajów. Zgody nie wyraziła w tym roku Arabia Saudyjska. Na “pudle” znalazły się jeszcze ex aequo Niemcy i Korea Południowa.

Badacze podkreślają w badaniu spadek znaczenia paszportu amerykańskiego i brytyjskiego. Jeszcze cztery lata temu były to najpotężniejsze paszporty na świecie. W tym roku zajmują dopiero 8. miejsce.

Natomiast paszport Zjednoczonych Emiratów Arabskich zrobił największy progres. Z tym dokumentem podróże bez wizy są możliwe do 171 krajów, a ZEA awansowała aż o 47 pozycji i plasuje się na 18. miejscu. A jaki jest najgorszy paszport? Ranking zamyka Afganistan. Z tym dokumentem można swobodnie podróżować tylko do 26 krajów.

Pierwsza "dziesiątka" rankingu:

  1. Japonia - 191
  2. Singapur - 190
  3. Niemcy, Korea Południowa - 189
  4. Finlandia, Włochy - 188
  5. Dania, Luxemburg, Hiszpania - 187
  6. Francja, Szwecja - 186
  7. Austra, Irlandia, Holandia, Portugalia, Szwajcaria - 185
  8. Belgia, Grecja, Norwegia - 184
  9. Australia, Kanada, Czechy - 183
  10. Litwa, Węgry - 181

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News