unsplash
unsplash
Autor Stanisław Węgrowski - 24 Marca 2020

Minister rozwoju: czeka nas poważny kryzys. Musimy przygotować się na najgorsze?

Kryzys będzie poważny i zupełnie inny niż dotychczasowe - mówi na łamach “Dziennika Gazety Prawnej” minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Kryzys nie do uniknięcia

“DGP” zapytał szefową resortu rozwoju m.in. o to, czy zbliża się już recesja. Emilewicz stwierdziła, że Polskę czeka poważny kryzys. Na dodatek będzie zupełnie inny niż dotychczasowe, jak kryzys z 2008 roku, który miał początek w problemach instytucji finansowych.

Biedronka przekazuje kolejną ważną informację swoim klientom. Teraz zakupy ulegną znacznej zmianieBiedronka przekazuje kolejną ważną informację swoim klientom. Teraz zakupy ulegną znacznej zmianieCzytaj dalej

Zdaniem minister rozwoju aktualny kryzys paraliżuje cały świat i dotyka wszystkich państw i ich gospodarek. - Ani instrumenty polityki monetarnej, ani fiskalnej, ani rozwiązania propopytowe nie są dziś adekwatne. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, niemal z godziny na godzinę" - mówi na łamach “DGP” Emilewicz.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. "RP": kwarantanna w Polsce zostanie zaostrzona. Kolejne sklepy i miejsca zamknięte dla obywateli

Jej zdaniem narastający kryzys w Europie jest spowodowany częściowo decyzjami włoskiego rządu.

- Decyzja premiera Włoch o zamknięciu wszystkich zakładów poza branżą spożywczą to naruszenie kolejnych łańcuchów wartości w Europie. Zadaniem polskiego rządu jest dostarczenie tylu rozwiązań, ile jest tylko możliwe, by firmy - zaciskając pasa - przetrwały ten trudniejszy moment - powiedziała “DGP” minister rozwoju.

Kryzys muszą przetrwać najmniejsi

Dziennik zapytał też, które z rozwiązań są najważniejsze. Emilewicz oceniła, że te, które chronią miejsca pracy i pozwalają przetrwać kryzys małym firmom.

- Jednakże chodzi o utrzymanie płynności finansowej na rynku, dostarczenie kapitału, który będzie dostępny dla przedsiębiorstw w kłopotach. Z mojej perspektywy ważne są zwłaszcza rozwiązania dla tych najmniejszych: samozatrudnionych, pracujących na umowach zleceniach czy o dzieło, czyli tych, którzy nigdy nie byli objęci żadną tarczą ochronną. To piloci wycieczek, fryzjerki, kosmetyczki, którzy dzisiaj z dnia na dzień tracą dochody - powiedziała “DGP” szefowa resortu rozwoju.

Produkty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieProdukty, za które przepłacasz i nawet o tym nie wiesz. Nie daj nabić się w butelkę i zacznij oszczędzanieCzytaj dalej

Pomoc finansowa “da im szanse”

Zaznaczyła, że dla nich przygotowano wsparcie w kwocie 2080 zł, które da im szanse przetrwać kryzys. - Dla tej grupy i mikroprzedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu osób ważna jest także propozycja prezydenta, żeby okresowo zawiesić obowiązek płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. Mam nadzieję, że to doda im otuchy i że przetrwają ten trudny czas - powiedziała Emilewicz.

Minister rozwoju przekazała, że koszt anulowania składek ZUS na trzy miesiące to ok. 13 mld zł.

Cały wywiad z Jadwigą Emilewicz przeczytasz w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znany reżyser lekceważy zagrożenie koronawirusem? Kręci film w środku Warszawy
  2. Nie żyje proboszcz zarażony koronawirusem. Duchowny miał 68 lat
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Możesz zapłacić 270 zł albo nałożą na ciebie karę. Kontrole trwają w całym kraju
  6. Nowe ograniczenia w Polsce. Premier ogłosił decyzję, sytuacja jest poważna
Nie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychNie pozwól, żeby inflacja zabrała twoje oszczędności. Oto TOP 10 najlepszych kont oszczędnościowychCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News