O zarobkach w ochronie zdrowia mówi się od lat. Pielęgniarki regularnie organizują protesty, domagając się podwyżek i innych systemowych zmian, które mają poprawić warunki ich pracy. Okazuje się jednak, że dziś nie jest to już nisko opłacany zawód. Na niektóre konta trafiają pięciocyfrowe kwoty, widełki bywają imponujące. Jedna rzecz zwraca szczególną uwagę.
Zwolnienia lekarskie od zawsze kusiły Polaków nawet w sytuacjach, w których nie powinny im przysługiwać. Teraz ich otrzymanie jest prostsze niż kiedykolwiek. Naczelna Izba Lekarska bije na alarm i mówi o “zwolnieniomatach”, znacząco rośnie liczba L4 w związku z jednym schorzeniem. Te dane wzbudzają zainteresowanie, czy pojawią się kroki prawne?
Rosnąca popularność odzieży fast fashion wzbudza niemałe emocje. Tak szybka wymiana garderoby może prowadzić do wielu konsekwencji, poczynając od zanieczyszczenia środowiska, kończąc na wypracowaniu nieprawidłowych nawyków. Okazuje się, że jest jeszcze jeden argument za przerwaniem zamówień z platform takich jak Temu czy Shein. Polscy naukowcy właśnie przekazali wyniki badań.
Pilny komunikat właśnie obiega sieć. Przedsiębiorstwo wodociągowe informuje, że wodociągi uległy poważnej awarii. Mieszkańcy muszą wiedzieć, jak postępować w tej sytuacji. Wydano pierwsze instrukcje, lepiej nie ryzykować. Zalecenia będą obowiązywały do odwołania.
Jeszcze do niedawna sanatoria były zamknięte dla czworonożnych towarzyszy, zmuszając kuracjuszy do zostawiania ich w domu lub szukania opieki. Teraz coraz więcej uzdrowisk w Polsce otwiera swoje drzwi dla zwierząt, oferując im specjalne warunki pobytu. Gdzie można wybrać się na leczenie razem z pupilem?
Wiele kobiet unikało tych badań ze względu na wysokie koszty, choć rezygnacja z nich może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia. Teraz wszystko się zmienia. Ministerstwo Zdrowia wprowadza kluczowe zmiany, dzięki którym Polki będą mogły skorzystać z nowoczesnej diagnostyki za darmo.
Największy hit tego roku, dubajska czekolada, jest obecnie dostępny w niemal każdym sklepie. Polacy zajadają się tym popularnym smakołykiem, a także produktami, które powstały jako inspiracja tą niezwykłą słodkością. Testerzy postanowili sprawdzić, co w rzeczywistości kryje się wewnątrz cennej tabliczki i omal nie złapali się za głowy. W dubajskiej czekoladzie wykryto szkodliwe substancje.
Rak jelita grubego to cichy zabójca, który przez lata może nie dawać żadnych objawów. Gdy choroba zostaje wykryta zbyt późno, leczenie bywa trudne, a szanse na pełne wyleczenie maleją. Jak uniknąć takiego scenariusza? NFZ oferuje darmowe badania przesiewowe, które mogą uratować życie. Kto może skorzystać z tego programu?
7753 podpisy w 3 dni – taki zasięg wygenerował krótki list adresowany do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Odpowiedniego kontekstu najpewniej dodała publikacji inicjatywa Rzecznika Praw Obywatelskich, który kilka dni wcześniej wystąpił z wnioskiem o to samo, o co proszą oddolnie “skrzyknięci” obywatele.
Czy grozi ci kara za nieodwołanie wizyty u lekarza? Coraz częściej mówi się o finansowych sankcjach dla pacjentów, którzy rezerwują terminy, ale się na nie nie stawiają. Jakie konsekwencje mogą ich czekać? Wiele wskazuje na to, że Polska pójdzie śladem innych krajów i wprowadzi opłaty za nieodwołane wizyty.
W przeszłości odwiedzali je najwybitniejsi polscy pisarze, poeci i politycy, a wkrótce stanie się ono miejscem, które przyciągnie tysiące kuracjuszy. Minister zdrowia potwierdził możliwość rozwoju lecznictwa uzdrowiskowego w jednym z miast południowej Polski. Trudno o bardziej malownicze położenie — nowa pozycja znajduje się na północnym progu Beskidu Śląskiego, co stwarza idealne warunki do wypoczynku i rekreacji. Kiedy rozpoczną się pierwsze turnusy?
Początek wiosny i związane z nią przesilenie przysparza wielu kłopotów. Z szacunków naukowców wynika, że nawet co trzeci członek społeczeństwa wkrótce odczuje wiele przykrych objawów. Specjaliści apelują o jak najszybszą reakcję, punktują kluczowe rady i pokazują mapę, która może zaoszczędzić sporo cierpienia.
Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wstrzymał obrót popularnym lekiem stosowanym w leczeniu astmy. Przyczyną tej decyzji mają być nieprawidłowości wykryte opakowaniach. Inspektorzy chcą w ten sposób ochronić pacjentów przed potencjalnym zagrożeniem związanym z wadą jakościową produktu. W komunikacie podano m.in. numer wadliwej serii leku i jego datę ważności.
To pierwszy taki przypadek od 24 lat. W szpitalu we Wrocławiu przyjęto małą pacjentkę w bardzo ciężkim stanie. 6-latka walczy o życie po zakażeniu niezwykle groźną chorobą, która od lat nie występowała na terenie kraju dzięki zbiorowej odporności i obowiązkowym szczepieniom. Dziecko zaraziło się prawdopodobnie podczas wakacji w Afryce.
Sanatoria stanowią istotny element systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Leczenie uzdrowiskowe realizowane w licznych ośrodkach współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia ma na celu wsparcie procesu leczenia i rehabilitacji pacjentów z różnorodnymi schorzeniami.
Już wkrótce pacjenci wykupujący recepty w aptekach mogą być mocno zaskoczeni. Ministerstwo Zdrowia wprowadza kolejne zmiany w refundacji leków, obejmujące m.in. nowe terapie dla dzieci i seniorów. Jakie grupy pacjentów skorzystają na tych modyfikacjach, a kto może odczuć ich negatywne skutki? Wiadomo, jak w najbliższym czasie mogą zmienić się ceny.
Szykuje się prawdziwa rewolucja w systemie opieki zdrowotnej. Projekt rozporządzenia już przeszedł przez konsultacje społeczne, a jego założenia mogą być bardzo optymistyczne dla wielu pacjentów. Do tych specjalistów będzie można się dostać bez skierowania, powody zmian nie pozostawiają złudzeń. System wymaga reformy.
Od kilku lat eksperci ostrzegają, że w Polsce powracają choroby zakaźne, które wcześniej udało się wyeliminować, a jednym z powodów jest uchylanie się rodziców od wykonania obowiązkowych zabiegów. Główny Inspektorat Sanitarny zapowiedział ogólnokrajową kontrolę, której efekty wkrótce się ujawnią. Czego mogą spodziewać się rodzice?
Apteki w Polsce stoją przed poważnym kryzysem – zagrożenie zamknięciem dotyczy tysięcy placówek. Decyzje administracyjne mogą doprowadzić do ich masowej likwidacji, co odbije się na całym rynku farmaceutycznym. Stowarzyszenie Poszkodowanych „Apteka Zamknięta” alarmuje, że miliony pacjentów mogą wkrótce mieć trudności z dostępem do leków. Jakie są przyczyny tej sytuacji i czy rząd odpowie na apele farmaceutów?
Wizyty lekarskie często wiążą się z dużym stresem i obawą o zdrowie. Czasami wiążą się także z nadużyciami, których mogą się dopuszczać pracownicy ochrony zdrowia. Narodowy Fundusz Zdrowia wyjaśnia, jakie prawa mają pacjenci i jak mogą je egzekwować. Pojawiła się również instrukcja złożenia skargi na medyków oraz placówki.
Od marca 2025 r. zmieni się charakterystyka wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Na medyków spadł nowy obowiązek, od którego sami się odżegnują. Lekarze rozporządzeniem ministerstwa zdrowia zobligowani zostali do zadawania pacjentom dość niewygodnych pytań. Sprawa wywołuje wiele emocji, środowisko medyczne konsekwentnie wylicza problemy, a za niedopełnienie obowiązków grożą poważne kary.
Główny Inspektorat Sanitarny właśnie poinformował o wycofaniu kolejnego produktu spożywczego. Wykrycie niebezpiecznych drobnoustrojów wiąże się ze specjalnymi procedurami, w których kooperować powinni również klienci. Jak ostrzega instytucja, spożycie mąki może się wiązać z zagrożeniem dla zdrowia. Znane są szczegóły postępowania.
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o darmowych badaniach profilaktycznych dla wielu Polaków. Program ChUK ma na celu wczesne wykrywanie chorób układu krążenia, które stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce. Kto może skorzystać i jakie badania oferuje NFZ?
Osoby ubezpieczone w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) mogą liczyć na dodatek w wysokości nawet 700 zł od pracodawcy. Aby skorzystać z tego przywileju, należy spełnić określone kryteria i dopełnić odpowiednich formalności. Jakie są jej zasady i limity finansowe?
Kolejki do sanatoriów wciąż są długie, ale szykują się zmiany. Ministerstwo Zdrowia chce usprawnić proces kwalifikacji pacjentów i rozpatrywania skierowań. Czy to oznacza, że chorzy szybciej otrzymają szansę na leczenie uzdrowiskowe? Jakie zmiany planuje rząd i czy faktycznie pomogą pacjentom?
Wyjazd do sanatorium to dobry sposób na podreperowanie zdrowia i odpoczynek. Jak się okazuje, w ostatnim czasie seniorzy masowo rezygnują z pobytów w uzdrowiskach. W niektórych regionach nawet 80 osób dziennie odwołuje wyjazd do sanatorium. Powody tej decyzji mogą zaskakiwać. Przedstawiamy szczegóły.
Dane GUS zdradziły, o ile wzrosły ceny leków sprzedawanych w polskich aptekach. To uderza w kieszenie pacjentów, szczególnie seniorów, którzy na ten cel przeznaczają dużą część swojego dochodu. Znane są powody takiego stanu rzeczy, odpowiedzialnością obarcza się ustawodawcę.
Już 3 lutego wejdą w życie istotne zmiany dotyczące rehabilitacji sanatoryjnej finansowanej przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy mają pomóc osobom aktywnym zawodowo, zagrożonym utratą zdolności do pracy. Kolejna tura reform zaplanowana jest na wiosnę 2025 roku. Co się zmieni?