Małe firmy od lat borykają się z problemem zatorów płatniczych, które często prowadziły do ich upadku. Teraz pojawia się propozycja, która może diametralnie zmienić sytuację. Będący twarzą deregulacji gospodarki Rafał Brzoska, ma pewien plan. Czy uproszczona egzekucja należności uratuje tysiące przedsiębiorstw?
Z tych urządzeń elektrycznych korzystamy codziennie. Stanowią one niezbędny element codziennego funkcjonowania w gospodarstwie domowym. Co ciekawe, koszty związane z ich zakupem, a nawet montażem, możemy odliczyć od podatku. Co więcej, katalog odliczeń rozszerzył się o kolejne sprzęty, które nie kwalifikowały się wcześniej do odliczenia.
1 marca odbędzie się kolejna waloryzacja emerytur i rent. Wzrosną również dodatki do tych świadczeń, które przysługują wielu seniorom. W ramach jednego z nich można otrzymać ponad 350 złotych miesięcznie. Ten przywilej przysługuje jednak tylko jednej grupie emerytów. Kto może liczyć na dodatkowy zastrzyk gotówki i jakie warunki trzeba spełnić? Wyjaśniamy.
Ostatnie lata to znaczący wzrost popularności stylu vintage. Tyczy się to nie tylko ubrań, które chętnie są kupowane z drugiej ręki, ale również wyposażenia domu, którego pełno można znaleźć na pchlich targach. Okazuje się, że za niektóre modele można dostać naprawdę wysokie kwoty. Meble z PRL to naprawdę łakomy kąsek dla kolekcjonerów.
Niejednokrotnie podczas rozliczania PIT zapominamy, że przysługują nam ulgi podatkowe związane z kosztami leczenia stomatologicznego. Jak najbardziej istnieje możliwość, aby skorzystać z takiego udogodnienia. Należy jednak spełnić konkretne warunki, aby móc zaoszczędzić. Jakich formalności należy dopełnić?
Od trzech lat obywatele Ukrainy przebywający w Polsce mają dostęp do bezpłatnej opieki zdrowotnej na takich samych zasadach jak Polacy. Jednak coraz częściej pojawiają się głosy, że czas na zmiany. Czy wkrótce uchodźcy będą musieli płacić za leczenie? W Sejmie jest już projekt ustawy, który może całkowicie zmienić zasady.
Czy można otrzymać emeryturę, nie przepracowawszy ani jednego dnia? Choć wydaje się to niemożliwe, polskie przepisy przewidują taką możliwość. Jednak nie każdy spełnia warunki, by skorzystać z tego rozwiązania. Kto może liczyć na świadczenie i jakie wymagania trzeba spełnić?
Już 1 marca emeryci i renciści doczekają się wzrostu świadczeń o 5,5 proc. To jednak niejedyne podwyżki, o których należy wiedzieć. Inne dodatki wypłacane przez ZUS także czekają zmiany. O jakie stawki chodzi i do kiedy będą obowiązywać?
Już pod koniec 2024 roku pojawiały się informacje, że Ministerstwo Finansów opracowuje całkiem nową propozycję ograniczenia podatku Belki. Po kilku miesiącach w końcu pojawiły się pierwsze szczegóły. Kiedy zmiany zostaną wdrożone? Minister resortu Andrzej Domański wyjaśnia. Niektórzy Polacy szczególnie będą mieli powody do radości.
Najpierw międzynarodowy Fundusz Walutowy, a potem OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) przeanalizowały trudną sytuację na polskim rynku mieszkaniowym. Z obu stron Polska dostała rekomendacje wprowadzenia podatku katastralnego. Jak zmienią się ceny, jeśli rząd posłucha rekomendacji? Eksperci wskazują kto na tym zyska, a kto straci.
Trwają prace nad ustawą, która wprowadzi zmiany w wyliczaniu wynagrodzenia minimalnego w Polsce. BiznesINFO rozmawiał już w tej sprawie z pracodawcami, przyszedł czas na drugą stronę. Dowiedzieliśmy się, jakie poglądy na tę zasadniczą dla polskiej gospodarki i milionów Polaków kwestię ma Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.
Watykan niedawno poinformował o chorobie papieża Franciszka. Ojciec Święty przebywa obecnie w szpitalu i jeszcze nie wiadomo jak długo potrwa hospitalizacja. Tymczasem stan zdrowia głowy kościoła nie jest jedynym problemem Stolicy Apostolskiej. Analiza finansów Watykanu wskazuje na deficyt, który będzie tylko narastał.
Opieka nad rodzicem to wymagające, ale także pełne satysfakcji zadanie, które obejmuje wiele aspektów – od codziennej pomocy w podstawowych czynnościach po wsparcie emocjonalne i organizacyjne. Nie każdy wie, że państwo oferuje pomoc finansową dla osób, które rezygnują z pracy, by opiekować się bliskimi. Świadczenie wypłacane przez ZUS może stanowić istotne wsparcie, ale nie wszyscy się na nie kwalifikują. Jakie warunki trzeba spełnić i ile wynosi zasiłek?
Cinkciarz.pl, jeden z największych kantorów internetowych w Polsce, mierzy się z poważnymi problemami finansowymi i prawnymi. Prokuratura Regionalna w Poznaniu prowadzi śledztwo dotyczące podejrzenia popełnienia przestępstwa przez zarząd spółki. Według śledczych środki na zablokowanych kontach firmy mogą nie pokrywać wszystkich roszczeń klientów, a na nośnikach prezesa Marcina Pióro znaleziono kryptowaluty o wartości 200 mln zł. Tymczasem Cinkciarz pokazuje nowy produkt.
Emeryci z niecierpliwością czekają na dodatkowy zastrzyk gotówki w postaci trzynastej emerytury. “Trzynastka” na konta seniorów trafi już w kwietniu 2025 roku. Jej wysokość jest równa minimalnej emeryturze. Część seniorów może złożyć odpowiedni wniosek i dostać “na rękę” trochę więcej. Decyzję trzeba jednak podejmować uważnie, bowiem niektórzy – zamiast skorzystać – mogą na tym stracić.
Krajowa Administracja Skarbowa szykuje nowe zasady kontroli celno-skarbowych. Wiceminister finansów i zastępca szefa KAS Zbigniew Stawicki wyjaśnił, na czym będzie polegać rewolucja i dlaczego, pomimo mniejszej liczby kontroli, podatnicy oddają fiskusowi więcej pieniędzy. Deklaracja skarbówki zbiegła się w czasie z postulatami zespołu ds. deregulacji pod przewodnictwem Rafała Brzoski.
Polacy nie chcą płacić za media publiczne, do których niestety trwale już przylgnęło miano mediów rządowych, a tryb przejęcia władzy nad nimi na przełomie 2023 i 2024 roku nie pomógł sprawie. Ucichła także sprawa likwidacji abonamentu RTV, jednak BiznesINFO dotarło do nowych informacji.
Czy to już koniec dynamicznego wzrostu cen na rynku mieszkaniowym? Analitycy wskazują, że 2025 rok może być przełomowy – ale niekoniecznie w pozytywnym znaczeniu dla deweloperów. Z czym będzie musiała zmierzyć się branża? Odpowiedzi mogą zaskoczyć.
Liczne skargi niezadowolonych turystów w końcu przyniosły efekty. UOKiK nałożył ogromną karę finansową na znane Polakom biuro podróży za stosowanie podstępnych praktyk, przez które klienci tracili coraz więcej pieniędzy. Nie do pomyślenia, jakie warunki były im stawiane. Czy konsumentom uda się odzyskać choć część poniesionych kosztów?
Rządowy program wsparcia rodzin może przejść ogromne zmiany. Jeden z polityków koalicji rządzącej wyszedł z propozycją, która może całkowicie zmienić zasady gry. “Stać nas na to” - ocenia.
Osoby, które zawarły umowę na spłatę kredytu hipotecznego, często odczuwają stres, gdy w domowym budżecie brakuje pieniędzy na spłatę kredytu. Wtedy pojawia się widmo ogromnych kłopotów finansowych i utraty dachu nad głową. Są jednak rozwiązania, które pomogą nam spłacić raty bez brania chwilówek i ryzyka uwikłania się w spiralę długów.
Najnowsze dane świadczą o fatalnym bilansie działań Krajowej Administracji Skarbowej za rządów Koalicji Obywatelskiej. Mowa de facto o regresie na szczególnie wrażliwym froncie walki ze zorganizowaną przestępczością podatkową. Wszystko to w realiach, kiedy proponowane są kolejne działania deregulacyjne.
Po wielu miesiącach dyskusji i kontrowersji rząd ogłosił program “Klucz do mieszkania”, który zakłada wsparcie dla osób planujących zakup nieruchomości na rynku wtórnym lub zakup działki i budowę domu. Haczyków jest tyle, że wielu Polaków marzących o własnych czterech ścianach może się rozczarować. Na antenie Radia Kraków ekspert wskazał wszystkie możliwe konsekwencje tego programu.
Od połowy lutego Polacy mogą rozliczać się z fiskusem za 2024 rok. W związku z tym w ostatnich dniach wielu z nas sprawdza listę dostępnych ulg podatkowych. Nie wszyscy wiedzą, że ponad 500 tys. Polaków dzięki oszczędzaniu pieniędzy może dostać do 4,5 tys. zł zwrotu podatku. Jak skorzystać z tej ulgi? Podpowiadamy.
Wielkimi krokami zbliża się 1 marca 2025 roku, czyli dzień, w którym po raz kolejny wzrosną minimalne kwoty świadczeń emerytalnych i rentowych. Nie jest jednak tajemnicą, że setki tysięcy Polaków nie mogą liczyć nawet na najniższą przewidzianą przez ZUS kwotę. Istnieje kilka sposobów na to, aby ją podwyższyć, niektóre z nich wymagają jednak poważnej inwestycji. Na ten dodatek nie wszyscy mogą liczyć.
W ostatnim czasie w mediach pojawiły się doniesienia o rzekomych kontrolach spółdzielni mieszkaniowych i karach za wyłączone kaloryfery. Czy rzeczywiście grozi nam mandat za oszczędzanie na ogrzewaniu? Sprawdzamy, co mówi prawo i czy takie działania są w ogóle możliwe.
Ulga prorodzinna to jedna z najpopularniejszych preferencji podatkowych, ale nie każdy rodzic może liczyć na pełny zwrot. Istnieje kilka kluczowych powodów, dla których fiskus może ograniczyć wysokość ulgi lub jej całkowicie odmówić. Sprawdź, w jakich przypadkach możesz nie otrzymać całej przysługującej ci kwoty.
Rusza okres rozliczeniowy za 2024 rok, a z nim nowości, ułatwienia i zmienione zasady. Tym razem nie będzie przedłużeń, a podatnicy mogą skorzystać z nowoczesnych rozwiązań. Jakie ulgi zostaną uwzględnione automatycznie, a czym trzeba się zainteresować samodzielnie? Wyjaśniamy również, kiedy można spodziewać się pieniędzy na koncie.