Ten wariant renty wdowiej bardziej się opłaca. Mamy wyliczenia ZUS, nie zaśpij z wnioskiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podzielił się wyliczeniami, z których jasno wynika, który wariant renty wdowiej najbardziej się opłaca. To świadczenie, z którego korzysta wielu Polaków, a więc dobrze mieć tę świadomość. Powinni o tym wiedzieć szczególnie seniorzy.
Wypłata renty wdowiej
Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w lipcu br. na wypłatę renty wdowiej doczekało się 533 tys. Polaków. Dokładnie w piątek 18 lipca nastał termin wypłaty świadczenia, w którego skład wchodzi emerytura połączona z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. W sumie wypłacono blisko 18 mld zł.
Aby uzyskać rentę wdowią, należy spełniać następujące warunki:
- kobieta powinna mieć co najmniej 60 lat, a mężczyzna co najmniej 65 lat,
- do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej,
- nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż w dniu ukończenia 55 lat przez kobietę, 60 lat przez mężczyznę,
- nie być obecnie w związku małżeńskim.
Co ważne, seniorzy i seniorki muszą zdawać sobie sprawę, że renta wdowia składa się z dwóch świadczeń, jednak tylko jedno z nich może być pobierane w całości. Z drugiego zasiłku przypada im wówczas tylko 15 proc. kwoty. W związku z tym emeryci stają przed wyborem, który możliwy wariant będzie dla nich korzystniejszy.
ZUS wyjawił, na jaki wariant decyduje się więcej seniorów w Polsce. Warto również pamiętać, aby się pilnować, żeby nie przegapić ważnej daty, do której należy złożyć wniosek.

Kiedy złożyć wniosek o rentę wdowią?
Wszyscy seniorzy, którzy mają w planach złożyć wniosek o rentę wdowią, która przysługuje im po spełnieniu warunków, muszą pilnować wyznaczonego przez ZUS terminu. To ważne, ponieważ w ten sposób można otrzymać wypłatę nawet za miesiąc, w którym go złożono, a nie dopiero od kolejnego.
Jeśli wniosek o rentę wdowią wpłynie do ZUS do 31 lipca 2025 r. i zostanie rozpatrzony pozytywnie, świadczenia będą wypłacane także za lipiec. Natomiast wniosek złożony w następnych miesiącach i rozpatrzony pozytywnie spowoduje uruchomienie wypłaty od miesiąca, w którym trafi do ZUS - zaznacza Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS.
Składając wniosek, seniorzy muszą zdecydować również, w jakiej formule chcą przyjmować świadczenie. To od nich bowiem zależy, czy wolą przyjmować 100 proc. własnego świadczenia i 15 proc. świadczenia po zmarłym małżonku czy odwrotnie.
Ten wariant renty wdowiej opłaca się bardziej
Korzystając z wyliczeń, przygotowanych przez kalkulator ZUS, łatwo zauważyć różnicę w wariantach. Prezentują się one następująco:

W związku z tym wątpliwości nie pozostawia fakt, że dla seniorów, którym renta wdowia zostanie przyznana, korzystniejszą opcją jest zaznaczenie wyboru 100 proc. renty rodzinnej + 15 proc. emerytury. Potwierdzają to także dane udostępnione przez sam Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które ukazują przewagę pobierania świadczenia we wspomnianym wariancie.
W 63 proc. przypadków zbieg świadczeń ma konstrukcję: 100 proc. renty rodzinnej + 15 proc. własnego świadczenia - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.





































