Przyszedł czas, kiedy trzeba zacząć rozliczać się z urzędem skarbowym. Dla niektórych to ostatni moment, na uzyskanie ulg. W tym roku zmieniły się przepisy, w których wyszczególniono, czego już nie będzie można odliczać. Aby jak najkorzystniej wypełnić dokumenty, warto sprawdzić, co wciąż jest na liście, a co już z niej wypadło.
Już niebawem, bo w marcu ważność stracą orzeczenia, o które ubiegały się tysiące Polaków. Ich termin miał wygasnąć we wrześniu ubiegłego roku, jednak zdecydowano się go przedłużyć, by m.in. nie zablokować urzędów wnioskami o nowe orzeczenia. Zbliża się jednak kluczowa data, która zaważy na tym, komu przepadną ważne ulgi.
Polacy muszą rozliczyć się ze skarbówką za 2024 rok. Wiele osób może skorzystać z ulg podatkowych, które pozwalają sporo zaoszczędzić. Okazuje się, że w konkretnych przypadkach specjalna ulga przysługuje także właścicielom psów. Kto może odliczyć od podatku koszty utrzymania pupila? Wyjaśniamy.
Przeprowadzka do nowego domu lub mieszkania zawsze wiąże się ze sporymi wydatkami. Niezbędne sprzęty takie jak pralka, lodówka, czy meble do zabudowy mogą kosztować majątek. Nie wszyscy wiedzą, że w niektórych przypadkach przysługuje zwrot podatku za te zakupy. Podpowiadamy, czym jest ulga mieszkaniowa i jak z niej skorzystać.
Na polskich stacjach paliw odnotowano spadki cen, a eksperci prognozują stabilizację. Jednak sytuacja na rynku ropy pozostaje dynamiczna, a kluczowe decyzje polityczne mogą zmienić bieg wydarzeń. Czy kierowcy mogą liczyć na dalsze obniżki, czy wręcz przeciwnie - czeka ich nowa fala podwyżek?
Niezwykle ważne słowa padły w Monachium z ust szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Nie będzie przesady w tezie, że do czynienia mamy z przełomem w podejściu do obronności i finansów Wspólnoty, w czym ważną rolę odegra Polska. Światu wysłano zaś jasny komunikat: Europa powróciła.
14 lutego GUS opublikował najnowsze dane dotyczące inflacji w styczniu 2025 rok. Dane pokazują, na jakim poziomie są obecnie ceny towarów i usług, w tym żywności, mieszkań, czy nośników energii. Czy dotychczasowe przewidywania ekonomistów okazały się trafne?
To ważna wiadomość, na którą czekają wszyscy emeryci i renciści w Polsce. Już wkrótce ZUS wypłaci im tzw. 13. emerytury, czyli dodatkowe świadczenia, które w tym roku, w ramach waloryzacji, wzrosną o 5,5 proc. i wyniosą 1877,49 zł brutto. Podano terminy wypłat tych świadczeń. Kiedy seniorzy mogą liczyć na upragniony przelew?
W poniedziałek, 10 lutego, zakończyła się aukcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w której Omenaa Mensah i Rafał Brzoska zaproponowali wyjątkowy weekend w swoim towarzystwie. Zainteresowanie było ogromne, ale zwycięzca mógł być tylko jeden. Kwota, jaką zapłacił, jest wręcz niewiarygodna. Para pobiła własne rekordy – czy ich oferta przebiła licytację śniadania z Donaldem Tuskiem?
O tym, ile emerytury czy renty pobierają w Polsce seniorzy, nie trzeba wiele mówić. Jedni, aby podreperować swój budżet, dorabiają np. jako pomoc kuchenna czy opiekun do dzieci. Są i tacy, którzy podejmują ryzykowny krok i decydują się na odwróconą hipotekę. Ile można wówczas zyskać? Niestety to rozwiązanie niesie też ze sobą wiele zagrożeń, o których należy pamiętać.
Wraz z początkiem roku Polacy zaczynają myśleć o zbliżającym się rozliczeniu podatków. Kusi ich perspektywa szybkiego zwrotu pieniędzy z urzędu skarbowego za poprzedni rok. Niektórzy zacierają ręce z myślą o kwotach, jakie mogą wkrótce wpłynąć na ich konta i jednocześnie… tracą zdrowy rozsądek. Mail dotyczący zwrotu podatku może w niektórych przypadkach oznaczać poważne kłopoty.
Górale z Podhala szykują się na powrót turystów z Półwyspu Arabskiego. W odpowiedzi na ich zaangażowanie w tej części Polski i specyficzne potrzeby, region dynamicznie dostosowuje swoją ofertę turystyczną. Także pod kątem wyznaniowym.
Wczoraj premier spróbował zadać kłam twierdzeniom, że jest on politykiem pozbawionym wizji rozwoju Polski. W przedstawieniu planu inwestycyjnego na 2025 r. i projektu deregulacji wtórował mu minister finansów Andrzej Domański, który właśnie dał odpowiedź na pytanie, które od wielu miesięcy nurtuje miliony Polaków.
W jednym z polskich miast padła najwyższa dotychczasowa wygrana w Eurojackpot. Szęśliwiec, który samodzielnie wybrał liczby, wzbogacił się o ogromną sumę.
To dobra wiadomość dla wszystkich działkowców w Polsce. Można już starać się o dodatkowe 4 tysiące złotych w kieszeni. Wystarczy spełnić jeden warunek, aby cieszyć się dodatkowym zastrzykiem gotówki. Komu będzie przysługiwać wypłata?
Polacy mogą korzystać z rozmaitych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga na leki, dzięki której można sporo zaoszczędzić. Koszty związane z leczeniem często drenują portfele Polaków, więc taka możliwość obniżki kosztów jest dla pacjentów na wagę złota. Dla kogo jest przeznaczona ulga na leki i jak z niej skorzystać?
Rumunia to kraj, na temat którego krążą w Polsce liczne stereotypy, w większości niezbyt pozytywne. Ostatnie lata świadczą jednak o czymś zupełnie przeciwnym. Z danych Eurostatu wynika, że Rumuni wyprzedzają już nie tylko Polaków, ale zostawiają w tyle również inne kraje europejskie.
Marcowa waloryzacja emerytur w 2025 r. przyniesie wzrost świadczeń. Choć podwyżka jest skromniejsza niż w latach poprzednich, przynosi istotne zmiany w opodatkowaniu emerytur. Eksperci tłumaczą, co to oznacza dla seniorów.
Poza największymi miastami praca w samorządzie kojarzona jest z prestiżem, dobrym uposażeniem i stabilnością. Sami pracownicy są jednak zgoła innego zdania i zadają kłam powszechnym wśród Polaków przekonaniom.
Mimo wciąż ogromnych różnic Polska bodaj nigdy nie była poziomem cywilizacyjnym tak bliska Niemiec, jak dziś. Potwierdzają to sami sąsiedzi odwiedzający nasz kraj. Mimo ogólnie pozytywnych wrażeń Europejczykom z Zachodu nie daje spokoju jedna kwestia, nad którą zastanowić powinni się także Polacy.
Wybory prezydenckie w 2025 roku zapowiadają się na wyjątkowo kosztowne. Z ustaleń Państwowej Komisji Wyborczej wynika, że w budżecie państwa zabezpieczono kwoty na organizację głosowania, które mogą szokować. Chociaż nie znamy jeszcze dokładnych wydatków, niektóre szacowane kwoty już teraz budzą kontrowersje. Ile będą kosztować tegoroczne wybory?
W ostatnich miesiącach rynek nieruchomości w Polsce przechodzi znaczące zmiany. Ceny mieszkań zaczęły spadać, co budzi zarówno nadzieje wśród kupujących, jak i obawy wśród inwestorów oraz deweloperów. Jakie są główne przyczyny zmian na rynku nieruchomości?
W ostatnich tygodniach urzędy w całej Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie. Właściciele działek masowo składają dokumenty, chcąc zdążyć przed nadchodzącymi zmianami. Czy to ostatnia szansa na skorzystanie z obecnych przepisów?
Nie wszyscy Polacy zdają sobie sprawę z tego, że przysługuje im dodatkowe wynagrodzenie. Co więcej, tylko wybrane grupy zawodowe mogą liczyć na większe kwoty. O co chodzi i kto może zyskać? Wyjaśniamy szczegóły.
To nie są dobre wiadomości dla Polaków, którzy uważają, że uważają, że obciążono ich przesadnie wysokimi daninami na rzecz państwa. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przyjrzała się sytuacji naszego kraju i zaleciła rządowi wprowadzenie trzech nowych podatków. Wskazano, kogo miałyby dotknąć dodatkowe opłaty.
W Polsce nadal powszechne jest unikanie opłacania abonamentu RTV, mimo obowiązku jego uiszczania. Obecnie samo posiadanie odbiornika nie jest już jedynym kryterium naliczania opłaty. W tej kwestii zapadła przełomowa decyzja.
Wielka Brytania przeżywa kryzys gospodarczy. Mogą na tym skorzystać polskie firmy. Michał Dembinski, główny doradca Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej w rozmowie z portalem BiznesINFO pokazuje, w jaki sposób polskie przedsiębiorstwa mogą zarobić na trudnej sytuacji nad Tamizą. Mówi też kiedy i dlaczego Polacy będą bogatsi od Brytyjczyków.
Jak zmniejszyć wydatki na podróże? To kluczowe zagadnienie, zwłaszcza dla osób planujących wyprawę samolotem. Rezerwując bilety w odpowiednim czasie, można sporo zaoszczędzić. Była stewardesa udzieliła cennej wskazówki, kiedy najlepiej dokonywać rezerwacji i jak tanim kosztem zwiedzać świat. Różnice w cenach biletów sięgają nawet kilkuset złotych.