Wybory prezydenckie 2025 tuż za rogiem. Już niebawem Polacy zdecydują, kogo chcą widzieć w roli głowy państwa przez najbliższe lata. Zanim jednak to się stanie, w kraju będzie obowiązywała cisza wyborcza. W jakich godzinach nastanie i jakie kary grożą za jej naruszenie? W grę wchodzą niemałe kwoty, lepiej się pilnować.
Na kilka dni przed wyborami prezydenckimi na jaw wychodzą najnowsze fakty dotyczące kampanii politycznych wymierzonych w konkretnych kandydatów. Najpierw udało się dotrzeć do źródeł spotów publikowanych w mediach społecznościowych, a teraz sztab Rafała Trzaskowskiego składa wniosek do prokuratury w związku z akcją phishingową. Emocje w związku z kampanią wyborczą nabrały rozpędu na sam koniec.
Kto ma największe szanse na objęcie stanowiska prezydenta? Najnowsze wyniki sondaży wskazują na wyraźną zmianę nastrojów – dotychczasowy lider zaczyna tracić przewagę, a rywale szybko odrabiają straty. Jednak kluczowe pytanie wciąż pozostaje otwarte. Przed ewentualną drugą turą emocje mogą jeszcze wzrosnąć. Kto okaże się zwycięzcą: Rafał Trzaskowski czy Karol Nawrocki?
Sprawa związana z mieszkaniem, które Karol Nawrocki zakupił od pana Jerzego Ż., wciąż budzi wiele emocji. Podczas debaty prezydenckiej w TVP Rafał Trzaskowski dał kandydatowi PiS kopertę z tajemniczą zawartością. To ona stała się źródłem jego problemów — teraz sprawą zajmie się UODO.
Historia kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego dotycząca przejęcia mieszkania od pana Jerzego - emeryta z Gdańska, liczne nowe wersje wydarzeń dotyczące jej przebiegu i wątpliwości co do legalności tej procedury wywołały spore zamieszanie w czasie kampanii. Postawa kandydata popieranego przez PiS bez wątpienia oburzyła wyborców popierających kandydatów innych partii, ale czy wpłynęła na postawę tzw. twardego elektoratu, który od lat popiera Prawo i Sprawiedliwość? Oto wyniki sondażu IBRiS dla Radia ZET.
Podczas ostatniej debaty przedwyborczej z udziałem wszystkich 13 kandydatów na prezydenta Polski padło pytanie o trudne decyzje, jakie kandydaci na prezydenta podjęliby wbrew sondażom. Wypowiedź jednego z nich wzbudziła ogromne emocje. Opowiedział o tym, z czym muszą zmagać się przedsiębiorcy w Polsce i jak można im pomóc. Zaproponował jednak rozwiązanie, które niektórzy mogą uznać za kontrowersyjne.
Do wyborów prezydenckich pozostało zaledwie pięć dni. Zanim jednak Polacy oddadzą swoje głosy, mogli śledzić starcia retoryczne między kandydatami ubiegającymi się o najwyższy urząd w państwie. Podczas poniedziałkowej debaty doszło do kilku napiętych wymian zdań pomiędzy Karolem Nawrockim a Rafałem Trzaskowskim. W kulminacyjnym momencie spotkania prezydent Warszawy zaprezentował nieoczekiwany ruch – tajemniczą białą kopertę, którą przekazał prezesowi IPN. Właśnie ujawniono jej zawartość.
Podczas ostatniej przed wyborami debaty kandydatów na prezydenta - prowadząca Dorota Wysocka-Schnepf dopytywała o to, dlaczego wiele Polek rezygnuje z macierzyństwa w obawie przed surowym antyaborcyjnym prawem, które zagraża ich życiu. Odpowiedź jednego z kandydatów dała sporo do myślenia. Wspomniał on o pismach z ZUS, które dostają pracodawcy zatrudniający ciężarne Polki.
Poniedziałkowy wieczór dostarczył wiele emocji. Na debacie zorganizowanej przed wyborami prezydenckimi nie obyło się bez spięć pomiędzy kandydatami. Po pytaniu, które Magdalena Biejat skierowała w stronę Sławomira Mentzena, polityka aż zamurowało, co sam przyznał.
Na ostatniej debacie poprzedzającej wybory prezydenckie, które będą miały miejsce już 18 maja, nie brakuje emocji. Niemal od pierwszych chwil kandydaci na objęcie miana prezydenta Polski nie szczędzą mocnych słów względem siebie, a także prowadzącej Doroty Wysockiej-Schnepf. Mocno zaiskrzyło między Szymonem Hołownią a Karolem Nawrockim.
Debata przed wyborami prezydenckimi w TVP trwała w najlepsze, a emocje dotykały nie tylko zgromadzonych tam kandydatów do miana prezydenta Polski. Jak można się było spodziewać po kontrowersjach jeszcze przed rozpoczęciem, nie trzeba było czekać długo, aby padły mocne słowa w kierunku prowadzącej. Do Doroty Wysockiej-Schnepf zwrócił się ostro Krzysztof Stanowski.
Do rozpoczęcia prezydenckiej debaty transmitowanej przez TVP pozostało już tylko kilka godzin. Wydarzenie to może odegrać istotną rolę w kształtowaniu ostatecznego wyniku pierwszej tury wyborów, dlatego aktualne preferencje wyborców są wyjątkowo ważne. Kto obecnie prowadzi w wyścigu o najwyższy urząd w państwie? Odpowiedzi dostarcza sondaż IBRiS przygotowany na zlecenie Polskiego Radia 24.
Podwyższenie wieku emerytalnego i deregulacja przez wprowadzenie zasady “jeden za dwa”. O te dwie kwestie zapytał kandydatów Rafał Brzoska - szef rządowego zespołu ds. deregulacji, który był ekspertem zaproszonym na debatę przez Telewizję Republika. Czy emeryci będą wracać do pracy? Odpowiedź kandydatów nie pozostawiła złudzeń.
Do wyborów prezydenckich coraz mniej czasu, a to oznacza, że między kandydatami rośnie napięcie, a czasem nawet lecą iskry. Tak było w przypadku marszałka Sejmu Szymona Hołowni, który swoim pytaniem podniósł ciśnienie kandydata związanego z PiS - Karola Nawrockiego. Poszło o wizytę tego drugiego w Stanach Zjednoczonych i zdjęcie z Donaldem Trumpem.
Podczas debaty kandydatów na prezydenta w telewizji Republika doszło do ostrego spięcia między Adrianem Zandbergiem i Sławomirem Mentzenem. Wszystko zaczęło się od pytania kandydata partii Razem o sytuację finansową polskich emerytów, a konkretnie o 13. i 14. emerytury, które są obecnie dodatkową formą wsparcia dla polskich seniorów.
Afera mieszkaniowa Karola Nawrockiego (PiS) rozpoczęła się od pytania Magdaleny Biejat o podatek katastralny podczas jednej z debat prezydenckich: teraz kandydatka Lewicy na urząd pokazuje projekt ustawy mieszkaniowej, będącej wprost odpowiedzią na nieruchomościowy skandal wokół swojego konktrkandydata. Piękna klamra, choć propozycja jest przewrotowa – wprowadza twardy zakaz, który wielu może się nie spodobać. Co zakłada Lex Nawrocki?
Do wyborów zostało 11 dni, jednak to dopiero seria debat, a w ostatnim czasie skandali może realnie wpłynąć na wyniki. Debatę publiczną zdominowały kolejne sprzeczne rewelacje o majątku Karola Nawrockiego, ale też dotychczasowy faworyt - Rafał Trzaskowski zaliczył kilka poważnych wypadek w wywiadach publikowanych w mediach internetowych. Wiadomo już, jak odbiło się to na sondażach.
Do wyborów parlamentarnych w Polsce zostało 11 dni. To nie jest dobry czas dla związanego z Prawem i Sprawiedliwością Karola Nawrockiego. Komentatorzy polityczni sugerują, że afera z jego udziałem, która niedawno wyszła na jaw, może zawarzyć na wyniku wyborów. Od kilku dni media ujawniają kolejne kontrowersje wokół mieszkania, które szef IPN i kandydat na prezydenta miał przejąć od pana Jerzego z Gdańska. Teraz Karol Nawrocki po raz kolejny zabrał głos ws. mieszkania. Tym razem ogłosił ważną decyzję.
Sprawa mieszkania Karola Nawrockiego i jego relacji z panem Jerzym zatacza coraz szersze kręgi. Wersje wydarzeń wciąż ulegają zmianie, a na jaw wychodzą kolejne fakty. W związku z sytuacją zareagował między innymi Donald Tusk, zapowiadając zmiany w polityce senioralnej, głos zabrał również Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji. Odciął się od prawicy i wygłosił swoje mocne stanowisko.
W miarę jak na jaw wychodzą kolejne fakty związane z majątkiem Karola Nawrockiego, coraz trudniej uwierzyć, że jego sztab i zaplecze w postaci Prawa i Sprawiedliwości mogli dopuścić do tego rzędu katastrofy na 2 tygodnie przed wyborami. Dziś nie mówimy już o zatajaniu niewygodnych informacji przed opinią publiczną, lecz nawet o zarzutach prokuratorskich. Tych chce kontrkandydatka Nawrockiego, Magdalena Biejat, która podjęła właśnie kroki prawne.
W ostatnich dniach na jaw wychodzą coraz to nowe fakty dotyczące jednego z kandydatów na prezydenta Polski. Karol Nawrocki odnosi się do stawianych mu zarzutów wykorzystywania pana Jerzego, od którego mieszkanie miał nabyć, a także zdradza, co znalazło się w liście, który od niego dostał.
Nie trzeba było czekać długo, aż po majówkowej przerwie kampania wróci do właściwej dla ostatnich tygodni dynamiki. Opinię publiczną rozgrzała sprawa mieszkania Karola Nawrockiego, którego posiadanie ten miał zataić. Sytuacja jest złożona, a im więcej się dowiadujemy na temat nieruchomości i jej pierwotnego właściciela, tym bardziej obraz się zaciemnia. W związku z padającymi także z ust Nawrockiego oskarżeniami głos zajął teraz szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Sprawa dwóch mieszkań Karola Nawrockiego staje się coraz silniejszym pretendentem do formacyjnej afery w kampanii prezydenckiej 2025. Kandydat PiS został przyłapany na rozmijaniu się z prawdą w kwestii deklaracji majątkowej – przyznał się do posiadania tylko jednej nieruchomości, tymczasem ujawniono kulisy nabycia drugiej. Narracja sztabu PiS, według której prezes IPN zaopiekował się powstańcem i w ramach wdzięczności otrzymał mieszkanie, traci wiarygodność. Dyskusja społeczna rozgorzała: “Pogarda, pazerność i bezduszność. Dla kamuflażu polane sosem udawanej dobroczynności”.
Do wyborów prezydenckich 2025 zostały tylko nieco ponad dwa tygodnie. Decyzje o tym, który z kandydatów zastąpi Andrzeja Dudę, Polacy podejmą już 18 maja. To jednak nie jedyna ważna data w kalendarzu wyborców. Zwłaszcza tych, którym przysługują dodatkowe przywileje lub na których ciążą dodatkowe obowiązki. O czym trzeba pamiętać, by móc oddać głos na przyszłego prezydenta Polski?
Pierwsza tura wyborów prezydenckich zaplanowana jest na 18 maja 2025 roku, a ich prawidłowy przebieg nadzoruje Państwowa Komisja Wyborcza. Udział w organizacji głosowania to szansa na dodatkowy dochód i wzmocnienie domowych finansów. Jakie stawki przewidziano dla członków komisji wyborczych na różnym szczeblu w 2025 roku? Wyjaśniamy.
Ruszyło oficjalne odliczanie do wyborów prezydenckich. Mimo że długi weekend majowy sprzyja raczej relaksowi niż refleksji nad polityczną przyszłością kraju, to właśnie w tym czasie pojawiła się istotna deklaracja o utworzeniu nowej partii. Jej celem ma być reprezentowanie tych grup społecznych, które dotąd nie miały swojej wyraźnej reprezentacji w Sejmie. Ujawniono również nazwisko osoby, która miałaby stanąć na czele nowego ugrupowania.
Choć oficjalne komunikaty milczą, polityczne kulisy robią się coraz ciekawsze. Karol Nawrocki niespodziewanie pojawił się w Waszyngtonie. Okazuje się również, że odwiedził Biały Dom. Co naprawdę robi kandydat na prezydenta w stolicy Stanów Zjednoczonych? Przedstawiamy szczegóły.
Grzegorz Braun ma na swoim koncie już kilka skandali, jeśli chodzi o okres kampanii prezydenckiej. Wszystko ma związek z jego “zatrzymaniem obywatelskim” ginekolożki Gizeli Jagielskiej w szpitalu w Oleśnicy, wypowiedziach o charakterze antysemickim na debacie, a teraz kolejnymi kontrowersyjnymi ruchami. Na wiecu w Białej Podlaskiej doszło do dramatycznych scen. Nagrania z wiecu obiegają sieć.