Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Konferencja Szymona Hołowni. Tworzy nową formację i mówi o swojej decyzji na drugą turę wyborów
Radosław Święcki
Radosław Święcki 30.06.2020 02:00

Konferencja Szymona Hołowni. Tworzy nową formację i mówi o swojej decyzji na drugą turę wyborów

Hołownia mówi co zrobi
biznesinfo.pl

Hołownia tworzy ruch

- Powstanie ruch społeczny, obywatelski, w formie stowarzyszenia. O nazwie Polska 2050 - zapowiedział we wtorek Szymon Hołownia podczas konferencji prasowej.

- Dzisiaj jego zarzewie tworzą ci, którzy są tu ze mną. To liderzy naszych lokalnych struktur. Spotkaliśmy się po wyborach, by powiedzieć sobie, ile jest w nas energii. Umówiliśmy się na to, by pracować dla ojczyzny i naszych dzieci – powiedział – cytowany przez Onet.pl – Hołownia.

W trakcie konferencji prasowej Hołownia zabrał głos również w sprawie drugiej tury wyborów prezydenckich. Były kandydat zapowiedział, że nie udzieli nikomu oficjalnego poparcia, zaznaczając jednak, że nie zagłosuje na Andrzeja Dudę. Nie wiadomo zatem, czy zagłosuje na Andrzeja Dudę czy też odda głos nieważny.

Przypomnijmy, że Szymon Hołownia, który startował w niedzielnych wyborach jako kandydat niezależny uzyskał blisko 14 proc. poparcie.

Hołownia jak Olechowski

Ruch Hołowni może przypominać działanie Pawła Kukiza sprzed pięciu lat, kiedy to po sukcesie w I turze wyborów prezydenckich (zdobył prawie 21 proc.) powołał własny ruch i z powodzeniem wystartował do Sejmu. Warto jednak podkreślić, że prekursorem takiego działania był Andrzej Olechowski, który w wyborach 20 lat temu startując jako kandydat niezależny uzyskał nadspodziewanie dobry wynik, zajmując drugie miejsce z 18 proc. poparciem (drugiej tury wówczas nie było, ponieważ Aleksander Kwaśniewski osiągnął ponad 50 proc. poparcie w turze pierwszej). Po wyborach Olechowski powołał wraz z Maciejem Płażyńskim i Donaldem Tuskiem Platformę Obywatelską, która w pierwszej fazie funkcjonowania nie była partią a stowarzyszeniem.