BiznesINFO.pl

gov.pl

Rekordowa frekwencja. Niesamowity wynik, z którego możemy być dumni

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Frekwencja na wyborach 2020

W niedzielę (28.06) wieczorem, o godzinie 21 zakończyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich 2020. Na oficjalne wyniki wyborów będziemy musieli poczekać co najmniej do wtorku (30.06), jednak dzięki przeprowadzonym przez agencję badawczą Ipsos sondażom exit poll już teraz znamy wyniki szacunkowe. Zgodnie z przewidywaniami najwięcej głosów (41,8%) otrzymał obecny prezydent Andrzej Duda, a na drugim miejscu (z wynikiem 30,4%) uplasował się Rafał Trzaskowski. Kolejne miejsca zajęli: Szymon Hołownia (13,3%), Krzysztof Bosak (7,4 %), Robert Biedroń (2,9%) , Władysław Kosiniak-Kamysz (2,6 %) , Marek Jakubiak (0,5%) , Paweł Tanajno (0,3%), Waldemar Witkowski (0,3%), Stanisław Żółtek (0,3%) oraz Mirosław Piotrowski (0,2%). Wyniki są więc mniej więcej zgodne z przedwyborczymi sondażami. Zaskakująca jest za to niezwykle wysoka frekwencja.

Frekwencja w wyborach

Według wstępnych szacunków opierających się na badaniach sondażowych exit poll przeprowadzonych przez agencję badawczą Ipsos frekwencja w wyborach prezydenckich 2020 wyniosła aż 62,9%. To frekwencja niewiele niższa od rekordowej, którą odnotowano w wyborach w 1995 roku, gdy prezydentem został Aleksander Kwaśniewski. Do urn poszło wtedy 64,70 % wyborców. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także wybory w roku 1990 (frekwencja na poziomie 60,63%) i 2000 (61,12%). Uzasadnione wydaje się zatem twierdzenie, że padł wynik historyczny i dokonała się niesłychana mobilizacja elektoratu.

Tagi:

wybory prezydenckieWybory

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]