Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Wybory Prezydenckie

Wybory Prezydenckie

Wybory prezydenckie mogą odbyć się jeszcze w maju
08.05.2020 02:00 Już wiemy, co dalej z wyborami korespondencyjnymi. Prezydent podjął decyzję

Przypomnijmy, że ustawa ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich została uchwalona przez Sejm 6 kwietnia. Następnie ustawa trafiła do Senatu, który wykorzystał przysługujący mu miesięczny okres na zajęcie stanowiska w sprawie dokumentu. Ostatecznie izba wyższa parlamentu 5 maja zagłosowała przeciw wyborom kopertowym. Dwa dni później Sejm odrzucił sprzeciw Senatu.Praktycznie do ostatnich chwil ważyły się w Sejmie losy ustawy ws. wyborów korespondencyjnych z uwagi na spór wokół tej kwestii w szeregach koalicjanta Prawa i Sprawiedliwości – Porozumienia Jarosława Gowina. Ostatecznie partia byłego wicepremier poparła ustawę. Stało się to po tym, jak w środę wieczorem doszło do porozumienia w tej sprawie miedzy Gowinem a prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. We wspólnie wydanym stanowisko poinformowano, że „"po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie".Porozumienie to jasno wskazywało, że do wyborów nie dojdzie w pierwotnie planowanym terminie czyli w niedziele 10 maja (data ta do niemal ostatniego momentu forsowana była przez PiS). Nie wskazano jednak żadnej innej możliwej daty przeprowadzenia wyborów. Medialne spekulacje wskazywały datę 12 lipca (pisała o tym 300polityka.pl), zaś niektórzy członkowie rządu sugerowali, że do głosowania może dojść jeszcze w czerwcu.Część komentatorów wskazuje jednak, że szybki podpis prezydenta daje marszałek Sejmu Elżbiecie Witek możliwość wyznaczenia terminu wyborów na sobotę 23 maja. Przypomnijmy, że za sprawą tej ustawy marszałek Sejmu ma prawo do zmiany terminu wyborów, a 23 maja to ostatni konstytucyjny termin w jakim mogą odbyć się wybory głowy państwa.

biznes-info-640x433
23.04.2020 02:00 TVP potwierdza, będzie debata prezydencka. Jest już data i nazwisko prowadzącego

TVP rozsyła już zaproszenia na wydarzenie pod nazwą "Debata Prezydencka 2020". Jak podaje Gazeta Wyborcza, znana jest już data wydarzenia oraz nazwisko prowadzącego starcie kandydatów na fotel prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.Jak się okazuje, debata odbędzie się za niecałe dwa tygodnie, ponieważ mowa o 6 maja - to środa. Na 4 dni przed zapowiadanymi przez Prawo i Sprawiedliwość wyborami korespondencyjnymi. Tego też dnia Senat ma najpóźniej przesłać do Sejmu dalej ustawę regulującą przeprowadzenie wyborów właśnie w postaci korespondencyjnej.

biznes-info-640x433
14.03.2020 01:00 Pandemia przesunie wybory? Prezydent odpowiada na apel b. premiera

Wybory prezydenckie planowo powinny odbyć się 10 maja (I tura, ewentualna dogrywka dwa tygodnie później). W związku z postępującą pandemią koronawirusa coraz częściej pojawiają się głosy, że wybór najważniejszej osoby w państwie należy przełożyć, chociażby ze względu na trudności ze skompletowaniem w tak krótkim czasie komisji wyborczych, czy z obawy o niską frekwencję.Pojawiają się również argumenty stricte polityczne. Obecna sytuacja utrudnia kontrkandydatom Andrzeja Dudy prowadzenie kampanii wyborczej, zaś sam prezydent choć formalnie kampanii nie prowadzi, to w związku z koronawirusem praktycznie nie znika z mediów.