Biznesinfo
Biznesinfo
Autor Radosław Święcki - 12 Lipca 2020

Exit poll nie pozostawiają wątpliwości. Wygrał Andrzej Duda, różnica jest niewielka

Znamy wstępne wyniki wyborów prezydenckich. Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos wynika, że przeprowadzoną dziś drugą turę głosowania nieznacznie wygrał prezydent Andrzej Duda.

Znamy wyniki wyborów

Znamy wstępne wyniki wyborów prezydenckich. Z badania exit poll przeprowadzonego przez pracownię Ipsos wynika, że przeprowadzoną dziś drugą turę głosowania nieznacznie wygrał Andrzej Duda. Na urzędującego prezydenta zagłosowało 50,4 proc. wyborców, zaś na jego kontrkandydata prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego 49,6 proc. głosujących.

Jeśli wynika badania exit poll się potwierdzą, oznacza to, że Andrzej Duda wywalczył reelekcję i urząd prezydenta będzie pełnił do 2025 roku.

Frekwencja wyniosła prawie 69 proc.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Naprawdę się tak ubrał. Członek komisji wyborczej odwołany w natychmiastowym trybie

Kontrolują już w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kary sypią jak z rękawa, możesz zapłacić 681 złKontrolują już w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kary sypią jak z rękawa, możesz zapłacić 681 złCzytaj dalej

Kariera polityczna Andrzeja Dudy

48-letni Andrzej Duda jest doktorem nauk prawnych. Przygodę z polityką rozpoczął w 2000 roku, działając w zapomnianej dziś partii Unii Wolności. Ale jego kariera nabrała rozpędu, gdy pięć lat później związał się z ugrupowaniem braci Kaczyńskich Prawo i Sprawiedliwość. To właśnie w tamtym roku ugrupowanie po raz pierwszy wygrało wybory parlamentarne i tym samym objęło władze. W 2006 roku Duda został jednym z zastępców Zbigniewa Ziobro w resorcie sprawiedliwości, gdzie odpowiadał m.in. za legislację, współpracę międzynarodową i przebieg informatyzacji. W przeprowadzonych rok później przedterminowych wyborach parlamentarnych bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski w okręgu tarnowskim.

Kilka miesięcy po przegranej PiS w wyborach parlamentarnych 2007 Duda objął stanowisko podsekretarza stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Objął nadzór nad Biurem Prawa i Ustroju, a później także nad Biurem Obywatelstw i Prawa Łaski. Do jego obowiązków należało również czuwanie nad prezydencką legislacją. W kancelarii prezydenta pracował do czasu katastrofy smoleńskiej, w której zginął prezydent Lech Kaczyński.

Jesienią 2010 roku wystartował z poparciem PiS w wyborach prezydenckich w Krakowie. Zajął trzecie miejsce, uzyskując 22,38 proc. głosów. Duda przegrał wówczas zarówno z urzędującym prezydentem Jackiem Majchrowskim, a także z ówczesnym wojewodą małopolskim Stanisławem Kracikiem. Rok później po raz pierwszy wywalczył mandat poselski, otrzymując w okręgu krakowskim blisko 80 tys. głosów. Mandat poselski sprawował do wiosny 2014 roku, kiedy to z powodzeniem wystartował w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

11 listopada 2014 roku PiS ogłosił kandydaturę Andrzeja Dudy w przypadających na następny rok wyborach prezydenckich. Kandydatura ta była sporym zaskoczeniem dla opinii publicznej, gdyż Duda pozostawał nieznanym szerzej opinii publicznej politykiem. Po kilku miesiącach sprawnej kampanii jego notowania zaczęły rosnąć, niemniej jednak w żadnym sondażu nie udało mu się przegonić urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Tym większym zaskoczeniem były wyniki I tury wyborów prezydenckich 2015 (odbyła się ona 10 maja), w których Duda nieznacznie pokonał Komorowskiego. W przeprowadzonej dwa tygodnie później II turze na Dudę zagłosowało 51,55 proc. wyborców, zaś na Komorowskiego 48,45 proc.

6 sierpnia 2015 roku Andrzej Duda oficjalnie objął urząd prezydenta RP. Jeśli wstępne wyniki wyborów prezydenckich się potwierdzą, wówczas Andrzej Duda w Pałacu Prezydenckim będzie urzędował do 2025 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Karetka czołowo zderzyła się z samochodem osobowym. W środku był pacjent
  2. Byli zdruzgotani, gdy zobaczyli plażę w Gdańsku. Turyści nie mają wstydu. Ręce opadają
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Przecież kupowaliśmy je codziennie w Biedronce i Lidlu, po prostu ręce opadają. Nie do pomyślenia, jak wiele towarów ostatnio wycofano z obrotu
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News