Czy o wyborze prezydenta powinien decydować parlament?
eastnews/Piotr Molecki
Autor Radosław Święcki - 10 Lipca 2020

Wybory powszechne czy prezydent wybierany przez parlament? Powinniśmy zmienić zasady?

U progu finału kampanii prezydenckiej warto wrócić do dyskusji czy mający dość ograniczone kompetencje prezydent RP powinien być wybierany w wyborach powszechnych, czy też może należy wrócić do wyboru głowy państwa przez parlament. Jakie jest państwa zdanie w tej kwestii?

Kto powinien wybierać prezydenta?

Co jakiś czas w Polsce wraca dyskusja czy prezydent naszego kraju powinien być wybierany w wyborach powszechnych czy też może - jak to miało miejsce za dawnych czasów - powinien być wybierany przez Zgromadzenie Narodowe, czyli posłów i senatorów.

Zwolennicy tej drugiej opcji podnoszą argument, że zgodnie z obecną konstytucją uprawnienia prezydenta są niewielkie i ograniczają się one de facto do funkcji reprezentacyjnych, w związku z czym nie ma sensu organizować całej infrastruktury wyborczej, tylko po to, by wybrać kogoś, kto nie ma możliwości wykazania się większą aktywnością. Zwolennicy tej koncepcji przywołują przykład Niemiec, gdzie kompetencje prezydenta również są niewielkie i jest on wybierany przez parlament. Podnoszona jest tu również kwestia dużych pieniędzy, które przeznaczane są na organizację wyborów. Gdyby prezydenta wybierali posłowie i senatorowie, wówczas środki te mogłyby zostać przeznaczone na ważniejsze potrzeby.

Z kolei zwolennicy zachowania wyborów powszechnych wskazują, że są to ulubione przez Polaków wybory, o czym świadczą chociażby dane dotyczące frekwencji. Skoro wszyscy przyzwyczaili się do wyboru głowy państwa w taki sposób, to nie należy tego zmieniać.

Wprowadzane są zmiany w tablicach rejestracyjnych. Jeden element, bez którego już nie pojedzieszWprowadzane są zmiany w tablicach rejestracyjnych. Jeden element, bez którego już nie pojedzieszCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Mateusz Morawiecki znów pokazał, na co go stać, nie mógł sobie odpuścić. "Niech pan odbędzie debatę sam ze sobą"

Bezpiecznik czy destruktor?

Inny argument, który był dość mocno podnoszony w tej kampanii przez zwolenników Rafała Trzaskowskiego, dotyczy tego, że prezydent może być swoistym “bezpiecznikiem” przed działaniami rządu. Sympatycy Andrzeja Dudy wskazują jednak, że nie należy pozwolić na to, by prezydentem został destruktor, którego jedynym zadaniem będzie wetowanie wszelkich posunięć rządzących.

Jakie jest państwa zdanie w tej kwestii? Czy prezydent RP powinien być wybierany na dotychczasowych zasadach, czy powinien być wybierany przez posłów i senatorów?

Przypomnijmy, że w najnowszej historii Polski prezydent RP wybierany był przez Zgromadzenie Narodowe tylko raz. Sytuacja ta miała miejsce w lipcu 1989 roku, kiedy to posłowie i senatorowie zdecydowali o wyborze na prezydenta Wojciecha Jaruzelskiego. Rok później zdecydowano jednak o rozpisaniu wyborów powszechnych i od 30 lat prezydent wybierany jest przez uprawnionych do tego wyborców. W pierwszych powszechnych wyborach prezydenckich III RP zwyciężył Lech Wałęsa. W kolejnych wyborach wygrywali natomiast Aleksander Kwaśniewski (jako jedyny dotychczas wywalczył reelekcję), Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski i Andrzej Duda.

80 złotych i L4 w kilka minut. W internecie kwitnie handel zwolnieniami chorobowymi na żądanie80 złotych i L4 w kilka minut. W internecie kwitnie handel zwolnieniami chorobowymi na żądanieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ochroniarz po latach wyjawił prawdę na temat Michaela Jacksona. Co działo się w jego willi?
  2. Porażające odkrycie w Warszawie. Miał drut wokół bioder
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Mandat dostaniesz nawet za małą naklejkę. Nieoczywiste wykroczenia, które mogą skończyć się karąMandat dostaniesz nawet za małą naklejkę. Nieoczywiste wykroczenia, które mogą skończyć się karąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News