Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nie dopisałeś się jeszcze do spisu wyborców? Masz ostatnią szansę
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 07.07.2020 02:00

Nie dopisałeś się jeszcze do spisu wyborców? Masz ostatnią szansę

Spis wyborców i zaświadczenie o prawie do głosowania
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Spis wyborców pozostaje otwarty tylko do końca dzisiejszego dnia. To naprawdę już ostatni dzwonek, aby zagłosować poza miejsce swojego stałego zamieszkania. Są jednak sytuacje, które mogą wprowadzić zamieszanie. Tłumaczymy co zrobić my móc zagłosować.

Spis wyborców zamyka się

Tylko do końca 7 lipca można się dopisywać do spisów wyborców. Jest to bardzo ważny termin, dla wszystkich którzy będą w dniu wyborów prezydenckich - są one 12 lipca - poza miejscem zamieszkania. Jeżeli już wiesz gdzie będziesz tego dnia, a jeszcze nie dopisałeś się do spisu wyborców możesz to zrobić jeszcze tylko dzisiaj. Jak najszybciej dopisać się do spisu wyborców? 

Najlepszym rozwiązaniem będzie złożenie podania przez profil zaufany w portalu ePUAP. Wszyscy, którzy posiadają tam konta załatwią sprawę w mniej niż 5 minut. Osoby, które jeszcze nigdy nie korzystały z usług elektronicznej administracji również mogą to zrobić - okazuje się, że wystarczy konto w banku i dostęp do bankowości elektronicznej. Banki przetwarzają nasze dane, które podaliśmy podczas zakładania konta, dlatego też możemy zarejestrować się do ePUAP-u przez właśnie konto bankowe.

Ci, którzy wolą osobisty kontakt z urzędnikiem powinni jak najszybciej stawić się w urzędzie miasta lub gminy w której chcą głosować. Urzędy zamykają się za kilka godzin, choć największe polskie miasta wydłużyły godziny funkcjonowania specjalnie na tę okoliczność. Radzimy sprawdzić w jakich godzinach pracuje interesujący nas magistrat.

Zaświadczenie o prawie do głosowania

Uwaga! Osoby, które dopisały się do spisu wyborców przed I turą wyborów i nadal pozostają w miejscu, do którego się dopisały nie muszą nic robić. Dane z pierwszoturowego spisu są automatycznie przeniesione do tego, który będzie obowiązywał przy drugiej. W nieco problematycznej sytuacji znajdują się osoby, które dopisały się do spisu wyborców przed I turą, ale w dniu drugiej będą przebywać w innym miejscu również mogą zagłosować. Zdradzamy szczegóły.

Jak podaje Krajowe Biuro Wyborcze do spisu wyborców można dopisać się tylko raz na całe wybory - czyli albo przed pierwszą turą na obydwie, albo przed drugą tylko na nią. Co z osobami, które dopisywały się do spisu w innym mieście, niż to w którym będą przebywać podczas drugiej tury? Jest dla nich furtka, a co najważniejsze te osoby mają jeszcze niewielki zapas czasu.

Osoby, które nie wiedzą gdzie będą podczas II tury lub są w sytuacji takiej jak opisana wyżej mogą stawić się do urzędu, gdzie są wpisane do spisu wyborców i tam pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Wniosek o zaświadczenie należy odebrać osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem osoby, którą notarialnie upoważnimy. Wnioskować o zaświadczenie można do 10 lipca - warto jednak wcześniej mailowo lub telefonicznie urząd, że przyjdziemy po taki dokument, pomoże to uniknąć nerwowej atmosfery i stresu na miejscu. Zaświadczenia należy strzec jak oka w głowie. Zgubienie zaświadczenia skutkuje straceniem prawa do oddania głosu. Zaświadczenie o prawie do głosowania jest drukiem ścisłego zarachowania i bezwzględnie nie wydaje się jego duplikatów.Więcej szczegółów i konkretnych przykładów opisaliśmy tutaj.