Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wiemy kogo wybierali Polacy w USA. Wyniki nie takie, jak się spodziewano
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 12.07.2020 02:00

Wiemy kogo wybierali Polacy w USA. Wyniki nie takie, jak się spodziewano

Wyniki wyborów w USA
biznesinfo.pl

PAP poinformowała, że podliczono głosy z ambasady w Waszyngtonie i okręgów konsularnych w Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles i Houston. Różnica między kandydatami była w tym roku naprawdę niewielka.

Wyniki wyborów w USA

W Stanach Zjednoczonych wziąć udział w polskich wyborach prezydenckich zdecydowało się 35844 uprawnionych do głosowania. Zwycięstwo odniósł Andrzej Duda, na którego swój głos oddało 19400 Polaków, co pozwoliło urzędującego głowie państwa uzyskać 54,96% głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał za to 16144 głosów, co przekłada się na 45,04% poparcia.

Wynik Andrzeja Dudy w poprzednich wyborach, gdzie rywalizował z Bronisławem Komorowskim, był znacznie wyższy. Mogło na to wpłynąć, obecne w tym roku, głosowanie korespondencyjne.

1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej2. Andrzej Duda nagle prosi o wybaczenie Polki i Polaków, za podłe słowa podczas kampanii. Czy miał na myśli, że "LGBT nie są ludźmi"?

Chicago i Nowy Jork za Dudą

Urzędujący prezydent wygrał z Rafałem Trzaskowskim w okręgach wyborczych Chicago i Nowego Jorku - podaje PAP na podstawie wyliczeń przesłanych z polskich placówek dyplomatycznych. Kandydat opozycyjny przekonał za to większość amerykańskiej Polonii w Waszyngtonie, Houston i Los Angeles.

Zaskakujące wyniki

Do USA wysłano w tym roku 45,5 tys. pakietów wyborczych, amerykańska Polonia mogła więc głosować korespondencyjnie. Dzięki głosowaniu korespondencyjnemu w wyborach mogli wziąć udział Polacy z wielu odległych zakątków Stanów Zjednoczonych, co mogło mieć wpływ na wynik głosowania.

Planujemy kontynuację tematu.