BiznesINFO.pl

biznesinfo.pl

Wiemy kogo wybierali Polacy w USA. Wyniki nie takie, jak się spodziewano

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

PAP poinformowała, że podliczono głosy z ambasady w Waszyngtonie i okręgów konsularnych w Nowym Jorku, Chicago, Los Angeles i Houston. Różnica między kandydatami była w tym roku naprawdę niewielka.

Wyniki wyborów w USA

W Stanach Zjednoczonych wziąć udział w polskich wyborach prezydenckich zdecydowało się 35844 uprawnionych do głosowania. Zwycięstwo odniósł Andrzej Duda, na którego swój głos oddało 19400 Polaków, co pozwoliło urzędującego głowie państwa uzyskać 54,96% głosów. Rafał Trzaskowski uzyskał za to 16144 głosów, co przekłada się na 45,04% poparcia.

Wynik Andrzeja Dudy w poprzednich wyborach, gdzie rywalizował z Bronisławem Komorowskim, był znacznie wyższy. Mogło na to wpłynąć, obecne w tym roku, głosowanie korespondencyjne.

1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej 2. Andrzej Duda nagle prosi o wybaczenie Polki i Polaków, za podłe słowa podczas kampanii. Czy miał na myśli, że "LGBT nie są ludźmi"?

Chicago i Nowy Jork za Dudą

Urzędujący prezydent wygrał z Rafałem Trzaskowskim w okręgach wyborczych Chicago i Nowego Jorku - podaje PAP na podstawie wyliczeń przesłanych z polskich placówek dyplomatycznych. Kandydat opozycyjny przekonał za to większość amerykańskiej Polonii w Waszyngtonie, Houston i Los Angeles.

Zaskakujące wyniki

Do USA wysłano w tym roku 45,5 tys. pakietów wyborczych, amerykańska Polonia mogła więc głosować korespondencyjnie. Dzięki głosowaniu korespondencyjnemu w wyborach mogli wziąć udział Polacy z wielu odległych zakątków Stanów Zjednoczonych, co mogło mieć wpływ na wynik głosowania.

Planujemy kontynuację tematu.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Spore zmiany dla właścicieli nieruchomości. Znika jedno z praw
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szef MON zachęca do służby wojskowej. Obiecuje dodatkowe 1000 zł i dodatkowy urlop
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zrobisz jeden błąd i oszuści uzyskają dostęp do Twojego Facebooka
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zawód bezrobotny. W Niemczech zmarł człowiek, który 46 lat żył na koszt państwa i był z tego dumny
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Brawurowa jazda 27-latka z Elbląga. Motocyklista dostał 20 mandatów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Plastikowy dokument tożsamości odejdzie do lamusa. Czas na mDowód
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]