BiznesINFO.pl
500 plus oraz węgiel w wyborach

Flickr.com/Narodowy Bank Polski

Polacy chcą zmian w 500 plus. Wyborczy sondaż gospodarczy

10 Lipca 2020

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

500 plus do reformy. Takie jest zdanie większości Polaków. Zaskakujące wyniki badań przeprowadzonych przez IBRiS dla Business Insidera. Olbrzymią niespodzianką jest także nasze podejście do węgla.

500 plus do reformy, a węgiel powinien zostać zastąpiony OZE. Zaskakujące wyniki sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie redakcji Business Insider. To prawdopodobnie ostatni przedwyborczy sondaż gospodarczy badający nastroje przed II turą, która - przypomnijmy - już w niedzielę. Od ogłoszenia ciszy wyborczej dzielą nas godziny.

500 plus do zmiany

Program 500 plus powinien zostać zreformowany. Jest to zaskakujący wynik sondażu Business Insidera. Jeszcze niedawno program socjalny został bardzo mocno rozszerzony - dotychczas obejmował jedynie rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci, od roku z dodatkowych pieniędzy cieszą się również rodzice jedynaków. Polacy uważają jednak, że program 500 plus powinien zostać zdecydowanie uszczuplony. Na zlecenie Business Insidera zadano naszym rodakom pytanie: "Prezydent powinien dążyć do reformy programu 500 plus i wprowadzenia progu dochodowego, który sprawi, że świadczenia nie będą otrzymywać osoby najlepiej zarabiające?".

Odpowiedzi na tak zebrały łącznie 64,8 procent. Co zaskakujące w ograniczeniu programu dla najbogatszych prym wiodą zwolennicy Rafała Trzaskowskiego. To wyborcy kandydata Koalicji Obywatelskiej w aż 71 procentach są zgodni co do ograniczenia finansowania programu 500 plus dla najzamożniejszych. Elektorat Andrzeja Dudy w mniejszym stopniu chce ograniczyć dodatek socjalny dla bogatych. Za wprowadzeniem takiego rozwiązania jest 59 procent wyborców urzędującego prezydenta RP. Wśród osób niezdecydowanych na kogo oddać swój głos w II turze wyborów, 500 plus chce ograniczyć 64 procent respondentów.

Nie chcemy węgla

Jeszcze większe zaskoczenie niż pytanie o 500 plus spowodowała kwestia węgla w Polsce. W zleconym przez redakcję Business Insidera sondażu padło pytanie:"Prezydent powinien wspierać działania zmierzające do całkowitego odejście Polski od węgla do 2050 roku i przechodzenia na odnawialne źródła energii?". Za wycofaniem się Polski z energetyki węglowej na tak odpowiedziało aż 72,4 proc. respondentów. Jest to o tyle zdumiewające, że węgiel jest przez część polityków ukazywany jako jedno z naszych największych dóbr narodowych. Przeciwnicy wycofania się naszego kraju z węgla stanowili zatem jedynie 19,6 proc.

Zaskoczenia nie ma w wynikach elektoratów. Wyborcy Andrzeja Dudy popierają odejście od węgla do 2050 roku w 61 procentach, a 1/3 jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. Co ciekawe odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" były wskazywane w 32 proc., a "zdecydowanie się nie zgadzam" w 22 proc.

Pełen tekst badania IBRiS ze szczegółowymi wynikami został opublikowany dzisiaj w portalu Businnes Insider. Sondaż został przeprowadzony metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na grupie 1100 dorosłych Polaków w dniu 9 lipca 2020 roku.

Tagi:

500 pluswybory prezydenckieWyborywęgiel

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >