500 plus oraz węgiel w wyborach
Flickr.com/Narodowy Bank Polski
Autor Oktawian Góral - 10 Lipca 2020

Polacy chcą zmian w 500 plus. Wyborczy sondaż gospodarczy

500 plus do reformy. Takie jest zdanie większości Polaków. Zaskakujące wyniki badań przeprowadzonych przez IBRiS dla Business Insidera. Olbrzymią niespodzianką jest także nasze podejście do węgla.

500 plus do reformy, a węgiel powinien zostać zastąpiony OZE. Zaskakujące wyniki sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie redakcji Business Insider. To prawdopodobnie ostatni przedwyborczy sondaż gospodarczy badający nastroje przed II turą, która - przypomnijmy - już w niedzielę. Od ogłoszenia ciszy wyborczej dzielą nas godziny.

500 plus do zmiany

Program 500 plus powinien zostać zreformowany. Jest to zaskakujący wynik sondażu Business Insidera. Jeszcze niedawno program socjalny został bardzo mocno rozszerzony - dotychczas obejmował jedynie rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci, od roku z dodatkowych pieniędzy cieszą się również rodzice jedynaków. Polacy uważają jednak, że program 500 plus powinien zostać zdecydowanie uszczuplony. Na zlecenie Business Insidera zadano naszym rodakom pytanie: "Prezydent powinien dążyć do reformy programu 500 plus i wprowadzenia progu dochodowego, który sprawi, że świadczenia nie będą otrzymywać osoby najlepiej zarabiające?".

Fałszował dokumenty, skreślono go z list wyborczych. Prezydent odznaczył go Złotym Krzyżem ZasługiFałszował dokumenty, skreślono go z list wyborczych. Prezydent odznaczył go Złotym Krzyżem ZasługiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Masowe obniżki w popularnej sieciówce. Aż 3000 produktów kupisz taniej
2. Wielki protest pod Pałacem Prezydenckim. Ludzie wyszli na ulicę, mają dość i nie wytrzymali

Odpowiedzi na tak zebrały łącznie 64,8 procent. Co zaskakujące w ograniczeniu programu dla najbogatszych prym wiodą zwolennicy Rafała Trzaskowskiego. To wyborcy kandydata Koalicji Obywatelskiej w aż 71 procentach są zgodni co do ograniczenia finansowania programu 500 plus dla najzamożniejszych. Elektorat Andrzeja Dudy w mniejszym stopniu chce ograniczyć dodatek socjalny dla bogatych. Za wprowadzeniem takiego rozwiązania jest 59 procent wyborców urzędującego prezydenta RP. Wśród osób niezdecydowanych na kogo oddać swój głos w II turze wyborów, 500 plus chce ograniczyć 64 procent respondentów.

Nie chcemy węgla

Jeszcze większe zaskoczenie niż pytanie o 500 plus spowodowała kwestia węgla w Polsce. W zleconym przez redakcję Business Insidera sondażu padło pytanie:"Prezydent powinien wspierać działania zmierzające do całkowitego odejście Polski od węgla do 2050 roku i przechodzenia na odnawialne źródła energii?". Za wycofaniem się Polski z energetyki węglowej na tak odpowiedziało aż 72,4 proc. respondentów. Jest to o tyle zdumiewające, że węgiel jest przez część polityków ukazywany jako jedno z naszych największych dóbr narodowych. Przeciwnicy wycofania się naszego kraju z węgla stanowili zatem jedynie 19,6 proc.

Lepiej wypłać pieniądze wcześniej. W weekend będzie o to ciężkoLepiej wypłać pieniądze wcześniej. W weekend będzie o to ciężkoCzytaj dalej

Zaskoczenia nie ma w wynikach elektoratów. Wyborcy Andrzeja Dudy popierają odejście od węgla do 2050 roku w 61 procentach, a 1/3 jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. Co ciekawe odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam" były wskazywane w 32 proc., a "zdecydowanie się nie zgadzam" w 22 proc.

Pełen tekst badania IBRiS ze szczegółowymi wynikami został opublikowany dzisiaj w portalu Businnes Insider. Sondaż został przeprowadzony metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na grupie 1100 dorosłych Polaków w dniu 9 lipca 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ochroniarz po latach wyjawił prawdę na temat Michaela Jacksona. Co działo się w jego willi?
  2. Porażające odkrycie w Warszawie. Miał drut wokół bioder
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Mandat dostaniesz nawet za małą naklejkę. Nieoczywiste wykroczenia, które mogą skończyć się karąMandat dostaniesz nawet za małą naklejkę. Nieoczywiste wykroczenia, które mogą skończyć się karąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News