Cisza wyborcza powinna zostać zlikwidowana?
Wikipedia/Marcin Białek
Autor Radosław Święcki - 28 Czerwca 2020

Czy cisza wyborcza powinna zostać zlikwidowana? Dla jednych niezbędna, dla innych to absurd

Już tylko kilka godzin pozostało do zakończenia kampanii wyborczej. O północy zapadnie cisza wyborcza. Przy okazji każdych wyborów wraca pytanie czy w obecnych czasach ma ona sens. Ma?

Cisza wyborcza powinna zniknąć?

W momencie powstawania tego tekstu do rozpoczęcia ciszy wyborczej zostało niespełna pięć godzin. Do północy 11 kandydatów ubiegających się o prezydenturę ma czas by przekonywać i prosić wyborców o głosy. Cisza wyborcza zakończy się wraz z zamknięciem lokali wyborczych (jeśli nie będzie żadnych opóźnień to w niedzielę o 21.00).

Przypomnijmy, że w trakcie trwania ciszy wyborczej nie można publikować sondaży przedwyborczych, a także prowadzić kampanii wyborczej i agitacji. Za złamanie ciszy wyborczej grożą surowe kary (w niektórych wypadkach nawet 1 mln zł).

Od kilku lat przy okazji każdych wyborów wraca temat sensowności utrzymywania ciszy wyborczej. Pojawiają się opinie, że w dobie Internetu jest ona zwyczajną fikcją, co prawda np. portale internetowe nie mogą informować o kampanii, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w wyszukiwarce internetowej znaleźć informacje na temat poszczególnych kandydatów. Przeciwnicy ciszy wyborczej wskazują też przykłady innych państw, gdzie ona nie obowiązuje (najbardziej znane przykłady to USA czy Niemcy).

Kontrole trwają w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Grozi nawet 681 zł kary, ale jest wytrychKontrole trwają w całym kraju, do ciebie też mogą zapukać. Grozi nawet 681 zł kary, ale jest wytrychCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Ryanair zawiesza popularne trasy z Polski. Kolejne destynacje znikają z radarów
2. Wszystko się nagrało. Ludzie nie wytrzymali i zatrzymali homofobiczną ciężarówkę za mowę nienawiści wobec LGBT i szerzenie dezinformacji, interwencja policji

Czy są argumenty za utrzymaniem ciszy? Oczywiście. Dla wielu osób żyjących na co dzień polityką jest to czas na chwilę wytchnienia właśnie od polityki, kiedy można na chwilę odsapnąć od kilkumiesięcznej obserwacji kampanii. Nie ma co ukrywać, że jest to również szansa na odpoczynek dla samych polityków, którzy może na co dzień nieszczególnie się przepracowują (choć są wyjątki), ale w trakcie kampanii na ogół zasuwają dzień i noc w walce o głosy wyborców.

Z badania SW Research dla „Rzeczpospolitej” wynika, że większość Polaków (57,7 proc.) opowiada się za utrzymaniem ciszy wyborczej. Co czwarty ankietowany uważa, że powinna ona zostać zlikwidowana.

Czy państwa zdaniem cisza wyborcza powinna pozostać?

Zostały tylko 4 dni na dopełnienie obowiązku. ZUS ostrzega, inaczej nie będzie można skorzystać ze zwolnieniaZostały tylko 4 dni na dopełnienie obowiązku. ZUS ostrzega, inaczej nie będzie można skorzystać ze zwolnieniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. GIF wycofuje lek stosowany przez tysiące Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  2. Kolejne pieniądze popłyną do Polaków. Prezydent właśnie podpisał ustawę. "Dudowe" 1400 plus
  3. Od 28 lat szukają winnych morderstwa polskiego premiera. Jest nowe otwarcie. ws. zabójstwa Jaroszewiczów
  4. Skarbówka wraca do kontrolowania, 3,2 tys. w toku na koniec kwietnia. Do twoich drzwi także mogą zapukać
  5. W 2019 roku skorzystało 120 tys. Polaków. Ty też możesz zwiększyć emeryturę o 10%, sposób jest banalny
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News