BiznesINFO.pl

https://pixabay.com/freestocks-photos

Niestety doszło do naruszeń ciszy wyborczej. Dotyczyły głównie jednego typu wykroczeń

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Cisza wyborcza trwała do 21

Cisza wyborcza trwała od północy z piątku na sobotę do godziny 21 w niedzielę. W trakcie ciszy wyborczej zabroniona jest jakakolwiek agitacja polityczna. St. asp. Wioletta Szubska z Komendy Głównej Policji popołudniu dnia wyborczego przekazała, że od początku trwania ciszy wyborczej odnotowano 28 przypadków łamania ciszy wyborczej w całym kraju. Jak podała st. asp. Szubska w Białymstoku policjanci ujawnili dziewięć zniszczonych banerów i jeden plakat. Z kolei w Płocku mężczyzna zerwał plakat wyborczy jednego z kandydatów i rzucił go na trawnik. W Gorzowie Wielkopolskim grupa nietrzeźwych ludzi, którzy podejrzani są o zerwanie flagi państwowej z budynku, w którym znajduje się komisja wyborcza.

Najwięcej incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej odnotowano na Śląsku. Śląska policja zanotowała 15 przypadków. Najczęstsze przypadki łamania ciszy wyborczej dotyczyły zrywania i niszczenia plakatów wyborczych kandydatów. Najbardziej charakterystyczne były dwa przypadki. W pierwszym 29-letnia kobieta pocięła plakat jednego z kandydatów, ponieważ jak twierdziła, działała pod wpływem emocji. Kolejnym jest przypadek pijanego rowerzysty, który również zrywał plakaty wyborcze - podaje polsatnews.pl.

Cisza wyborcza i kary za jej łamanie

Łamanie ciszy wyborczej nie pozostaje bezkarne. Za łamanie ciszy wyborczej grozi grzywna w wysokości od 20 do nawet 5000 tys. zł. Cisza wyborcza obowiązuje także w internecie, a jej wszelkie przejawy należy zgłaszać natychmiast na policję.

Przykładów łamania ciszy wyborczej jest mnóstwo. St. asp. Szubska powiedziała, że chodzi m.in. o rozpowszechnianie materiałów wyborczych, zwoływanie zgromadzeń, zrywanie plakatów, organizowanie pochodów i manifestacji oraz wygłaszanie przemówień.

Tagi:

wybory prezydenckieWyboryPolska

Podobne artykuły

Polska i Świat

Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]