Szymon Hołownia walczy o swoje postulaty
eastnews/Piotr Molecki
Autor Radosław Święcki - 1 Lipca 2020

Hołownia nie odpuszcza ze swoimi postulatami. Trzaskowski deklaruje ich spełnienie

Zielone weto, weto samorządowe, bezpartyjna Kancelaria Prezydenta - to tylko niektóre z postulatów przedstawionych przez Szymona Hołownię. Były już kandydat na prezydenta skierował je do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, który za 11 dni zmierzy się w walce o najwyższy urząd w państwie z prezydentem Andrzejem Dudą. Podczas środowego spotkania online z Szymonem Hołownią, Trzaskowski odniósł się do postulatów niedawnego konkurenta.

Postulaty Szymona Hołowni

Przypomnijmy, że Szymon Hołownia ogłosił we wtorek powołanie ruchu "Polska 2050", zapowiadając jednocześnie postulaty, które w jego ocenie składają się na "minimum bezpartyjnej prezydentury".

Wśród nich znalazło się weto demokratyczne, które jak wyjaśniał jest zobowiązaniem prezydenta, iż nie podpisze ustawy, która nie przeszła normalnego cyklu legislacji z konsultacjami społecznymi oraz oceną skutków prawnych i finansowych. Inny postulat to tzw. zielone weto, czyli zablokowanie ustaw, które oddalają Polskę od neutralności klimatycznej w 2050 roku, a także pogłębiają kryzys wodny. Kolejne weto to weto samorządowe, czyli blokada przez prezydenta ustaw dokładających samorządowi zadań bez wskazania środków, z których mają być zrealizowane.

Promieniotwórcze izotopy nad Skandynawią. Najbardziej zastanawia ich pochodzeniePromieniotwórcze izotopy nad Skandynawią. Najbardziej zastanawia ich pochodzenieCzytaj dalej

Postulaty te Hołownia adresował do Rafała Trzaskowskiego, który walczy o poparcie zwolenników trzeciego w prezydenckim wyścigu kandydata. W środę doszło do spotkania online Hołownia-Trzaskowski w trakcie którego prezydent Warszawy odniósł się do postulatów niedawnego konkurenta.
Trzaskowski - jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" - zaakceptował postulat weta demokratycznego zapowiadając, że zawetuje wszystkie pomysły, które będą łamały konstytucję czy reguły praworządności.

- Dobrze, że dostrzega pan chęć powrotu do kultury legislacji - odpowiedział Hołownia.

Likwidacje i zwolnienia. Uwielbiana w Polsce sieciówka zamknie 170 sklepówLikwidacje i zwolnienia. Uwielbiana w Polsce sieciówka zamknie 170 sklepówCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zaskakująca decyzja popularnego banku. Klienci mają powody do radości
2. Jarosław Kaczyński ma "tajny plan". Ma pomóc Dudzie wygrać, zaskakujące doniesienia mediów

Kandydat na prezydenta RP podkreślił, że zgadza się również z propozycją tzw. zielonego weta, zwracając uwagę, że walka z kryzysem klimatycznym to jeden z najważniejszych postulatów jego programu.

- Uważam, że nie ma miejsca na polityka w Polsce, który odwraca się od katastrofy klimatycznej. W Warszawie robię wszystko, żeby walczyć z ociepleniem klimatycznym - przez program wymiany kotłów, zazieleniania ulic oraz wszystkie pogramy, które pomagają w przechodzeniu na odnawialne źródła energii - tłumaczył Trzaskowski.

Odnosząc się do postulatu weta samorządowego, prezydent Warszawy przyznał, że ten pomysł to "jedna z ważniejszych motywacji, jeśli chodzi o start w wyborach".

- Jestem absolutnie przekonany, że rząd PiS i prezydent Duda będą próbowali niszczyć samorządy i już to robią - podkreślił Trzaskowski, dodając, że należy wzmacniać samorządy, gdyż w dużym stopniu przyczyniły się one do sukcesu ostatnich 30 lat.

Już nie mandat, a kara administracyjna. Resort śrubuje środki represyjne za fotoradar, będą dwukrotnie większeJuż nie mandat, a kara administracyjna. Resort śrubuje środki represyjne za fotoradar, będą dwukrotnie większeCzytaj dalej

Wśród innych postulatów Szymona Hołowni - jak przypomina DGP - znalazły się m.in. zatrudnienie na kluczowych stanowiskach w Kancelarii Prezydenta osób bezpartyjnych, wniosek do Najwyższej Izby Kontroli o przeprowadzenie kontroli państwowych i samorządowych osób prawnych i innych państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych.

Hołownia zagłosuje na Trzaskowskiego

W trakcie spotkania online Hołownia zapowiedział, że nie zagłosuje w II turze wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę, a zarazem, że odda ważny głos, co oznacza, że poprze Rafała Trzaskowskiego.

Przypomnijmy, że w przeprowadzonej w minioną niedzielę I turze wyborów prezydenckich Szymon Hołownia zajął trzecie miejsce zdobywając blisko 14 proc. poparcie. II tura w której zmierzą się urzędujący prezydent Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski odbędzie się 12 lipca.

Zakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówZakup tych marek aut lepiej przemyśl dwa razy. Na 100 aut nawet 250 zgłoszonych problemówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wstrząsająca wiadomość obiegła media. Nie żyje rzecznik PKW
  2. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  3. PKW podało frekwencję do południa. Wyniki, jakich nie było od dawna
  4. Dodatkowe 4 tys. zł co miesiąc do emerytury. ZUS: coraz więcej Polaków może się załapać
  5. Aż 40 tys. polskich kierowców może mówić o wielkim szczęściu. Przepisy będą dla nich dużo bardziej korzystne
  6. Wideo - Koszmarny wypadek. Z gigantycznym impetem wbił się w inny samochód. Auto aż złamało się na pół
Wspaniała wiadomość dla 74 tys. Polaków. Ich emerytury zostaną podniesione i to znacznieWspaniała wiadomość dla 74 tys. Polaków. Ich emerytury zostaną podniesione i to znacznieCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News