BiznesINFO.pl

flickr/Lukas Plewnia

Uruchomiono rezerwę kart do głosowania. W dwóch miejscowościach było to niezbędne

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Rezerwa kart przez zaświadczenia

Niedzielne (28.06) wybory prezydenckie 2020 odbywają się w środku sezonu wakacyjnego, w związku z czym wielu wyborców znajduje się tego dnia z dala od miejsca zameldowania i swojej lokalnej komisji wyborczej. Z tego względu wydano wiele zaświadczeń o prawie do głosowania, które wiążą się ze skreśleniem danej osoby ze spisu wyborców, w którym dotychczas figurowała, ale pozwalają na głosowanie w dowolnie wybranym lokalu wyborczym. "Wyborca stale zamieszkały w kraju zamierzający głosować za granicą może otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim można głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim" - informuje PKW. Duża liczba osób, które skorzystały z tej możliwości, doprowadziła w tym roku do potrzeby uruchomienia rezerw kart do głosowania.

Rezerwy w Krynicy i Zakopanem

Taka potrzeba pojawiła w popularnych wśród turystów miejscowościach wypoczynkowych: w Krynicy-Zdrój i w Zakopanem. Z uwagi na dużą liczbę obecnych tam w dniu wyborów turystów liczba głosujących do tego stopnia przekroczyła liczbę osób figurujących w lokalnym spisie wyborców, że zaczęło brakować kart do głosowania. Pojawiła się konieczność uruchomienia przygotowanych na tego rodzaju ewentualność rezerw. - Uruchamiamy rezerwy kart do głosowania. W jednej z komisji w Krynicy-Zdroju 500 sztuk i w kolejnych dwóch po 200 sztuk oraz 100 dodatkowych kart w Zakopanem. Jest duża liczba wyborców, którzy głosują na podstawie zaświadczenia. Są to kuracjusze uzdrowiska i turyści, którzy przebywają na wypoczynku w górach - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Maria Zięba z Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu.

Podobna sytuacja miała miejsce także w Łodzi. - Mamy sygnały, że w niektórych łódzkich komisjach obwodowych wykorzystano już nawet ponad 90 proc. kart do głosowania, uzupełniamy te braki z naszej rezerwy - przekazała PAP dyrektor Krajowego Biura Wyborczego w Łodzi,  Grażyna Majerowska-Dudek.

Tagi:

wybory prezydenckieWybory

Podobne artykuły

Polska i Świat

Kiedyś projektowali Ferrari, teraz wezmą się za polski samochód. Włosi podjęli współpracę z Izerą
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]