BiznesINFO.pl
Frekwencja wyborcza zadziwia nawet szefa PKW.

biznesinfo.pl

PKW podaje pierwsze informacje o frekwencji. Wielu z pewnością się zadziwi

28 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Frekwencja w dzisiejszych wyborach prezydenckich może być bardzo wysoka. Podczas pierwszej dziś konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak przekazał wstępne informacje o frekwencji i wytłumaczył, dlaczego w komisj

Frekwencja może być wysoka

Dziś odbywają się wybory prezydenckie. Wygląda na to, że frekwencja może być wysoka. Polacy ruszyli do komisji i ustawiają się w kolejkach. W trakcie konferencji prasowej szef PKW odpowiedział na pytanie dotyczące kolejek powstających w komisjach. Jego zdaniem odpowiada za to parę czynników. 

- Na pewno zaostrzone procedury sanitarne, dodatkowo więcej osób może chcieć oddać głos rano, ponieważ później może być duża temperatura - powiedział Sylwester Marciniak, cytowany przez Onet. Kiedy można spodziewać się więcej informacji o frekwencji?

Frekwencja dość duża

Czy epidemia koronawirusa wpłynie na dzisiejszą frekwencję? Patrząc po kolejkach do urn można przypuszczać, że nie. Przewodniczący PKW zapowiedział, że więcej informacji na temat frekwencji PKW poda w następnych godzinach. Marciniak stwierdził, że wstępnie można już powiedzieć, że frekwencja zapowiada się “dość duża”.

Szef Państwowej Komisji Wyborczej podkreślił, że wprowadzenie ograniczeń sanitarnych ze względu na epidemię koronawirusa doprowadziło do tego, że szybkość oddawania głosu jest znacznie niższa niż zazwyczaj.

Szef PKW: dalsze ograniczenia sanitarne nie powinny mieć miejsca

Marciniak przekazał też, że PKW zwróciła uwagę członkom obwodowych komisji wyborczej, że na mocy rozporządzenia Ministra Zdrowia w lokalu wyborczym może przebywać maksymalnie jedna osoba na cztery metry kwadratowe w tym samym czasie. Z wyjątkiem członków komisji wyborczej, mężów zaufania, obserwatorów społecznych, międzynarodowych, a także gospodarza lokalu wyborczego.

- Niedopuszczalne jest ustalanie przez obwodowe komisje wyborcze dalej idących ograniczeń, na przykład wpuszczanie do lokalu wyborczego po jednym wyborcy lub w takiej liczbie, że do niektórych stanowisk członków komisji wydających karty nie podchodzi żaden wyborca, mimo dużej kolejki oczekujących na zewnątrz - zaznaczył cytowany przez Onet Marciniak.

Szef PKW dodał też, że przestrzeganie obostrzeń sanitarnych jest niezbędne, jednak środki ostrożności nie powinny iść za daleko.

Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Korespondencja z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS będzie mógł potrącić należności z emerytury. Nawet 25 proc. świadczenia

Czytaj więcej >
Rusza proces „Cassandra” 

Polska i Świat

Rusza proces „Cassandra” 

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Kobieta przeglada korespondencje z ZUS-u i liczy pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny druk. Należy go wypełnić, żeby dostać emeryturę

Czytaj więcej >
Molceki/East News

Polska i Świat

Wchodzi w życie ustawa o przedawnieniu roszczeń. Po 30 latach nie ma na co liczyć

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Polska i Świat

Emeryci nadal dostają mniej niż powinni. Mogą zgłosić się do ZUS

Czytaj więcej >
Zmiana w przepisach

Polska i Świat

Policjant obłoży nas karą, a my będziemy musieli przyjąć. Szykuje się zmiana w prawie

Czytaj więcej >