BiznesINFO.pl

Wikipedia/MOs810

Lokale wyborcze - godziny otwarcia. Jakich będą obostrzenia? Co jeśli utkniemy w kolejce przed zamknięciem lokalu?

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Lokale wyborcze w reżimie sanitarnym

Otwarcie lokali wyborczych w niedzielę 28 czerwca 2020 r. o godzinie 7.00 rano zapoczątkuje siódme powszechne wybory prezydenckie w III RP. Będą to zarazem pierwsze wybory, które odbywać się będą w reżimie sanitarnym w związku z wciąż trwającą pandemią koronawirusa. W związku z tym głosowanie będzie przebiegać nieco inaczej niż w dotychczasowych elekcjach.

Przede wszystkim musimy liczyć się z tym, że może się tak zdarzyć, iż na oddanie głosu trzeba będzie poczekać na zewnątrz, gdyż w lokalach wyborczych obowiązywać będzie limit osób. Z rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia wynika, że w lokalu będzie mogła przebywać jedna osoba na każde cztery metry kwadratowe (nie wlicza się tutaj członków komisji wyborczej, a także mężów zaufania i obserwatorów), czyli jeśli lokal przykładowo ma powierzchnię 80 metrów kwadratowych, to będzie mogło przebywać w nim jednocześnie 20 osób. Od siebie dodam, że wybierając czas głosowania warto mieć rozeznanie dotyczące godzin Mszy św. w okolicznych kościołach, gdyż jak wiadomo znaczna część wyborców ma w zwyczaju spełnić swój obywatelski obowiązek tuż po nabożeństwie i właśnie wtedy mogą utworzyć się dłuższe niż zwykle kolejki.

Co jeśli utkniemy w kolejce?

Przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej apelowali do Polaków, by udali się do lokalu wyborczego możliwie jak najwcześniej (konieczne z maseczką!), chociaż komisja nie zamknie obywatelom drzwi „przed nosem”. Jeśli ktoś ustawi się w kolejce do głosowania przed godziną 21.00 (godzina zamknięcia lokali wyborczych), to zostanie wpuszczony, problem będą miały natomiast osoby, które pojawią się pod lokalem po tym czasie. Z przywołanego przez portal pkt 76. uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie wytycznych dla obwodowych komisji wyborczych, wynika, że dana komisja może m.in. zarządzić przedłużenie głosowania, jeśli uważa, że jest to uzasadnione. Wówczas  dany lokal będzie czynny dłużej niż do godz. 21:00, przez co wydłużona zostanie cisza wyborcza i nie poznamy od razu szacunkowych wyników wyborów prezydenckich.

W związku z reżimem sanitarnym w lokalach wyborczych znajdować się powinien płyn do dezynfekcji rąk, a członkowie komisji wyborczej będą siedzieć oddali od siebie o co najmniej 1,5 metra. Ponadto dezynfekowane będą m.in. klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higieniczno-sanitarne, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym. Co istotne, działania te nie przerwą pracy komisji wyborczych.

Tagi:

Koronawiruswybory prezydenckie

Podobne artykuły

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upadł kolejny bank. Co zrobić, aby odzyskać pieniądze
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gigantyczna kara dla polskiej firmy. Zakazali dystrybutorom sprzedaży przez internet
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Spora grupa Polaków może liczyć na dodatkowy dzień wolny. Jest jeden warunek
Czytaj więcej >

Finanse

Koniec Credit Suisse. W Polsce bank zatrudnia ponad 6 tys. osób, pracownicy już dostali listy
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Upada znana burgerownia. „Smażymy do 31 marca”
Czytaj więcej >
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]