Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > TVP dziarsko zapowiada organizację debaty. Nie będzie tylko miał kto debatować, bo zainteresowany jest jeden
Radosław Święcki
Radosław Święcki 06.07.2020 02:00

TVP dziarsko zapowiada organizację debaty. Nie będzie tylko miał kto debatować, bo zainteresowany jest jeden

Już dziś debata prezydencka w TVP, która de facto debatą nie będzie
eastnews/Piotr Molecki

Debata prezydencka bez debaty

Na niespełna cztery dni przed ciszą wyborczą wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy w historii wyborów prezydenckich III RP nie odbędzie się debata prezydencka z udziałem kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie w II turze (debaty nie było również w 2000 r., ale wtedy Aleksander Kwaśniewski zwyciężył już w I turze). 

Tylko w teorii można nazwać dzisiejszą debatę organizowaną przez TVP w Końskich. Weźmie w niej udział bowiem jedynie urzędujący prezydent Andrzej Duda.W cytowanym przez portal Wirtualne Media komunikacie wydanym przez publicznego nadawcę czytamy, że "przewidziana prawem i oczekiwana przez miliony Polaków debata prezydencka, organizowana przez TVP, zgodnie z kodeksem wyborczym i rozporządzeniem KRRiT, odbędzie się w Końskich w dniu 6 lipca o godzinie 21.00". 

Jednocześnie w związku z notorycznie manifestowaną przez pana Rafała Trzaskowskiego niestabilnością poglądów lub stanu pamięci Telewizja Polska przypomina, że zgodnie z Rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 6 lipca 2011 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przeprowadzania debat przez Telewizję Polską Spółkę Akcyjną, niezgłoszenie się kandydata w wyborach na prezydenta Rzeczypospolitej w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z udziału w debacie - dodano w komunikacie. 

Przypomnijmy, że Rafał Trzaskowski w miniony weekend zapowiedział, że nie weźmie udziału w debacie TVP i zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę na “Arenę prezydencką”, czyli debatę zorganizowaną w Lesznie. Sztab prezydenta odrzucił tę ofertę. W Lesznie pojawią się zatem przedstawiciele licznych mediów, którzy będą zadawać kandydatowi Koalicji Obywatelskiej pytania. 

Przypomnijmy, że II tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, którzy uzyskali najwyższe poparcie w pierwszej turze głosowania, która odbyła się 28 czerwca. Andrzeja Dudę poparło wówczas ponad 43 proc. głosujących, zaś Rafała Trzaskowskiego ponad 30 proc.