Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Druga tura wyborów już tuż tuż. Pójdziesz zagłosować?
Maria Glinka
Maria Glinka 30.06.2020 02:00

Druga tura wyborów już tuż tuż. Pójdziesz zagłosować?

Druga tura wyborów prezydenckich
Facebook/Rafał Trzaskowski, Facebook/Andrzej Duda

Druga tura wyborów prezydenckich coraz bliżej

Finałowe rozstrzygnięcie wyborów prezydenckich między ubiegającym się reelekcję Andrzejem Dudą a prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim poznamy po drugiej turze. Głosowanie zaplanowane jest na niedzielę 12 lipca i odbędzie się godzinach 7-21.

Drugą turę wygrywa kandydat, który uzyska ponad połowę wszystkich ważnych głosów. Podobnie jak w pierwszej turze, tak i w drugiej turze wyborów frekwencja wyborcza nie ma wpływu na ich wynik. Z powodu pandemii tegoroczne wybory przybrały bezprecedensową, mieszaną formułę – obywatele mogą oddawać głosy zarówno osobiście w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Termin zgłoszenia chęci oddania głosu listownie upływa 30 czerwca o godz. 23:59.

Kto zmierzy się w drugiej turze? Sylwetki kandydatów

W drugiej turze wyborów kandyduje Andrzej Duda, który w pierwszej odsłonie głosowania otrzymał 43,50 proc. głosów. Jest to aktualny prezydent RP, zamieszkały w Krakowie. 48-letni Duda ma wykształcenie prawnicze.

Jego kontrkandydatem jest Rafał Trzaskowski, który w pierwszej turze uzyskał 30,46 proc. głosów. Z wykształcenia politolog, aktualnie prezydent Warszawy. 48-letni Trzaskowski jest członkiem Platformy Obywatelskiej.

Zamierzasz oddać głos w drugiej turze tegorocznych wyborów prezydenckich?