Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Samochód

Samochód

flaga Polska-wiatr-chmury-biznesinfo
19.12.2022 13:52 Konfiskata samochodów pijanych kierowców a ceny używanych pojazdów. Eksperci nie pozostawiają złudzeń

Od nowego roku zaczną obowiązywać bardziej rygorystyczne przepisy względem pijanych kierowców. Za jazdę pod wpływem alkoholu stracą samochody. Zdaniem ekspertów nie wpłynie to na obniżkę cen aut sprzedawanych z drugiej ręki. Co więcej, wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość przepadłych samochodów i czy zamiast na sprzedaż, nie trafią na złom.Przypomnijmy, że w 2023 roku konfiskata samochodu pijanego kierowcy będzie miała miejsca w trzech przypadkach:wykrycia 1,5 promila alkoholu we krwi,wykrycia 0,5 promila we krwi w sytuacji, w której kierowca spowodował wypadek,wykrycia 0,5 promila we krwi, gdy kierowca zostanie zatrzymany po raz drugi po spożyciu alkoholu.

samochód-auto-kierowca-iberion
12.12.2022 13:25 Policja przestrzega kierowców. Za źle odśnieżone auto grożą wysokie mandaty

Choć w prawie drogowym nie ma przepisu, który bezpośrednio nakazuje odśnieżenie samochodu, to jednocześnie znajduje się w nim informacja o obowiązku zadbania o takie utrzymanie pojazdu, by nie zagrażało bezpieczeństwu uczestników ruchu. Dlatego za nieodśnieżenie auta policja kara mandatami różnej wysokości — od 300 do nawet 3 tys. zł. Tak wysoka kara grozi za śnieg zalegający na przedniej szybie — informuje Money.pl

5604964197 494409fc1b k
09.12.2022 15:51 Niemiecka marka samochodowa ogłosiła bankructwo

Portal Automotive News Europe donosi, że Borgward — niemiecka marka samochodowa — zbankrutowała z początkiem grudnia. Firma powstała w 1929 roku, ale z powodu błędów technicznych w produkowanych autach ogłosiła upadłość (po raz pierwszy) w 1961 roku. Szansa na odrodzenie pojawiła się 8 lat temu, bo markę wskrzesiła spółka Beiqi Foton Motor. Niestety, długoletnia tradycja, ciekawa oferta i chiński kapitał okazały się niewystarczające.

 Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa
03.12.2022 09:15 Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

W piątek 2 grudnia prezydent podpisał reformę Kodeksu karnego. Nowelizacja zakłada m.in. zdefiniowanie nowych typów przestępstw, wprowadzenie kary bezwzględnego dożywocia i konfiskatę auta pijanego kierowcy. Będzie to grozić zarówno wtedy, gdy kierujący nie spowoduje wypadku, ale będzie miał 1,5 promila alkoholu w organizmie, jak i gdy do niego doprowadzi, mając 0,5 promila alkoholu.

Korek samochody Piotr Molecki/East News
24.11.2022 14:16 Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Radni w Krakowie podjęli uchwałę o Strefie Czystego Transportu (SCT). Oznacza to, że do miasta nie wjadą najstarsze samochody. To pierwsza taka strefa w Polsce.

Samochód elektryczny wiedza Polaków
06.09.2022 16:45 Tajwańska firma może zainwestować w Polsce 8 mld dolarów, planuje zbudować gigantyczną fabrykę baterii

Producent baterii z siedzibą w Tajwanie poważnie rozważa Polskę jako lokalizację dla gigantycznej inwestycji, której wartość ma sięgnąć 8mld dolarów.Samochody elektryczne osiągają wykładniczy wzrost popularności. Popyt w wielu krajach jest tak duży, że producenci nie nadążają z ich produkcją. Głównym problemem są niewystarczające moce wytwórcze zakładów produkujących baterie. Sytuacja ta jednak szybko się zmienia. Niemalże każdego dnia słyszymy o kolejnej rekordowej inwestycji w nowe fabryki, które będą je wytwarzały.Chiński CATL - największy producent baterii na świecie ogłosił niedawno, że wybuduje swoją drugą europejską fabrykę. Inwestycja powstanie na terenie Węgier. Firma zadecydowała, że przeznaczy na jej realizację prawie 7,5 mld euro.Toyota Motor kilka dni temu ogłosiła, że inwestuje 5,3 mld dolarów nowe fabryki w Japonii oraz USA. Praktycznie każdy większy producent samochodów ogłasza tego rodzaju inwestycje. Popyt na auta elektryczne jest gigantyczny. W Polsce co prawda nie ma ich dużo, ale głównym powodem są wysokie ceny oraz mała ilość modeli ze średniej półki. Sytuacja ta jednak wkrótce się zmieni i już w 2023 zostaniemy zalani nowymi modelami, w tym również tymi na które może pozwolić może sobie klasa średnia.Oczywiście zalanie rynku modelami oraz nowe przystępne cenowo modele, nie gwarantuje tego, że Polacy zaczną je masowo kupować. Przekonamy się o tym za rok lub 2, gdy dostępne będą tego rodzaju dane i będzie się można z nimi szczegółowo zapoznać.

pieniądze odwołane wakacje
02.09.2022 14:12 Koniec nalepek kontrolnych i kart pojazdu. Zmiany od 4 września 2022 roku

Z dniem 4 września 2022 roku urzędnicy wydziałów komunikacji nie będą już wydawać kart pojazdów oraz nalepek kontrolnych na szybę pojazdu. Nabywający samochody zaoszczędzą w przypadku rejestracji samochodu.

5604964197 494409fc1b k
19.04.2022 14:27 Ceny samochodów używanych w Niemczech rosną do niewyobrażalnych poziomów. Tendencja może przenieść się na nasz rynek

Wydłużone terminy dostaw, wzrost kosztów o 30 procent, używane samochody w cenie nowego. Rynek samochodowy rozgrzany do czerwoności pikuje korporacje, dealerów i klientów. Co to znaczy?Menadżerowie niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen otrzymali wiadomość o problemach z dostawą. Pandemia i wojna na Ukrainie trwa, choć jedna i druga już w mniejszym wymiarze nadal przysparza klientom i producentom nowych problemów. Kluczową kwestią jest opóźnienie w realizacji zamówień co dla niemieckich producentów samochodów oznacza obniżenie standardu jakości realizowanych zleceń.

Pies zostawiony w samochodzie na Palenicy, fot. KPP w Zakopanem
18.04.2022 20:43 Skończyły się zapasy numeracji, będą nowe tablice rejestracyjne. Krakowski magistrat przekazał informacje

Krakowski Magistrat poinformował, że tablice rejestracyjne wydawane dla krakowiaków już nie mają liter KR lecz KK. Wyczerpały się zapasy dostępnej numeracji. Nowych oznaczeń powinno być około 1,1 mln, co powinno wystarczyć na kolejne 20 lat.Każda tablica rejestracyjna zawierająca kod literowo-cyfrowy ma umożliwiać identyfikację pojazdu. Pierwsza litera tablicy rejestracyjnej oznacza województwo. I tak do Małopolski przypisana jest litera K. Druga litera oznacza powiat. Dla krakowian była to litera R. Dalsza część rejestracji to kombinacja cyfr i liter.Jak przekazał Urząd Miasta Krakowa liczba tablic z oznaczeniem KR jest już na wyczerpaniu. Nowe tablice są już wydawane w UMK przy ul. Wielickiej 28a. Wydano już około 1,5 tys. nowych tablic.Nowe tablice mają zawierać KK oraz pięć cyfr w przedziale od 00001 do 99999. Z czasem zamiast cyfr będą sukcesywnie wprowadzane kolejne litery.

Samochód elektryczny z Polski
22.03.2022 08:54 Nowa marka w polskiej motoryzacji. Pokazano dwa prototypy

Samochód elektryczny od Polaków podbije świat? Izera, czyli marka koncernu ElectroMobility Poland właśnie zaprezentowała dwa modele swoich samochodów - na razie prototypowe. Na seryjną produkcję musimy poczekać jeszcze dwa lata. Czy zachwycą Europę i Świat? Jest sporo elementów, które zaskakują.

electric-car-g4402b923a 1920
13.02.2022 01:00 W ramach programu "Mój elektryk" zrealizowano 290 wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, poinformował, że zrealizowano już i wypłacono dopłaty dla 290 wniosków w programie "Mój elektryk". Od startu programu dla osób fizycznych złożono 1863 wnioski na łączną kwotę 38 mln 866 tys. 500 zł o dopłatę do zakupu auta elektrycznego.W przypadku osób fizycznych wypłacono dofinansowanie dla 290 wniosków. Z liczby już złożonych wniosków w programie "Mój elektryk" wynika, że średnia dopłata do e-samochodu dla osób fizycznych wynosi nieco ponad 20 tys. zł.Fundusz przypomniał, że osoby fizyczne mogą wnioskować o dopłaty do zakupu aut z napędem elektrycznym lub wodorowym. Dotacja dla nabywców indywidualnych wynosi 18 tys. 750 zł, a limit ceny to 225 tys. zł. Na większą dotację mogą liczyć osoby z Kartą Dużej Rodziny. Dla nich przewidziano 27 tys. zł dopłaty, bez limitu ceny elektrycznego samochodu.

car-dashboard-gcd0a66177 1920
08.02.2022 01:00 Producenci popularnych aut wzywają do serwisów. Wśród nich Mazda i Toyota

Właściciele samochodów Mazda i Toyota niebawem będą musieli zgłosić się do serwisów w celu przeprowadzenia przeglądu. Powodem są możliwe usterki pomp paliwa i niedziałające ogrzewanie szyb. Problemy dotyczą blisko 7 tys. aut.

samochód-auto-kierowca-iberion
27.01.2022 01:00 Wojsko może przejąć auto osoby prywatnej. Jednak nie za darmo

Wojsko ma prawo przejąć w razie konieczności firmowe i prywatne pojazdy. Dotyczy to szczególnie samochodów terenowych i użytkowych, ale również motocykli i quadów. Określa to ustawa z 1967 roku. Wojsko informuje kierowców, że przejmie ich samochody w przypadku mobilizacji lub wojny. Czasowe przejmowanie prywatnych pojazdów na cele wojskowe reguluje Ustawa z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Coraz więcej posiadaczy aut terenowych informuje, że otrzymało pismo, że ich auto może zostać przejęte przez wojsko. Pisma od WKU trafiają do kierowców w związku z coraz bardziej napiętą sytuacją na Ukrainie i konfliktem zbrojnym z Rosją na horyzoncie.

Biznesinfo-wazne
21.01.2022 01:00 Prawie połowa używanych aut nie powinna trafić do sprzedaży

Prawie połowa samochodów, które miały trafić do nowych właścicieli, nie nadawała się do sprzedaży. Powodem dyskwalifikacji był najczęściej tragiczny stan techniczny. To bardzo Raport Otomoto KLIK ukazał niewiarygodne praktyki.Platforma Otomoto Klik przedstawiła dane dotyczące badań pojazdów przeprowadzonych przez nią w III kw. 2021 roku. Raport przedstawiony przez Otomoto KLIK pokazał, że blisko połowa (43 proc.) sprawdzanych samochodów nie została dopuszczona do sprzedaży w tym serwisie.W przypadku aż 15 proc. aut, które nie przeszły pozytywnie inspekcji warunkującej otrzymanie Cyfrowego Paszportu Pojazdu, ubezpieczyciel stwierdził szkodę całkowitą, a mimo to samochody miały trafić do nowych właścicieli.Jak podał Arkadiusz Zaremba, dyrektor zarządzający w Carsmile i jednocześnie szef platformy Otomoto Klik, cytowany w komunikacie, odsetek ten oznacza, że niemal co drugi samochód, który miał trafić do sprzedaży, albo w ogóle nie dawał możliwości bezpiecznej jazdy, albo szacunkowy koszt usunięcia usterek ważnych z punktu widzenia komfortu bezpieczeństwa i jazdy był bardzo wysoki.

car-dashboard-gcd0a66177 1920
20.01.2022 01:00 Ministerstwo Infrastruktury potwierdziło zmianę przepisów dla kierowców

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o zmianie przepisów. Od 31 stycznia 2022 r. będzie można zachować dotychczasowy numer rejestracyjny pojazdu. Możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu oraz rozszerzenie katalogu pojazdów wycofanych czasowo z ruchu o samochody osobowe wprowadziła ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. – Wprowadzamy ułatwienia dla kierowców i właścicieli pojazdów, kończymy z barierami administracyjnymi, które dotąd utrudniały życie wielu Polakom. Dzięki tym zmianom wprowadzamy także realne oszczędności związane z rejestracją pojazdów – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł. Dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, a od 4 września 2022 r. nie trzeba będzie ponosić także opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie, razem z opłatą ewidencyjną, da to 99,50 zł oszczędności. Możliwe będzie zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, jeżeli był on zarejestrowany na terytorium Polski oraz ma czytelne, utrzymane w należytym stanie tablice zgodne z obowiązującym wzorem. Możliwość zachowania tablic rejestracyjnych nie będzie więc dotyczyła tzw. czarnych tablic rejestracyjnych oraz białych z flagą PL.

car-dashboard-gcd0a66177 1920
11.01.2022 01:00 Samochód służbowy do celów prywatnych. Od nowego roku opłaty w górę

Od 1 stycznia zmienią się zasady rozliczania przychodu i podatku dochodowego u pracowników, którzy wykorzystują służbowe samochody również do celów prywatnych. 400 zł wyniesie zryczałtowany podatek dla osób korzystających w celach prywatnych z służbowego auta o mocy wyższej niż 81 KM.Ryczałt na używanie większości aut do celów prywatnych wzrósł z 250 do 400 zł. Dotychczas wysokość ryczałtu uzależniona była od pojemności silnika, a wyższa kwota dotyczyła osób korzystających w celach prywatnych ze służbowych aut napędzanych silnikami o pojemności powyżej 1,6 l. Od 1 stycznia 2022 r. , za sprawą Polskiego Ładu, kryterium wysokości ryczałtu zmieniło się z pojemności silnika na jego moc. Zmianie nie ulegną kwoty przychodu, od których naliczany będzie podatek. Jak dotychczas będzie to 250 i 400 zł miesięcznie. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 2a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – wartość pieniężną nieodpłatnego świadczenia przysługującego pracownikowi z tytułu wykorzystywania samochodu służbowego do celów prywatnych ustala się w wysokości 250 zł – jeśli osoba zatrudniona używa pojazdu do mocy 60 kW 400 zł – jeśli używa pojazdu powyżej mocy 60 kW Samochody elektryczne i wodorowe zostały dopisane do pierwszej grupy (250 zł).W myśl nowelizowanych przepisów wyższa kwota, od której naliczony zostanie podatek dochodowy, obejmie korzystających z aut wyposażonych w silniki o mocy 60 kW, czyli w przeliczeniu ok. 81,6 KM.

Ważne
19.12.2021 01:00 Producenci popularnych marek samochodów wzywają do serwisów. Wśród nich mercedes i citroen

Producenci popularnych marek samochodów wzywają posiadaczy określonych modeli do serwisów. Z usterkami muszą mierzyć się właściciele kilkuset mercedesów, citroenów i peugeotów zarejestrowanych w Polsce.Właściciele 776 aut otrzymują na koniec roku zaproszenia do Autoryzowanych Stacji Obsługi.Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów najwięcej wadliwych aut zgłosił Mercedes. Wśród nich są m.in. dostawcze sprintery (typ 907), wyprodukowane w Niemczech. Mercedes do serwisów wezwał także właścicieli modeli klasy e (BR 213), klasy s (BR 223) oraz cls (BR 257), które wyprodukowano pomiędzy 13 a 26 października 2021 r. Jak poinformował producent, w pojazdach odległość pomiędzy przewodami hamulcowymi a wiązką przewodów elektrycznych może być niewystarczająca. Skutkiem tego może być przetarcie przewodu elektrycznego i doprowadzenie do zwarcia oraz stopienia się przewodu hamulcowego, a co za tym idzie wycieku płynu hamulcowego.– W rezultacie w zestawie wskaźników zaświeci się lampka ostrzegawcza poziomu płynu hamulcowego. Z biegiem czasu i w przypadku zignorowania lampki ostrzegawczej poziomu płynu hamulcowego do momentu, gdy zabraknie płynu hamulcowego, droga hamowania pojazdu może się wydłużyć, co może doprowadzić do zwiększonego ryzyka wypadku. W najgorszym przypadku nie można wykluczyć ryzyka pożaru – napisał producent w komunikacie przesłanym do UOKiK.Z kolei w pojazdach z układem hamulca postojowego połączenie śrubowe zacisków hamulcowych na osi przedniej może być niezgodne ze specyfikacją. W związku z tym w felernych pojazdach istnieje możliwość poluzowania się zacisku hamulcowego podczas hamowania, co może przełożyć się na mniejszą od oczekiwanej siłę hamowania. Dodatkowo mogą poluzować się inne komponenty, co z kolei może stworzyć niebezpieczeństwo dla aut nadjeżdżających z tyłu. (Dotyczy modeli: klasy e (BR 213), klasy s (BR 223) oraz cls (BR 257), które wyprodukowano pomiędzy 13 a 26 października 2021 r.)

skrzynka na listy-list-otwieranie skrzynki-iberion (1)
19.11.2021 01:00 Kilkanaście popularnych modeli samochodów z usterkami. Warto się zgłosić do serwisu jak najszybciej

Volkswagen i należące do niego Skoda i Audi apelują do posiadaczy ponad 4 tys. aut zarejestrowanych w Polsce o szybkie udanie się do serwisów. W popularnych modelach wykryto wady są wśród nich audi a4 czy volkswagen golf.Jak podaje portal bankier.pl należąca do koncernu Volkswagena Skoda usterki wykryła w modelach: scala i kamiq (typ: NW). W autach wyprodukowanych w Czechach w sierpniu i wrześniu 2019 r. wadliwa okazała się funkcja wzywania pomocy (e-call), połączenia z informacją (info-call) oraz zawiadomienia o awarii (service-call). 190 aut zarejestrowanych w Polsce powinny przejść przegląd. Ich właściciele otrzymają wezwania do autoryzowanych stacji obsługi, gdzie wymieniony zostanie moduł OCU.

Pexels/Andrea Piacquadio
16.07.2021 02:00 Ponad 143 tys. aut wezwanych do serwisu. Głównie przez japońskie marki

Hyundai, Toyota i Kia to tylko niektórzy producenci z poważnymi usterkami na koncie. W pierwszym półroczu do serwisów naprawczych wezwano w sumie ponad 143 tys. właścicieli samochodów. Ponad połowa zgłoszeń dotyczyła aut produkcji japońskiej i koreańskiej.Z tego artykułu dowiesz się:Ilu producentów prowadziło kampanię naprawczą w pierwszym półroczu 2021 r.Ile pojazdów musiał naprawiać Hyundai, Toyota czy KiaJakie usterki wykryto

Kradzież samochodów - wiemy co najczęściej i gdzie najczęściej
15.07.2021 02:00 Nowy ranking najczęściej kradzionych aut w Polsce. Twój samochód może być na liście

Znamy ranking najczęściej kradzionych w Polsce aut. Okazuje się, że w 2020 roku łupem złodziei, jeśli chodzi o markę padała głównie Toyota, zaś jeśli chodzi o model to Audi A4. Do kradzieży samochodów najczęściej dochodziło na Mazowszu, w tym przede wszystkim w Warszawie.Z tego artykułu dowiesz się:Toyota była najczęściej kradzioną marką w 2020 rokuW jakich regionach naszego kraju najczęściej dochodziło do kradzieżyIle w sumie skradziono w zeszłym roku aut

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
13.07.2021 02:00 Ruszył już program „Mój elektryk”. Szansa na dopłatę 27 tys. zł

Mój elektryk to nowy program wsparcia skierowany do kierowców. Po dopłaty mogą zgłaszać się właściciele nowych pojazdów elektrycznych - zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Dofinansowanie sięga nawet 27 tys. zł.Z tego artykułu dowiesz się:Jaki jest budżet programu Mój elektrykJakie dopłaty można otrzymaćOd czego zależy ich wysokość

Marek BAZAK/East News
13.07.2021 02:00 Właściciele aż 5 marek samochodowych dostaną wezwanie do serwisów

Wezwanie w swoich skrzynkach pocztowych znajdą właściciele samochodów Volvo, Suzuki, Opel, Ford i Mercedes. UOKiK poinformował o kampanii naprawczej tych marek. Z tego artykułu dowiesz się:Jakie modele aut zostaną objęte kampanią naprawcząJakie usterki wykryto

Biznes Info
13.07.2021 02:00 Narodowy spis powszechny zmierza do finału. Jutro do wygrania 16 aut, ale część dostanie grzywnę 5 tys. zł

Narodowy spis powszechny jest obowiązkowy. Rząd przypomina Polakom o konieczności przekazania szczegółowych danych poprzez loterię i kary. Już jutro do wygrania będą ogromne nagrody. Z kolei na osoby, które nie wezmą udziału w spisie, czeka grzywna w wysokości 5 tys. zł.Z tego artykułu dowiesz się:Do kiedy trwa narodowy spis powszechnyJakie nagrody są przewidziane dla uczestnikówKto naraża się na grzywnę

Piotr Molecki/East News
12.07.2021 02:00 Polacy ruszyli po kampery. Liczba rejestracji rośnie lawinowo

Kamper cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków. W pierwszym półroczu 2021 r. właściciele zarejestrowali prawie tyle samo kamperów, co w całym rekordowym ubiegłym roku. Coraz więcej osób decyduje się także na zakup przyczep kempingowych.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego kamper cieszy się tak dużą popularnościąIle kamperów i przyczep kampingowych zarejestrowali PolacyKtóre marki najczęściej kupują

Marek BAZAK/East News
10.07.2021 02:00 Mercedes będzie wzywał. Masowa usterka, aż 25 tysięcy samochodów musi trafić do serwisu

Mercedes rozpoczyna ogromną kampanię naprawczą. W niektórych samochodach może dojść do chwilowego spadku zasilania sieci. W innych zamontowano wadliwe wsporniki. Do serwisu musi zjechać ponad 25 tys. pojazdów.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie wady w samochodach wykrył MercedesJakie ryzyko stwarzająKtóre modele muszą pojawić w serwisie

Marek BAZAK/East News
03.07.2021 02:00 Dopłaty do elektryków już od 12 lipca. Państwo dołoży nawet 70 tys. zł

Państwo szykuje dopłaty do samochodów elektrycznych. Już 12 lipca zainteresowani będą mogli złożyć odpowiedni wniosek.Z tego artykułu dowiesz się:Jakie będą kwoty dotacjiKto będzie mógł się o nie ubiegaćJakie będą warunki do spełnienia

Wezwania do skrzynki
27.06.2021 02:00 Aż 20 tys. wezwań do serwisów. Niemieckie i japońskie marki wzywają klientów

Wezwanie otrzymają kierowcy Mercedesa, Opla, Mitsubishi i Subaru. Producenci aut wykryli w pojazdach mnóstwo usterek. Wadliwe są newralgiczne części systemu.Z tego artykułu dowiesz się:Dlaczego kierowcy dostaną wezwanieJakie usterki wykryto

ANDRZEJ LANGE/East News
27.06.2021 02:00 Za kierunkowskaz na skrzyżowaniu można otrzymać mandat 200 zł. O tym przepisie niewielu wie

Mandat czeka na kierowców niemal na każdym kroku. Karę rzędu 200 zł można otrzymać nawet za tamowanie lub utrudnianie ruchu. To nagminna praktyka zwłaszcza na rondach.Z tego artykułu dowiesz się:Za co kierowcom grozi mandatCo na ten temat mówią przepisyJakie są powszechne praktyki na drogach