BiznesINFO.pl
Jeep Wrangler Straż Graniczna

Straż Graniczna

Przetarg Straży Granicznej rozstrzygnięty. Aż 60 nowych terenówek dopilnuje polskich granic

24 Listopada 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Jeep Wrangler Sahara to nowy flagowy pojazd Straż Granicznej. Nowe auta zastąpią one wysłużone Landy Rovery Defendery. Flota zostanie zasilona o 60 nowych terenówek.

Jeep Wrangler Sahara nowym autem polskiej Straży Granicznej

Jeep, słynny producent terenówek z długimi tradycjami, dostarczy polskiej Straży Granicznej 60 egzemplarzy modelu Wrangler Sahara. Pierwsza partia przygotowana do wymagań pograniczników trafiła już na służbę, wiadomo które jednostki otrzymają je najszybciej.

- Jeepy idealnie sprawdzą się w służbie do patrolowania trudno dostępnych, również górzystych terenów przygranicznych - mówił ppor. Anna Michalska z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, cytowana przez dziennik.pl.

W pierwszej transzy dotarło do Polski 28 3-drzwiowych Jeepów. Podlaski oddział Straży Granicznej otrzyma 13 sztuk, warmińsko-mazurski 10, nadbużański 4, karpacki jedną. Pojazdy mają certyfikaty "TrailRated" oznaczające przejście testów sprawdzających ich sprawność w trudnych warunkach.

- Auta gwarantują wyjątkową stabilność i precyzję podczas szybkiego pokonywania nierównych zakrętów na najtrudniejszych bezdrożach oraz podczas pokonywania wzniesień i przeszkód terenowych. Innowacyjne rozwiązania techniczne zastosowane w zakupionych Jeepach wspomagają oraz informują kierowcę o aktualnych parametrach pojazdu i pokonywanego terenu - mówiła ppor Michalska.

Kolejne 32 egzemplarze Jeepów Wranglerów Sahara ma trafić do Straży Granicznej już w grudniu bieżącego roku. Zakup nowych pojazdów dla służb kosztował łącznie 14,5 mln zł. Jak pisze dziennik.pl, jeden egzemplarz kosztował 241 tys. zł.

Jeep Wrangler został odpowiednio przygotowany do służby

Jeep Wrangler to jeden ze sztandarowych modeli producenta, pierwsza generacja produkowana jest od 1986 roku, choć tradycje jego poprzedników z charakterystycznym frontem, nawiązują do II wojny światowej. Do Straży Granicznej trafiły pojazdy z czwartej generacji modelu, wprowadzonej w 2017 roku. 

Auta są zaprojektowane do pracy w ciężkich warunkach, o czym świadczy wysokie zawieszenie, spore terenowe opony, zewnętrze zawiasy drzwi, czy specjalne zapięcia na masce, aby zapobiec jej otwarciu. Tradycyjnie dla Jeepa Wranglera można zdemontować dach, ułatwiając w ten sposób pracę w gorące dni.

Jeep Wrangler Sahara napędzany jest przez benzynowy silnik 2.0 Turbo o mocy 272 KM i momencie obrotowym na poziomie 400 Nm. Motor spięto z automatyczną 8-stopniową skrzynią biegów ZF. Moc przeniesienia jest na wszystkie koła, oczywiście w klasycznym układzie z reduktorem, z trybem szosowym (gdy napędzana jest tylko tylna oś). Dostępny jest również tryb terenowy (na cztery koła) z możliwością włączenia go z pozycji 2WD przy prędkości do 72 km/h (w wielu autach terenowych jest to możliwe tylko na postoju).

Modele dostarczone Straży Granicznej posiadają również tryb 4H Part Time, przeznaczony do jazdy terenowej po luźnych nawierzchniach, oraz tryb 4L przeznaczony jedynie na najtrudniejsze warunki. W aucie zapewniono także odłączany elektrycznie przedni stabilizator, w razie, gdyby auto utknęło, koło zawieszone w powietrzu może dotknąć ziemi i pomóc w wygrzebaniu się z kłopotów.

Terenówki Jeep Wrangler Sahara zmodyfikowano do potrzeb Straży Granicznej. Od spodu zamontowano dodatkową płytę osłaniającą silnik, a do przedniego zderzaka wpięto wyciągarkę. Wzdłuż słupka A od strony pasażera umieszczono snorkel (kanał wlotu powietrza), który szczególnie przydaje się podczas przeprawiania się przez np. rzekę. Oczywiście Jeepy pomalowano w barwy Straży Granicznej i zamontowano uprzywilejowaną sygnalizację świetlno-dźwiękową.

Tagi:

SamochódDrogi i autostrady

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >
Prezydent Andrzej Duda podjął decyzję ws. dodatku węglowego. Polacy mogą szykować wnioski

Polska i Świat

Prezydent podpisał ustawę wydłużającą kadencję samorządów

Czytaj więcej >
Przewodów: dziennikarz dotarł do wstępnych ustaleń śledczych, nowe przecieki

Polska i Świat

Associated Press zwolniła reportera. Podał mylącą informację

Czytaj więcej >