Niższe ubezpieczenie OC
Pixabay/NettoFigueiredo
Autor Maria Glinka - 11 Listopada 2020

Ubezpieczenie OC przynajmniej o 95 proc. tańsze. Możliwe, że przysługuje i tobie

Szykują się ważne zmiany w ubezpieczeniu OC. Już niedługo krąg osób, które są uprawnione do obniżenia składki o co najmniej 95 proc., ulegnie poszerzeniu. Którzy kierowcy będą mogli skorzystać z niższych stawek, a kto już teraz ma do nich prawo?

Ubezpieczenie OC na nowych zasadach

Nowelizacja prawa zakłada, że ubezpieczenie OC niższe o przynajmniej 95 proc. przysługuje także właścicielom naprawianych aut osobowych. Mimo że przepisy przyjęto to w dalszym ciągu nie zostały wprowadzone w praktyce. Portal strefabiznesu.pl podaje, że niezbędne jest bowiem stworzenie specjalnej, na bieżąco aktualizowanej bazy danych o osobach uprawnionych do niższych stawek.

Wdrażane przepisy dotyczące ubezpieczenia OC są związane z tzw. czasowym wycofaniem samochodu z ruchu. Z tej możliwości już teraz korzystają niektórzy kierowcy. Przywilej ten przysługuje właścicielom większych pojazdów mechanicznych. W gronie beneficjentów znajdują się obecnie posiadacze:

  • samochodów ciężarowych,
  • przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t,
  • ciągników samochodowych,
  • pojazdów specjalnych,
  • autobusów.

Właściciele są uprawnieni do wycofania z ruchu pojazdów na okres od 2 do 24 miesięcy. Kierowcy mogą zawnioskować także o wydłużenie tego czasu, ale pod warunkiem, że łączny okres nieużywania pojazdu (i niższej składki ubezpieczenia OC) nie przekracza 48 miesięcy od dnia pierwszej decyzji starosty w tej sprawie.

Zasady całej procedury wskazują, że do wycofania pojazdu z ruchu nie jest potrzebne podawanie jakiekolwiek przyczyny takiej decyzji.

1. Główny doradca premiera nie pozostawia złudzeń: Musimy zamknąć cały kraj
2. Fatalne informacje dla Danuty Holeckiej. Pokazali liczby, które mówią same za siebie
3. Pobierający 500+ mają się z czego cieszyć. Od przyszłego roku ważne zmiany w świadczeniu

Niższe ubezpieczenie OC także dla właścicieli samochodów osobowych

Jakie warunki, uprawniające do niższej składki ubezpieczenia OC, będą musieli po wdrożeniu nowych przepisów spełnić posiadacze aut osobowych? Kryteria są bardziej rygorystyczne niż w przypadku właścicieli dużych pojazdów.

Po pierwsze, właściciel ubiegający się o niższe ubezpieczenie OC będzie mógł przedłożyć wniosek o czasowe wycofanie samochodu z ruchu tylko w razie poważnych uszkodzeń pojazdu, do których kwalifikuje się np. usterka zasadniczych elementów nośnych samej konstrukcji auta. Warto odnotować, że za złożenie nieprawdziwego oświadczenia o stanie uszkodzenia samochodu grozi odpowiedzialność karna.

Po drugie, samochód osobowy będzie można zawiesić w użytkowaniu na czas od 3 do 12 miesięcy. Właściciele takich pojazdów, w odróżnieniu od kierowców większych maszyn, nie będą mogli wydłużyć tego okresu.

Jak w praktyce będzie naliczana niższa składka ubezpieczenia OC? Identycznie, jak ma to miejsce obecnie. - Warto jednak podkreślić, że wspomniane przepisy obligują ubezpieczyciela do okresowego obniżenia składki dopiero na wniosek kierowcy – podkreślił Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubea.pl.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News