Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rząd zmienia zasady dotyczące zakrywania ust w samochodzie. Wytyczne mocno różnią się od poprzednich
Maria Glinka
Maria Glinka 19.10.2020 02:00

Rząd zmienia zasady dotyczące zakrywania ust w samochodzie. Wytyczne mocno różnią się od poprzednich

Nowe obostrzenia w samochodach
biznesinfo

Maseczki w samochodzie odchodzą w zapomnienie

Obowiązek noszenia maseczki w samochodzie wprowadzono w trakcie wiosennego uderzenia koronawirusa. Kwietniowe zapisy wskazywały, że zakrywać nosa i ust w trakcie jazdy nie muszą wyłącznie dorośli, którzy podróżują z dziećmi do lat 5 lub osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące.

W rezultacie podróż dwóch znajomych jednym samochodem oznaczała konieczność zasłaniania twarzy. W przeciwnym razie pasażerowie narażali się na dotkliwy mandat. Kara za brak maseczki w samochodzie na mocy dotychczasowych przepisów wynosiła do 500 zł. Dzięki rządowym modyfikacjom koronawirusowe przepisy zostały zmienione na korzyść pasażerów.

Pandemiczny chaos prawny w sprawie maseczek w samochodzie

Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października usunęło z przepisów kontrowersyjne sformułowanie, które wskazuje, że należy zasłaniać nos i usta „w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie".

Jednak już kilka dni później pojawił się chaos prawny, spowodowany nowym rozporządzeniem, które obowiązuje od 16 października 2020 r. Najnowszy dokument wskazuje, że nie trzeba już zakrywać nosa i ust w trakcie podróży autem. W treści dokumentu czytamy, że „obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku: 1) pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2”.

Redakcja TVN24 poprosiła o interpretację tych przepisów rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. Przedstawiciel resortu potwierdził, że maseczki w samochodzie nie są już obowiązkowe.