BiznesINFO.pl
Nowe obostrzenia w samochodach

biznesinfo

Rząd zmienia zasady dotyczące zakrywania ust w samochodzie. Wytyczne mocno różnią się od poprzednich

19 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Maseczki w samochodzie to zasada, która dotkliwie ingeruje w życie codzienne obywateli. Na mocy najnowszego rozporządzenia Rady Ministrów ten budzący wątpliwości nakaz został zniesiony.

Maseczki w samochodzie odchodzą w zapomnienie

Obowiązek noszenia maseczki w samochodzie wprowadzono w trakcie wiosennego uderzenia koronawirusa. Kwietniowe zapisy wskazywały, że zakrywać nosa i ust w trakcie jazdy nie muszą wyłącznie dorośli, którzy podróżują z dziećmi do lat 5 lub osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące.

W rezultacie podróż dwóch znajomych jednym samochodem oznaczała konieczność zasłaniania twarzy. W przeciwnym razie pasażerowie narażali się na dotkliwy mandat. Kara za brak maseczki w samochodzie na mocy dotychczasowych przepisów wynosiła do 500 zł. Dzięki rządowym modyfikacjom koronawirusowe przepisy zostały zmienione na korzyść pasażerów.

Pandemiczny chaos prawny w sprawie maseczek w samochodzie

Rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października usunęło z przepisów kontrowersyjne sformułowanie, które wskazuje, że należy zasłaniać nos i usta „w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie".

Jednak już kilka dni później pojawił się chaos prawny, spowodowany nowym rozporządzeniem, które obowiązuje od 16 października 2020 r. Najnowszy dokument wskazuje, że nie trzeba już zakrywać nosa i ust w trakcie podróży autem. W treści dokumentu czytamy, że „obowiązku określonego w ust. 1 i 2 nie stosuje się w przypadku: 1) pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2”.

Redakcja TVN24 poprosiła o interpretację tych przepisów rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza. Przedstawiciel resortu potwierdził, że maseczki w samochodzie nie są już obowiązkowe.

Tagi:

SamochódMaseczki

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Poczta Polska wprowadza rewolucję. Będziesz mógł wysłać list przez… internet

Czytaj więcej >
rolnictwo

Polska i Świat

Sprzedaż mąki ze świerszczy. Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa mówi o ataku na rolników

Czytaj więcej >
Samochody do naprawy przez jeden wadliwy szczegół

Polska i Świat

Najpopularniejsze auta w Europie. Na pierwszym miejscu Peugeot 208

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszustwo na nowy numer telefonu. Policja ostrzega

Czytaj więcej >
Policja, Radiowóz, Wóz Więzienny, zatrzymanie, przestępca, oszust

Polska i Świat

Okradł sklep, bo się nudził. Mężczyźnie grozi 8 lat więzienia

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Linia lotnicza Flyr ogłasza upadłość. To już kolejny europejski przewoźnik

Czytaj więcej >