Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe? Pytanie każdej zimy zadaje sobie mnóstwo kierowców
Natalia Godek
Natalia Godek 20.01.2021 01:00

Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe? Pytanie każdej zimy zadaje sobie mnóstwo kierowców

Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe?
pixabay.com

Kiedy trzeba zmienić opony na zimowe? Różnica między oponami jest spora

W Polsce nie ma prawnego obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe. Mimo to, co roku rozgorzewa dyskusja czy i kiedy powinno dokonywać się zmiany ogumienia. Obie strony mają swoje argumenty, którymi odpierają zarzuty przeciwników. Zwolennicy mówią, że zmiana opon gwarantuje większe bezpieczeństwo jazdy. Przeciwnicy twierdzą natomiast, że zabieg ten generuje dodatkowe wysokie koszty.

Jaka jest różnica pomiędzy oponami zimowymi a letnimi? Przede wszystkim różni je rzeźba bieżnika, który w przypadku opon letnich jest gładki, ma niewielkie nacięcia i szerokie kanały odprowadzające. Dodatkową różnicą są materiały, z których są wykonane opony. Zimówki mają w swoim składzie krzemionkę oraz inne składniki, które zapewniają wyższą przyczepność na śliskich i mokrych powierzchniach.

Przepisy różnią się od kraju

Według polskich przepisów, po ulicach przez cały rok możemy jeździć dowolnymi oponami. Ważne, by miały one bieżnik o grubości minimum 1,6 mm, który musi być w dobrym stanie. Jednak ustawa o prawie drogowym oraz kodeks ruchu drogowego mówią, że kierowca ma obowiązek zachowania na drodze ostrożności lub szczególnej ostrożności tak, aby nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa, porządku ruchu drogowego lub narazić innych na szkodę. Kierowca powinien też jechać z prędkością, która zapewnia mu panowanie nad pojazdem i mieć na uwadze warunki w jakich odbywa się ruch. Przepisy te wskazują na potrzebę zmiany opon, tak by zawsze zachowywać bezpieczną jazdę. Warto także wiedzieć, że ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania za niedostosowanie opon do warunków drogowych, które przyczyniło się do kolizji lub wypadku drogowego.

Warto uzależnić zmianę opon od warunków atmosferycznych, bowiem jeśli zrobimy to za wcześnie lub zbyt późno to narazimy siebie i innych na niebezpieczeństwo oraz dodatkowo zniszczymy opony. Zimówki warto zakładać już po pierwszych przymrozkach. Natomiast opony letnie po tym, jak temperatura za oknem przez kilka dni będzie utrzymywać się powyżej siedmiu stopni Celsjusza.

A jak sytuacja ze zmianą opon wygląda za granicą? W większości krajów europejskich wymiana ogumienia jest regulowana prawnie. Na przykład w Rumunii czy na Litwie opony należy wymienić już 1 listopada. Natomiast na Łotwie i w Szwecji przepisy obowiązują od 1 grudnia. We Włoszech lub we Francji opony należy zmienić, gdy zobowiązuje do tego odpowiedni znak drogowy.

Tagi: Samochód