BiznesINFO.pl
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Pieniadze, banknoty Narodowego Banku Polskiego

East News, Zofia i Marek Bazak

Nie zarejestrowałeś się na czas? Zapłacisz 1000 zł kary, nowe prawo jest już w mocy

26 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Kara za niezarejestrowanie pojazdu? Wszystko jest możliwe, gdy przegapisz konkretny termin, a ten wraz z początkiem 2021 r. uległ skróceniu. Przepisy tymczasowe przestały obowiązywać, a kierowcy muszą wyjmować kalendarz.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • W jaki sposób zmieniły się przepisy

  • Ile jest czasu na rejestrację pojazdu

  • Jaka jest kara za niedotrzymanie terminu

Kara za spóźnienie

Kara finansowa czeka na tych, który spóźnili się z rejestracją swojego samochodu. Okazuje się, że koronawirus nie przeszkadza urzędom w nakładaniu kar. Tym razem padło na użytkowników samochodów. Co czeka na polskich kierowców?

Przypomnijmy, że w 2020 r. kierowcy mieli aż 180 dni na zgłoszenie pojazdu do urzędu. Pandemia koronawirusa opóźniła pracę wielu urzędów, dlatego Sejm zdecydował wydłużyć termin na rejestrację także kierowcom.

- Termin na zarejestrowanie pojazdu, niebędącego nowym pojazdem, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej, został wydłużony z 30 dni do 180 dni na podstawie przepisów ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - mówił rzecznik resortu infrastruktury cytowany przez TVN24.

PAP przypomina, że to, co dobre zawsze się kiedyś kończy, a od tego roku czas na rejestrację pojazdu wraca do pierwotnego stanu. Od 1 stycznia 2021 r. kierowcy znów będą mieli zaledwie 30 dni na dokonanie formalności.

O tym już wcześniej przypominał rzecznik i podkreślał, że termin obowiązywania przepisu upływa już 31 grudnia 2020 r. Co teraz ze spóźnialskimi kierowcami?

Kara za przegapienie terminu

- Sytuacja jest bardzo słaba, dramatyczna będzie za chwilę. Jest to związane z wprowadzeniem kar za nierejestrowanie samochodów sprowadzonych z Unii Europejskiej w ciągu 30 dni i niezgłaszanie faktu nabycia i zbycia samochodów krajowych. To zostało wprowadzone w ubiegłym roku, są to kary od 200 złotych do tysiąca złotych - mówi TVN24 Maciej Szymajda, prezes Stowarzyszenia Komisów.

W rozmowie ze stacją dodał, że czasami 30 dni nie wystarcza na załatwienie wszystkich formalności. Co więcej, członkowie stowarzyszenia także informują, że chociażby w Rybniku na rejestrację muszą czekać, aż 57 dni.

Z drugiej strony w dobie pandemii koronawirusa wzrosło zainteresowanie rejestracjami pojazdów online - przypomina money.pl o tym, że kierowcy mają alternatywę od fizycznego stania w urzędowych kolejkach. Z danych wynika, że właśnie z tej opcji korzystają coraz chętniej.

Kancelaria Premiera informuje, że w 2020 r. w ten sposób zarejestrowano ponad 50 tys. pojazdów. Warto pamiętać o terminie, bowiem kara za przegapienie terminu może wahać się między 200 zł a 1000 zł.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Pilna sesja Rady Bezpieczeństwa ONZ dotycząca Nord Stream. Na życzenie Rosji

Czytaj więcej >
Rondo. Czy przed skrzyżowaniem należy włączać lewy kierunek?

Polska i Świat

Wielu kierowców jeszcze nie wie o zmianie przepisów. Na skrzyżowaniu mogą zgarnąć 1000 zł mandatu

Czytaj więcej >
Wielkopolskie: Nie żyje 60-latek, który wypadł z drezyny. W akcji straż, pogotowie, policja i służby kolejowe

Polska i Świat

Wybuch w zakładzie PKN Orlen. Są zabici

Czytaj więcej >
Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >