Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Niemal 2 tys. Polaków niedługo znajdzie w skrzynce specjalne wezwanie. Powód może zadziwić
Radosław Święcki
Radosław Święcki 22.10.2020 02:00

Niemal 2 tys. Polaków niedługo znajdzie w skrzynce specjalne wezwanie. Powód może zadziwić

Właściciele Volkswagena mogą spodziewać się wezwania
eastnews/Arkadiusz Ziolek

Właściciele Volkswagena otrzymają wezwanie

Ważna wiadomość dla ok. 2 tys. właścicieli samochodów marki Volkswagen zarejestrowanych w Polsce. Osoby te mogą wkrótce spodziewać się wezwania do serwisu w związku z wykryciem poważnych usterek.

Najwięcej wadliwych egzemplarzy, jak informuje serwis Bankier.pl wykryto wśród modeli: golf, passat, t-roc (typ. au, 3c, 3h i a1) oraz arteon. W samochodach wyprodukowanych w Niemczech w 2018 roku (między majem a sierpniem) mogła zostać nieprawidłowo zamontowana prowadnica zagłówka tylnego siedzenia. Konsekwencją nieprawidłowego montażu może być brak odpowiedniej ochrony pasażerów w sytuacji wypadku. 

Usterka zagłówka została wykryta w ponad 1,5 tys. aut zarejestrowanych w Polsce. Ich właściciele powinni uważnie sprawdzać skrzynki na listy, gdyż wkrótce mogą spodziewać się listownego wezwania do autoryzowanych stacji obsługi Volkswagena, gdzie sprawdzona zostanie spawana spoina mocowań na ramie oparcia tylnego siedzenia. Jeśli zajdzie taka konieczność fachowcy wymienią ramę oparcia.

Wady zagłówka, jak podaje Bankier.pl wykryto również w passatach (typ ad i 3c) wyprodukowanych w Niemczech również w 2018 roku (między majem a lipcem). W tym wypadku jednak problem dotyczy zagłówków przednich siedzeń, które mogą być niedostatecznie zabezpieczone sprężyną mocującą prowadnicy.

W razie wypadku należy liczyć się z wysunięciem zagłówka z oparcia siedzenia, co zwiększy ryzyko obrażeń. Z danych przytoczonych przez portal wynika, że na polskim rynku kampania naprawcza dotyczy ok. 240 aut. Ich właściciele otrzymają wezwanie do serwisu, gdzie mechanicy wymienią lewe prowadnice zagłówków w obu przednich siedzeniach.

1. PKO BP apeluje do klientów. Fałszywi pracownicy banku mogą pozbawić cię wszystkich oszczędności2. Czołowa dziennikarka TVP będzie miała kłopoty u Jacka Kurskiego? Wyłamała się3. Emerycie, nie musisz opłacać jednego z rachunków. Grono seniorów zwolnionych jest z opłaty 

Z kolei w modelach touareg (typ cr) wyprodukowanych w Niemczech w 2018 roku (między sierpniem a październikiem) wykryto usterkę uchwytu zamka pasa bezpieczeństwa tylnego prawego siedzenia. W sytuacji wypadku należy spodziewać się pęknięcia uchwytu, co w konsekwencji doprowadzi do nieprawidłowego działania pasa bezpieczeństwa. Problem ten dotyczy jednak jedynie 40 samochodów zarejestrowanych w naszym kraju. 

Więcej, bo aż 283 auta (chodzi o modele tiguan i tiguan lwb/allspace - typ i bw, wyprodukowanych w Niemczech i Portugalii) zarejestrowane w Polsce dotyczy problem niewłaściwego montażu zaczepu holowniczego, co może skutkować tym, że blokada mechanizmu odchylania może nie działać prawidłowo. W tym wypadku również właściciele samochodów mogą spodziewać się wezwania do autoryzowanych stacji obsługi, gdzie wadliwy element zostanie wymieniony.

Najwięcej usterek w Volvo

Przypomnijmy, że z opublikowanych w ostatnim czasie danych Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar za pierwsze trzy kwartały tego roku wynika, że w ponad 200 tys. samochodów zarejestrowanych w Polsce zostały wykryte wady. 

Najczęściej, bo w co trzecim przypadku dotyczyło to aut produkowanych przez Volvo (ponad 60 tys.). Na dalszych miejscach znalazły się pojazdy marki Mercedes (ok. 30 tys.), a także Toyota (22 tys.).

Tagi: Samochód