Prawo jazdy razem z dowodem rejestracyjnym będziesz mógł zostawić w domu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Wiktoria Pękalak - 14 Listopada 2020

Prawo jazdy z ogromną zmianą, wejdzie 5 grudnia. 1,5 mln Polaków już jest gotowych

Prawo jazdy będziesz mógł zostawić w domu. Od 5 grudnia obowiązywać będzie mPrawo Jazdy, czyli „plastik” w wersji mobilnej. Z aplikacji korzysta już ponad 1,5 Polaków.

Prawo jazdy będziesz mógł zostawić w domu

Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie cytowanym przez PAP poinformowało, że już od 5 grudnia kierowcy będą mogli zostawić prawo jazdy w domu.

Czeka nas aż pół tygodnia bez handlu. Mało kto ma w ogóle pojęcie, znamy już terminCzeka nas aż pół tygodnia bez handlu. Mało kto ma w ogóle pojęcie, znamy już terminCzytaj dalej

„5 grudnia – na ten dzień czeka wielu polskich kierowców. To właśnie wtedy zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. I to właśnie wtedy w naszej aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy” - napisano w komunikacie.

Resort poinformował, że cyfrowe prawo jazdy jest kolejną funkcją, która ma ułatwić życie wielu Polaków korzystających z aplikacji mObywatel, w której dostępnych jest także wiele innych dokumentów w wersji cyfrowej.

Oprócz prawa jazdy w aplikacji znajdziemy zakładkę mPojazd, w której widoczne będą dane z dowodu rejestrcyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

Sanepid podał pilny komunikat i liczy na masowe zgłoszenia. Ciebie też może dotyczyćSanepid podał pilny komunikat i liczy na masowe zgłoszenia. Ciebie też może dotyczyćCzytaj dalej

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd. – poinformował minister Marek Zagórski.

Wybawienie dla zapominalskich

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w komunikacie cytowanym przez PAP, że aplikacja umożliwia wgląd do informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, w tym także nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Ponadto aplikacja przychodzi z pomocą dla zapominalskich. Jak podano w komunikacie „aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem”.

Ważne słowa wicepremiera o zniesieniu obostrzeń. Podał termin, który zaskoczył wieluWażne słowa wicepremiera o zniesieniu obostrzeń. Podał termin, który zaskoczył wieluCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób
2. "Pytanie na śniadanie": prezenter na żywo nie pozostawił suchej nitki na Edycie Górniak. Chwilę później pojawiła się w programie
3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Wirtualny portfel

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że z pobraniem aplikacji nie warto zwlekać do 5 grudnia. mObywatel to dostęp do mTożsamości, czyli dokładnego odzwierciedlenia naszego dowodu osobistego. Resort tłumaczy, że mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych, dlatego użytkownicy znajdą tam wszystkie dane z dowodu łącznie ze zdjęciem.

Kolejny kraj UE zdecydował, będzie całkowity lockdown. Godzina policyjna przez całe 24hKolejny kraj UE zdecydował, będzie całkowity lockdown. Godzina policyjna przez całe 24hCzytaj dalej

Wirtualny portfel, bo tak nazwano aplikację, gwarantuje także dostęp do eRecept, dzięki, którym kupisz w aptece potrzebne leki. Wystarczy, że farmaceuta zeskanuje kod QR z wybranej recepty, dzięki czemu będzie mógł sprzedać lek.

Uczniowie i studenci znajdą w aplikacji także mLegitymację szkolną i mLegitymację studencką, które są tak samo ważne jak fizyczna wersja dokumentu.

„Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce, aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że się do nas zgłosi, wypełniając prosty formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni)” - podano w komunikacie.

Surowe prawo wchodzi w życie od początku 2021 roku. Część niesprzedanych aut trafi na złomSurowe prawo wchodzi w życie od początku 2021 roku. Część niesprzedanych aut trafi na złomCzytaj dalej

mObywatel może uratować także osoby podróżujące za granicę. Jeśli poza Polską napotkasz jakieś trudności, aplikacja podpowie, co zrobić w problematycznych sytuacjach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kordony policji wyjechały na ulice Warszawy. Ludzie znów się gromadzą, są kolejne protesty
  2. Ekspert wyjawił prawdę o testach na koronawirusa. W Polsce jest z nimi poważny problem
  3. Tysiące Polaków ma go w swoich domach i traktuje za normę. Ale już niedługo będzie czekała ich surowa kara
  4. Kasa fiskalna może być niedługo dla ciebie całkowicie zbędna. Wielkie zmiany w ewidencji
  5. Czas masz tylko do końca listopada. Potem 300 zł przepadnie na dobre
  6. Robert Lewandowski pławi się w luksusach. Jego mieszkanie w Warszawie wygląda obłędnie, kosztowało miliony złotych (FOTO)
  7. Używasz folii aluminiowej do pieczenia albo pakowania jedzenia? Popełniasz nieodwracalny w skutkach błąd
Podatek PIT 2021 do zmiany, odczują niemal wszyscy. Resort w pośpiechu przepycha projektPodatek PIT 2021 do zmiany, odczują niemal wszyscy. Resort w pośpiechu przepycha projektCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News