Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Prawo jazdy z ogromną zmianą, wejdzie 5 grudnia. 1,5 mln Polaków już jest gotowych
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 14.11.2020 01:00

Prawo jazdy z ogromną zmianą, wejdzie 5 grudnia. 1,5 mln Polaków już jest gotowych

Prawo jazdy razem z dowodem rejestracyjnym będziesz mógł zostawić w domu
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Prawo jazdy będziesz mógł zostawić w domu

Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie cytowanym przez PAP poinformowało, że już od 5 grudnia kierowcy będą mogli zostawić prawo jazdy w domu.

„5 grudnia – na ten dzień czeka wielu polskich kierowców. To właśnie wtedy zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. I to właśnie wtedy w naszej aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy” - napisano w komunikacie.

Resort poinformował, że cyfrowe prawo jazdy jest kolejną funkcją, która ma ułatwić życie wielu Polaków korzystających z aplikacji mObywatel, w której dostępnych jest także wiele innych dokumentów w wersji cyfrowej.

Oprócz prawa jazdy w aplikacji znajdziemy zakładkę mPojazd, w której widoczne będą dane z dowodu rejestrcyjnego, polisy OC i karty pojazdu.

– Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów. A więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd. – poinformował minister Marek Zagórski.

Wybawienie dla zapominalskich

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało w komunikacie cytowanym przez PAP, że aplikacja umożliwia wgląd do informacji o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu, w tym także nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant.

Ponadto aplikacja przychodzi z pomocą dla zapominalskich. Jak podano w komunikacie „aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem”.

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób2. "Pytanie na śniadanie": prezenter na żywo nie pozostawił suchej nitki na Edycie Górniak. Chwilę później pojawiła się w programie3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Wirtualny portfel

Ministerstwo Cyfryzacji przekonuje, że z pobraniem aplikacji nie warto zwlekać do 5 grudnia. mObywatel to dostęp do mTożsamości, czyli dokładnego odzwierciedlenia naszego dowodu osobistego. Resort tłumaczy, że mTożsamość korzysta z danych z Rejestru Dowodów Osobistych, dlatego użytkownicy znajdą tam wszystkie dane z dowodu łącznie ze zdjęciem.

Wirtualny portfel, bo tak nazwano aplikację, gwarantuje także dostęp do eRecept, dzięki, którym kupisz w aptece potrzebne leki. Wystarczy, że farmaceuta zeskanuje kod QR z wybranej recepty, dzięki czemu będzie mógł sprzedać lek.

Uczniowie i studenci znajdą w aplikacji także mLegitymację szkolną i mLegitymację studencką, które są tak samo ważne jak fizyczna wersja dokumentu. 

„Jeśli dana szkoła lub uczelnia, chce, aby jej uczniowie lub studenci mogli korzystać z mLegitymacji, wystarczy, że się do nas zgłosi, wypełniając prosty formularz (formularz dla szkół, formularz dla uczelni)” - podano w komunikacie.

mObywatel może uratować także osoby podróżujące za granicę. Jeśli poza Polską napotkasz jakieś trudności, aplikacja podpowie, co zrobić w problematycznych sytuacjach.