BiznesINFO.pl

Obraz MichaelGaida z Pixabay

A jednak. Rząd wycofuje się z wyższego podatku. Tysiące Polaków może spać spokojnie

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Ministerstwo Finansów uspokaja wszystkich zainteresowanych kupnem używanego samochodu. Nie będzie podwyżek akcyzy dla sprowadzanych z zagranicy pojazdów. – W MF nie pracujemy nad podwyżką stawek podatku akcyzowego od samochodów, ale mamy projekt, który ma eliminować oszustwa w tej  branży, a także projekty informatyczne ułatwiające obsługę akcyzy – podało cytowane przez portal Interia Ministerstwo Infrastruktury.

Samochody używane nie podrożeją

Jadwiga Emilewicz, była wicepremier i minister rozwoju jeszcze we wrześniu zapowiadała, że akcyza na sprowadzanie do Polski z zagranicy samochodów używanych może wzrosnąć. Minister tłumaczyła to koniecznością rozwoju ekologicznego transportu oraz elektromobilności. Wskazywała przy tym, że obecne przepisy dotyczące sprowadzania pojazdów pochodzą jeszcze z czasów PRL i skutkują tym, że właściciele ekologicznych pojazdów muszą płacić więcej. Emilewicz podkreślała, że czas najwyższy skończyć z takim stanem rzeczy. Jej słowa zaniepokoiły przedstawicieli branż związanych ze sprowadzaniem i dystrybucją aut.

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oświadczyło, że zmiana w tym zakresie mogłaby skutkować tym, że po polskich drogach jeździłyby stare, wyeksploatowane pojazdy. Alfred Franke, prezes Stowarzyszenia wskazał także, że spadek importu zmniejszyłby wpływy do budżetu. Ponadto mocno ucierpieć miałby na tym rynek pracy osób zajmujących się sprowadzaniem aut z zagranicy - podaje portal Interia. Franke mówi, że obecny park samochodowy to aż 145 tys. miejsc pracy, między innymi dla mechaników. 

Polemikę z SDiPCM podjął Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Uważa on, że zmiany w akcyzie są niezbędne, ponieważ obecne przepisy nie wspierają ekologicznej i bezpiecznej dla środowiska motoryzacji. Zdaniem PZPM skonstruowanie nowych i sensownych przepisów wymusiłoby modernizację polskiego parku samochodowego, a to miałoby się przełożyć na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach -informuje Interia.

Tagi:

SamochódAkcyza

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Kasper Starużyk

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]