Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Akcyza

Akcyza

Informacje o akcyzie na alkohol, wyroby tytoniowe i paliwo.

KPO Rewizja, Pełczyńska-Nałęcz
30.04.2024 17:41 Nagły zwrot akcji, chodzi o podatek od aut spalinowych. Zaskakująca zapowiedź

Rewizja KPO. Kluczowy zwrot akcji tuż przed majówką. Polski rząd przekazuje, że Rewizja KPO, zmiany w Krajowym Planie Odbudowy uchwalonym z Komisją Europejską przez poprzedni rząd, przeszła przez Radę Ministrów, a jej najbardziej kontrowersyjny zapis o usunięciu z planu podatku od samochodów spalinowych został zatwierdzony przez KE. Rewizja KPO przyjęta. Co to oznacza?

Jarosław Neneman
29.04.2024 20:41 Saszetki nikotynowe. Będzie na nie nowy podatek. Znamy projekt

Jarosław Neneman, wiceminister finansów, sygnuje projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który w poniedziałek 29 kwietnia pojawił się na stronie legislacyjnej Sejmu. Polski rząd bierze się za tytoniowe alternatywy, już niedługo wzrosną ceny tzw. saszetek nikotynowych.

Pieniądze
25.03.2024 16:29 Akcyza zostanie rozszerzona. Ten produkt już wkrótce zdrożeje

Ministerstwo Finansów właśnie wydało ważny komunikat. Pojawiła się w nim informacja, że resort podjął decyzję o rozszerzeniu akcyzy. Podatek ma zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku. Wiadomo już, jaki produkt wkrótce zdrożeje. Przedstawiamy szczegóły. 

Pieniądze
10.01.2024 16:51 Cena tego produktu niebawem poszybuje. Portfele wielu Polaków mocno ucierpią

Wraz z nadejściem nowego roku wzrosła stawka podatku akcyzowego. Przełoży się to na wyższe ceny wszelkiego rodzaju wyrobów tytoniowych oraz alkoholu. Okazuje się, że te podwyżki najmocniej mogą odczuć palacze. Ile niebawem trzeba będzie zapłacić za paczkę? 

Pieniądze
31.12.2023 22:49 Od 1 stycznia 2024 roku ten podatek pójdzie w górę. Znamy konkretne stawki

Już od 1 stycznia 2024 roku znowu ma wzrosnąć podatek akcyzowy, co spowoduje podwyżki cen wyrobów tytoniowych oraz alkoholowych. Wszystko wskazuje na to, że tą zmianę najmocniej odczują palacze. 

poczta polska
02.12.2023 17:30 Poczta Polska wszystkich oszukała? Padły poważne zarzuty, musieli się tłumaczyć

Poczta Polska w ostatnich latach znacząco poszerzyła zakres swoich usług, oferując klientom nie tylko tradycyjne opcje, jak wysyłanie listów, czy opłata rachunków. Okazuje się, że w placówkach można było nabyć torebki z logotypami łudząco przypominające te od luksusowych marek, takich jak Gucci czy też Yves Saint Laurent. Okazuje się, że były to podróbki, które mogą przysporzyć firmie ogrom problemów. 

pieniądze-monety-portfel
05.11.2023 10:22 Od stycznia wzrośnie akcyza. Oto co czeka klientów

Podatek akcyzowy nakłada się m.in. na wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, płyn do papierosów elektronicznych i napoje alkoholowe. Od nowego roku, już tradycyjnie, wzrosną stawki akcyzy, co przełoży się na ceny wybranych produktów.

Sklep i pieniądze w portfelu
30.08.2023 14:37 Będą podwyżki w przyszłym roku. Wzrosty cen mocno zabolą

Pomimo spadającej inflacji, pojawiły się informacje o podwyżce cen niektórych produktów dostępnych w sklepach. Powodem nie jest sytuacja gospodarcza, a jedna z ustaw, nad którą ma zajmować się Sejm.

papierosy
15.07.2023 10:16 Zakaz sprzedaży papierosów w Polsce. Padła data

Portal dla handlu.pl, powołując się na dane GIS, poinformował, że od 2030 roku ma obowiązywać zakaz sprzedaży tradycyjnych wyrobów tytoniowych. Projekt na razie nie będzie realizowany. 

Nadchodzą kolejne podwyżki cen. Tym razem w górę idzie akcyza za alkohol i papierosy
14.02.2023 15:51 Wzrośnie akcyza. Za alkohol i papierosy zapłacisz krocie

Zwiększenie akcyzy na wyroby tytoniowe i alkohol stanowi jedno z narzędzi, które rządy stosują w celu zmniejszenia spożycia tych szkodliwych produktów przez społeczeństwo. Wkrótce dojdzie do podwyżki cen tych produktów.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.
07.02.2023 13:52 Wydatki Polaków na alkohol. Pod względem kwoty jesteśmy w europejskiej czołówce

Polacy wydali prawie 12 mld euro na alkohol w 2021 roku, co stanowiło równowartość 2 proc. polskiego PKB.

Podatek cukrowy przynosi inny efekt. Miało być zdrowie, a jest alkoholizm.
18.01.2023 20:52 Browary podwyższają wysokość kaucji za butelki. Piwo będzie droższe

Grupa Żywiec oraz Kompania Piwowarska zdecydowały się na podwyższenie kaucji za szklane butelki. Zdaniem browarów, klienci nie zapłacą więcej ze względu na możliwość oddania butelki do sklepu. Podwyżki mają wejść w życie wraz z początkiem lutego. Kaucja Kompanii Piwowarskiej, zgodnie z informacjami portalu Interia.pl, wzrośnie o 40 gr, tj. do stawki 81 gr.Jest to kolejny browar, który podjął taką decyzję. Wcześniej podwyżki ogłosiła Grupa Żywiec, która podnosi kaucję do 1 zł. Dotychczas była to połowa tej kwoty - 50 gr za butelkę.

Akcyza do zwrotu
28.12.2022 21:19 Od 2023 roku wzrośnie akcyza. Piwo, wino, wódka, papierosy będą znacznie droższe

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy to rozwiązanie, które często jest proponowane przez rządy w celu ograniczenia spożycia tych produktów przez obywateli państwa. Już za parę dni, wzrośnie ona kolejny raz.Wielu ekspertów uważa, że wysokie ceny tych produktów mogą odstraszyć niektórych konsumentów, zwłaszcza młodych ludzi, od ich zakupu. Jest to oczywiście dobra wiadomość.Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy jest również uważana za sposób na zwiększenie dochodów budżetu państwa. Wzrost cen tych produktów oznacza, że państwo otrzymuje więcej pieniędzy z ich sprzedaży. Mogą one być przeznaczone na różne cele, takie jak edukacja, opieka zdrowotna czy inwestycje infrastrukturalne.Jednak podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy nie jest rozwiązaniem bez wad. Niektórzy krytykują to rozwiązanie, twierdząc, że może ono prowadzić do wzrostu szarej strefy oraz do nielegalnego handlu tymi produktami.

portfel-pieniądze-biznesinfo
10.12.2022 16:22 W przyszłym roku czeka nas wzrost podatków. To efekt inflacji i podwyżki płacy minimalnej

Rząd nie planuje wprowadzić w przyszłym roku wyższych podatków. Dlaczego zatem znaczna część Polaków zapłaci więcej? Odpowiedź nie powinna dziwić — bo wzrost wybranych podatków warunkują wskaźniki inflacyjne lub podwyżki wynagrodzenia minimalnego. W efekcie na wyższe opłaty muszą przygotować się m.in. właściciele nieruchomości, posiadacze psów, osoby palące papierosy, a także ci, którzy nie stosują się do zasad ruchu drogowego. W niektórych przypadkach wzrost podatku może być naprawdę dotkliwy — informuje portal Money.pl.

Sejm
02.12.2022 09:11 Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

W czwartek Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Wśród zapisów znalazło się wydłużenie okresu zwolnienia podatku od sprzedaży detalicznej paliw.

Zakaz sprzedaży alkoholu w Polsce. Biskupi naciskają.
01.12.2022 11:41 Producenci alkoholi zwiększają produkcję. Szykują się na podwyżkę akcyzy

Polacy kupują mniej alkoholu, mimo to produkcja wódki w Polsce przyspieszyła. Dziennik Gazeta Prawna wyjaśnia, dlaczego producenci produkują na zapas.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Akcyza - kto płaci? Wyjaśniamy w prostych słowach

Akcyza - kto płaci podatek akcyzowy dotyczący szerokiego grona wyrobów akcyzowych oraz samochodów osobowych? Kto zgodnie z przepisami ustawy o podatku akcyzowym uważany jest za podatnika akcyzy?

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Akcyza - ile czasu na zapłacenie? Wyjaśniamy krok po kroku

Akcyza - ile czasu na zapłacenie ma podatnik zobowiązany do zapłacenia podatku akcyzowego? Kiedy należy dokonać rejestracji decydując się na działalność gospodarczą w zakresie wyrobów akcyzowych?

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Akcyza - gdzie się płaci? Wyjaśniamy w prostych słowach

Akcyza - gdzie się płaci podatek akcyzowy? W którym urzędzie możemy załatwić tę formalność i opłacić akcyzę?

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Akcyza - jaki to podatek? Wyjaśniamy w prostych słowach

Cała filozofia podatku pośredniego polega na tym, że nie jest on płacony przez podmiot, na który podatek jest nakładny lecz przez konsumentów końcowych. Chociaż pobiera się go od producenta (lub też importera), to na końcu swojego cyklu i tak inkasowany jest od konsumenta końcowego, z racji jego doliczenia do ceny produktu. To zalicza akcyzę także do podatków konsumpcyjnych, czyli takich, które nakłada się na towary powszechnego użytku.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Akcyza - stawki. Na co więcej, a na co mniej?

Unia Europejska w swoich przepisach jasno określa, że kraje członkowskie muszą stosować minimalny poziom wysokości stawek akcyzy. Dlaczego? Bruksela chce w ten sposób uniknąć sytuacji takiej, że mieszkańcy jednego kraju wspólnotowego mieliby dużo mniej preferencyjne stawki niż innego. To mogłoy spowodować, że mieszkańcy Unii hurotowo wywoziliby towary z krajów, w których akcyza byłaby znaczenie mniejsza niż w innych.Państwa członkowskie nie mają jednak odgórnej granicy stawek akcyzowych i państwo, które ma zamiar wprowadzić wysokie akcyzy nie ma przeszkód prawnych dla ich wprowadzenia. W przypadku krajów wspólnotowych, których walutą nie jest euro, konieczne jest także co roczne waloryzowanie stawek akcyzy, które oparte jest na kursie danej waluty w stosunku do euro. Jak możemy przeczytać na rządowych stronach, stawki akcyz można wyrażać w: kwocie na jednostkę wyrobu, procencie podstawy opodatkowania, procencie maksymalnej ceny detalicznej, kwocie na jednostkę wyrobu i procencie maksymalnej ceny detalicznej.Aktualnie obowiązujące stawki akcyzy na niektóre wyroby akcyzowe i samochody osobowe wynoszą:benzyny silnikowej - 1.540,00 zł/1.000 l,oleju napędowego - 1.171,00 zł/1.000 l,gazów skroplonych do napędu silników spalinowych - 670,00 zł/1.000 kg,biokomponentów stanowiących samoistne paliwa - 1.171,00 zł/1.000 l,energii elektrycznej - 5,00 zł/1 MWh,alkoholu etylowego - 5.704,00 zł/1 hl 100% vol.,piwa - 7,79 zł od 1 hektolitra za każdy stopień Plato gotowego wyrobu,wina - 158,00 zł/1 hl gotowego wyrobu,papierosów - 206,76 zł za każde 1.000 sztuk i 31,41% maksymalnej ceny detalicznej,samochodów osobowych o poj. silnika powyżej 2000 cm3 - 18,6% podstawy opodatkowania; pozostałych samochodów osobowych - 3,1% podstawy opodatkowania.Wszystkie dokładne stawki akcyzy na produktach nią objętych znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

biznes-info-640x433
22.03.2022 09:14 Akcyza - jak zapłacić? Wyjaśniamy w prostych słowach

Usługa e-ZEFIR jest przeznaczona dla podatników, którzy chcą rozliczyć akcyzę za pomocą internetu. Aby skorzystać z usługi należy być zarejestrowanym w jakimś urzędzie skarbowym. Dzięki tej platformie możliwe jest odbieranie i wysyłanie danych do których mamy uprawnienia w oparciu o usługę e-Klient.

Pilne
07.02.2022 01:00 Sprzedaż paliw wyłącznie do baków pojazdów. Orlen wprowadził nowe zasady

PKN Orlen na niektórych stacjach wprowadził w ostatni weekend możliwość sprzedaży paliw wyłącznie do baków pojazdów. Wszystko przez coraz popularniejszą turystykę paliwową, po obniżce VAT. Jak podaje TVN Biznes na wielu stacjach PKN Orlen można spotkać się z informacją, że sprzedaż paliw jest prowadzona wyłącznie do zbiorników pojazdów mechanicznych. TVN Biznes otrzymało informację od koncernu odnośnie takich sytuacji.– Od 1 lutego, po obniżeniu stawki VAT na paliwa z 23 do 8 proc., co z kolei przełożyło się na niższe ceny paliw w Polsce, obserwujemy wzrost sprzedaży na stacjach. Szczególnie znacząco zwiększyła się ona w pasie przygranicznym – poinformował zespół prasowy PKN Orlen w odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes.PKN Orlen jak wynika z informacji podanej przez TVN Biznes przyznał, że "w celu utrzymania ciągłości sprzedaży, na niektórych stacjach Orlen zlokalizowanych głównie w pasie przygranicznym, podczas weekendu prowadzona była sprzedaż wyłącznie do baków pojazdów". "Jednocześnie podjęte zostały działania w obszarze logistyki, tak aby w pełni odpowiadać na obecny popyt na paliwa" - dodano. Według cytowanej przez portal wiadomości "Podjęte przez PKN Orlen działania pozwoliły zapewnić płynność obsługi klientów. Obecnie na stacjach Orlen klienci mogą tankować paliwa bez ograniczeń".Niemieckie służby graniczne już wprowadziły wyrywkowe kontrole na granicy. Powodem takiego działania są właśnie masowe wyjazdy w celu tankowania na polskich stacjach przygranicznych, niemieckich klientów. Różnica w cenie jednego litra oleju napędowego to 2,50 zł.

pexels-ingo-joseph-109629 (1)
05.02.2022 01:00 Niemcy nadal tankują w Polsce. Jeden z naszych sąsiadów zatankował 1600 litrów

Obniżka cen paliw kusi naszych sąsiadów, żeby tankować w Polsce. Coraz więcej osób robi wręcz zapasy benzyny. Jak czytamy na portalu Auto Świat rekordzista zatankował na raz 1600 litrów. Teraz zapłaci ponad 2000 euro podatku i kary za złamanie przepisów. Auto Świat przyznaje, że rzeczywiście, ceny detaliczne paliw w Polsce należą do najniższych w Europie, choć przez niskie zarobki i tak stać nas na mniej paliwa niż mieszkańców wielu innych krajów Unii Europejskiej. Przy niemieckich zarobkach polskie ceny paliw prezentują się jednak bardzo atrakcyjnie.Zgodnie z obowiązującymi przepisami, poza pełnym bakiem można wywieźć dodatkowo 20 litrów paliwa.– Niemieccy celnicy zatrzymali 59-letniego mieszkańca Turyngii, który wybrał się po paliwo na stację do Bogatyni. Okazało się, że nie dość, że zatankował bak swojej ciężarówki do pełna, to jeszcze na pace miał osiem dwustulitrowych beczek wypełnionych paliwem – czytamy na portalu Auto Świat.Należny podatek za taką ilość paliwa to 750 euro, które celnicy pobrali na miejscu podczas kontroli. Wobec 59-letniego mieszkańca Turyngii wszczęto podatkowe postępowanie karne. Mężczyzna złamał jednocześnie przepisy dotyczące transportu towarów niebezpiecznych, celnicy zawiadomili policję drogową. Ta wymierzyła mandat w wysokości 1500 euro.

fuel-g2fddab9f8 1920
29.01.2022 01:00 UOKiK sprawdzi ceny po obniżce VAT na paliwa

Rynek paliw jest pod stałą obserwacją prezesa UOKiK. Od wielu lat badana jest jakość benzyny, oleju napędowego i gazu. Najnowsze działania dotyczą również cen paliw – wynika z informacji UOKiK. – Poleciłem Inspekcji Handlowej sprawdzenie cen na stacjach po obniżce przez rząd akcyzy na paliwo. Wyniki analizy potwierdzają, że w okresie objętym monitoringiem ceny paliw spadły. Pod koniec grudnia i w pierwszej połowie stycznia płaciliśmy ponad 20 groszy mniej za litr niż miesiąc wcześniej, co pozwoliło zaoszczędzić nawet kilkanaście złotych podczas jednego tankowania. Kontynuujemy nasze działania, wkrótce będziemy sprawdzać ceny po rządowej obniżce VAT na paliwa – poinformował Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny.Pierwszy etap obserwacji trwał od 9 grudnia 2021 r. do 20 stycznia 2022 r. Inspekcja Handlowa na zlecenie Prezesa UOKiK sprawdziła 1021 stacji. Inspektorzy prowadzili monitoring cen dwa razy w tygodniu. Wyniki pierwszego okresu analizy pokazały obniżkę ceny paliw.

pieniądze (3)
11.01.2022 01:00 Do 31 stycznia 2022 r. niektórzy przedsiębiorcy muszą złożyć oświadczenie. Inaczej będą mieli kłopoty

Do 31 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy, posiadający zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, mają obowiązek złożyć pisemne oświadczenie o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w 2021 roku oraz dokonania opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych w 2022 roku.Przedsiębiorcy, którzy chcą sprzedawać napoje alkoholowe, muszą spełnić wiele wymagań. Przede wszystkim będzie im potrzebne zezwolenie czyli koncesja na sprzedaż alkoholu.

EN 01402696 0099 (1)
14.12.2021 01:00 Ceny alkoholu i papierosów wzrosną od nowego roku. Wszystko przez jeden podpis prezydenta

Akcyza na alkohol i tytoń pójdzie w górę od nowego roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podniesienie stawek akcyzy.Kancelaria prezydenta podała informację, że prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podniesienie stawek akcyzy m.in. na alkohol, papierosy i tytoń.Celem nowelizacji jest podniesienie stawek akcyzy na wyroby alkoholowe oraz papierosy i tytoń w roku 2022 oraz wyznaczenie ścieżki podwyżki stawek na lata 2023-2027. – Deklarowanym celem ustawy jest: „realizowanie zadań RM w zakresie polityki prozdrowotnej poprzez ograniczanie dostępności cenowej napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych i ich substytutów oraz zniwelowanie skutków inflacji, jaka w najbliższych latach prowadziłaby stopniowo do relatywnego spadku cen używek w stosunku do cen innych wyrobów konsumpcyjnych”. Ustawa wprowadza zmiany w: ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 722, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694 i 1642) – czytamy w wyjaśnieniu kancelarii prezydenta.