Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Akcyza na te produkty gwałtownie wzrośnie. Papierosy to dopiero początek
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 10.07.2024 08:16

Akcyza na te produkty gwałtownie wzrośnie. Papierosy to dopiero początek

Palaczka
fot.. lil artsy, Pexels

Rząd pracuje nad zmianami, które brutalnie uderzą w palaczy. We wtorek miało już dojść do spotkania przedstawicieli Ministerstwa Finansów z przedstawicielami branży tytoniowej. Ci ostatni nie kryją zdziwienia, ceny papierosów poszybują bowiem jak nigdy. Przewidywana cena jednej paczki zwala z nóg. 

Palenie Polaków politykom śmierdzi, za to akcyza pachnie bardzo ładnie

Przytaczaliśmy niedawno słowa ministry zdrowia Izabeli Leszczyny, która w swoich wypowiedziach podkreślała, że według szacunków, którymi ma dysponować rząd, mocne alkohole oraz papierosy mają być obecnie najtańsze w Europie. Okazuje się, że przynajmniej jeśli chodzi o tę drugą kategorię produktów, wypowiedź Leszczyny może się już niebawem zdezaktualizować. 

Każdy minister zdrowia chciałby, żeby obywatele jego państwa mniej nadużywali alkoholu, mniej pili alkoholu i nie palili papierosów w ogóle – mówiła ministra na antenie TVN24.

Ministra informowała, że rozmowy na ten temat prowadzi z Ministerstwem Finansów. Teraz wszystko wskazuje na to, że politykom udało się osiągnąć porozumienie. Portfele palaczy ucierpią bardziej, niż można się było spodziewać. 
 

Google porzuca neutralność węglową. Powód mógł być tylko jeden

Najtańsze papierosy za 20 zł

Jak poinformował ”Fakt”, we wtorek zaproszono do Ministerstwa Finansów przedstawicieli branży tytoniowej, by przedstawić im plany zmian w akcyzie. Podatek od papierosów ma wzrosnąć lawinowo, a gigantyczne podwyżki będą rozłożone na trzy najbliższe lata. Już w przyszłym roku cena najtańszej paczki papierosów może sięgnąć nawet 20 zł. Paczka wkładów do podgrzewania może natomiast osiągnąć cenę 24 zł.

W 2025 roku:

● akcyza na papierosy wzrośnie aż o 25 proc.; 
● akcyza na tytoń do palenia wzrośnie aż o 38 proc.;
● akcyza na tzw. wyroby nowatorskie (cygaretki, cygara, podgrzewacze tytoniu) wzrośnie aż o 50 proc.;
● akcyza na e-papierosy wzrośnie aż o 75 proc.

W 2026 roku:

● akcyza na papierosy wzrośnie o 20 proc.; 
● akcyza na tytoń do palenia wzrośnie o 30 proc.;
● akcyza na tzw. wyroby nowatorskie wzrośnie aż o 20 proc.;
● akcyza na e-papierosy wzrośnie o 50 proc.

W 2027 roku:

● akcyza na papierosy wzrośnie o 15 proc.; 
● akcyza na tytoń do palenia wzrośnie aż o 22 proc.;
● akcyza na tzw. wyroby nowatorskie wzrośnie aż o 15 proc.;
● akcyza na e-papierosy wzrośnie aż o 25 proc.
 

Miało być inaczej

Dziennik poinformował, że zaproszeni do ministerstwa przedsiębiorcy nie kryli zaskoczenia takimi podwyżkami. W ostatnim projekcie budżetu państwa, który rząd przedstawił w czerwcu 2024 nie było mowy o tak drastycznych podwyżkach. Jednocześnie przytoczono wpis głównego ekonomisty Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasza Kozłowskiego.

 Pozdrawiam z Ministerstwa Finansów, gdzie właśnie upadł pkt. 11 umowy koalicyjnej, mówiący o tym, że zmiany w podatkach będą wprowadzane z co najmniej 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Tymczasem dowiedzieliśmy się, że w jeszcze krótszym terminie czekają nas dodatkowe podwyżki akcyzy – napisał Kozłowski na platformie ”X”.
 

Co ciekawe, według informacji opublikowanych przez Fakt, rząd ma się liczyć z potencjalnym wzrostem szarej strefy wynikającym z wprowadzenia tak wielkich podwyżek. W przyszłym tygodniu ma dojść do kolejnego spotkania w ministerstwie. Tym razem dotyczyć będzie ono branży alkoholowej.