Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Akcyza zostanie rozszerzona. Ten produkt już wkrótce zdrożeje
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 25.03.2024 16:29

Akcyza zostanie rozszerzona. Ten produkt już wkrótce zdrożeje

Pieniądze
Fot. Pixabay/skyradar

Ministerstwo Finansów właśnie wydało ważny komunikat. Pojawiła się w nim informacja, że resort podjął decyzję o rozszerzeniu akcyzy. Podatek ma zacząć obowiązywać już od początku przyszłego roku. Wiadomo już, jaki produkt wkrótce zdrożeje. Przedstawiamy szczegóły. 

Czym jest podatek akcyzowy?

Ministerstwo Finansów poinformowało, że akcyza zostanie rozszerzona. Podatek akcyzowy to opłata, którą nakłada się na różne produkty między innymi po to, by ograniczyć ich spożywanie, bo są szkodliwe dla zdrowia. Warto podkreślić, że jest to podatek pośredni, co oznacza, że nie musimy go uiszczać w urzędzie skarbowym, tylko dopiero wtedy, gdy kupujemy konkretny produkt. Akcyza jest bowiem wliczona w jego cenę. 

Zobacz także: To już pewne. Wiadomo, ile wyniesie 13. emerytura. Znamy daty wypłat

Dostaniesz nawet 822 zł. Komu przysługuje dodatek osłonowy?

Ten produkt wkrótce zostanie objęty akcyzą

Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym poinformowało, że za jakiś czas akcyzą zostaną objęte beztytoniowe saszetki nikotynowe. W ostatnim czasie zyskały one sporą popularność, zwłaszcza wśród młodzieży. Resort zachęca producentów i sprzedawców do wzięcia udziału w konsultacjach, zanim zostanie wprowadzony podatek akcyzowy na ten wyrób nikotynowy.

Celem zmiany jest uregulowanie produkcji i obrotu beztytoniowymi wyrobami zawierającymi nikotynę, które w obecnym stanie prawnym nie są opodatkowane podatkiem akcyzowym - tłumaczy MF w komunikacie.

Polacy zapłacą więcej za ten produkt. Tyle ma wynosić akcyza

Według informacji przekazanej przez Ministerstwo Finansów, akcyza na saszetki nikotynowe ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. W oficjalnym komunikacie przedstawiono także propozycję dotyczącą wysokości opłaty. Podatek akcyzowy ma wynieść 200 złotych za kilogram produktu. Co ważne, akcyza nie będzie dotyczyła saszetek wytwarzanych ręcznie w gospodarstwie domowym na własny użytek. 

Zobacz także: Action zwariowało, wyprzedaje hitowe produkty za grosze. Trzeba się pospieszyć