Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielka podwyżka dla prawie 200 tys. osób. Nawet 1000 zł dodatku
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 25.03.2024 12:21

Wielka podwyżka dla prawie 200 tys. osób. Nawet 1000 zł dodatku

pieniądze
Fot. Pixabay/lukasz_gl

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma dobre wieści dla jednej grupy zawodowej. Szykują się wysokie dodatki do wynagrodzenia, pracownicy dostaną po 1000 zł brutto miesięcznie. Kogo czekają podwyżki? Tym razem nie chodzi o nauczycieli.
 

”Godna praca to godne życie”

“To efekt intensywnych prac w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Ministerstwem Finansów, całym rządem i premierem.”

Tak o planowanych dodatkach do wynagrodzeń mówiła ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowa ustawa przygotowana przez rząd podczas posiedzenia Rady Ministrów 19 marca ma wprowadzić nowe rozwiązanie dla pracowników i pracownic socjalnych.

"Godna praca to godne życie - w tym przypadku i w przypadku tej grupy, to zdanie wydaje się szczególnie prawdziwe" - powiedziała szefowa MRPiPS.
 

Rekordowe zwroty PIT. Ile w tym roku dostaną Polacy?

Podwyżki dla prawie 200 tys. pracowników

Planowany dodatek w wysokości 1000 zł miesięcznie ma być wypłacany aż 190 tys. osób. Zmiany w ustawie o pomocy społecznej zostały omówione podczas posiedzenia Rady Ministrów w ubiegły wtorek, a teraz ma trafić do prac legislacyjnych w parlamencie.
Za sprawą nowego projektu w życie mają wejść programy umożliwiające dofinansowania wynagrodzeń za pośrednictwem samorządów.

Pracownice i pracownicy socjalni z pełnym poświęceniem wykonują codziennie trudną, wymagającą specjalistycznej wiedzy i odpowiednich kompetencji pracę, która musi być odpowiednio wynagradzana. Dzięki przyjętej dziś przez Radę Ministrów ustawie, która pozwoli rządowi na stworzenie programów, narzędzi dofinansowania wynagrodzeń, blisko 190 tysięcy osób pracujących w tych obszarach będzie mogło od lipca otrzymać dodatkowe 1000 złotych brutto miesięcznie — wyjaśniła przekazała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
 

Kto może liczyć na ”podwyżkę”?

Dofinansowanie przewiduje dodatek do pensji dla pracowników socjalnych. Podwyżki w takiej formie będą przysługiwać osobom zatrudnionym na umowie o pracę w określonych jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Obecnie brak informacji o tym, żeby w celu uzyskania dodatku potrzebne było złożenie wniosku.

Dodatek otrzymają pracownicy:

  • ośrodków pomocy społecznej
  • powiatowych centrum pomocy rodzinie,
  • centrum usług społecznych,
  • domów pomocy społecznej,
  • placówek specjalistycznego poradnictwa, w tym rodzinnego,
  • ośrodków interwencji kryzysowej,
  • ośrodków wsparcia,
  • systemów pieczy zastępczej i wspierania rodziny,
  • instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, prowadzonych przez samorządy.

Na stronie Ministerstw Rodziny Pracy i Polityki Społecznej czytamy:

Dofinansowanie będzie dotyczyć także kosztów składek od wynagrodzeń. Nowe przepisy będą stanowić podstawę prawną do przyjmowania przez Radę Ministrów programów rządowych i określają ich ogólne warunki, natomiast zasady realizacji i rozliczenia przeznaczanych środków zostaną określone w poszczególnych programach.

źródło: gazeta.pl