Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nowy podatek w 2025 roku. Za te produkty zapłacimy więcej
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 18.06.2024 17:17

Nowy podatek w 2025 roku. Za te produkty zapłacimy więcej

kalkulator, pieniądze
Fot. Pixabay/stevepb, pasja1000

Ministerstwo Finansów opublikowało założenia ws. budżetu na 2025 rok. Polacy mogą spodziewać się kilku niespodzianek. Pod lupą resortu znalazł się m.in. podatek minimalny CIT, wiemy też, czego spodziewać się w kwestii VAT. Za niektóre produkty zapłacimy więcej, powód jest jednak zaskakujący.

Budżet 2025

Mogłoby się wydawać, że rok 2024 dopiero się zaczął, a za dwa tygodnie już zaczyna się lipiec. To więc dobry moment na oficjalne plany finansowe na kolejny rok. Założenia Ministerstwa Finansów w tej sprawie są już znane. Wiele kwestii pozostaje bez zmian, w innych Polaków czekają spore niespodzianki. Chodzi m.in. o nowy podatek, a także podatek VAT.

Prognozuje się, że przeciętne zatrudnienie pozostanie na stabilnym poziomie. Jednocześnie oczekuje się spowolnienia tempa wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku w porównaniu do roku 2024, które mimo to wciąż pozostanie na wysokim poziomie. Podobna tendencja prognozowana jest dla funduszu emerytur i rent. Szacowane na 2025 zmiany w systemie podatkowym w zakresie PIT nie przewidują znaczącego wpływu na wysokość dochodów podatkowych w tym roku — czytamy w założeniach resortu.

ZUS wypłaci 330 zł bez względu na wiek. Te osoby nie muszą nawet składać wniosku

W życie wejdzie nowy podatek

Wśród największych zmian z pewnością warto wymienić podatek minimalny CIT. Chociaż ten teoretycznie został uchwalony jeszcze w 2022 roku, niemal natychmiast został zawieszony do końca roku 2023. W praktyce Polacy zapłacą więc podatek minimalny dopiero w 2025, w ramach rozliczenia rocznego za rok bieżący. Z tej okazji warto przypomnieć, iż podatek minimalny wyniesie 10% wyliczonej podstawy opodatkowania i zostanie nałożony na przedsiębiorców, którzy w danym roku kalendarzowym wykazali niskie dochody lub nawet straty podatkowe. Opublikowany plan budżetu na 2025 rok zakłada także korektę udziałów jednostek samorządu terytorialnego za rok 2023.

W 2023 r. wykonane wpływy z CIT były niższe niż kwoty prognozowane, które były podstawą do ustalenia udziałów dla jednostek samorządu terytorialnego w 2024 r. Z uwagi na fakt, że udziały przekazywane dla jednostek samorządu terytorialnego w danym roku nie zależą od rzeczywistych wpływów z podatku, istnieje mechanizm, który koryguje ewentualne odchylenia wielkości rzeczywistych udziałów przynależnych dla JST na podstawie rzeczywistych wpływów, od wielkości prognozowanych. W 2025 r. dokonana zostanie korekta udziałów JST za 2023 r. — napisano w założeniach Ministerstwa Finansów.

Przyszłość podatku VAT przypieczętowana

Ostatnie lata co rusz wzbudzały dyskusje w sprawie podatku VAT. Ten został zamrożony i powrócił dopiero w II kwartale 2024 roku. Wiele osób zastanawia się, czy w 2025 roku możemy spodziewać się ponownej obniżki podatku. Ministerstwo Finansów wyjaśnia tę kwestię:

W obszarze podatku VAT w 2025 r. nie są planowane większe zmiany systemowe. Należy także zauważyć, że 2025 r. będą przez cały rok obowiązywały standardowe stawki VAT.

Za niektóre produkty Polacy będą musieli jednak zapłacić więcej. To wynik wzrostu akcyzy na alkohol i papierosy. Opłata ma wzrosnąć o 5% dla alkoholu etylowego, piwa, wina, a także napojów fermentowanych, oraz o 10% dla papierosów, cygar, cygaretek, tytoniu do palenia oraz wyrobów nowatorskich.