Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci 330 zł bez względu na wiek. Te osoby nie muszą nawet składać wniosku
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 17.06.2024 07:49

ZUS wypłaci 330 zł bez względu na wiek. Te osoby nie muszą nawet składać wniosku

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci wielu Polakom dodatkowe 330 złotych miesięcznie. Świadczenie jest przyznawane bez względu na wiek, a niektóre osoby nie muszą nawet składać wniosku. Komu konkretnie należy się dodatek? Wyjaśniamy.

Dodatkowe pieniądze z ZUS dla wielu Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca różne świadczenia finansowe. Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny. To specjalne wsparcie przeznaczone dla osób, które są całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji i pracy lub ukończyły 75. lat.

ZUS wypłaci dodatkowe pieniądze, jeśli dana osoba posiada orzeczenie, które potwierdzi, że jest całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji. Wówczas świadczenie należy się bez względu na wiek beneficjenta, ale konieczne jest złożenie wniosku.

Lotto wydało ważny komunikat. Wypłaty nagród będą ograniczone

Niektórzy nie muszą nawet składać wniosku

Jak się okazuje, niektóre osoby otrzymają świadczenie nawet bez składania wniosku. ZUS wypłaca pieniądze automatycznie seniorom, którzy ukończyli 75 lat. Te osoby nie muszą również posiadać orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał im świadczenie wraz z ich comiesięczną wypłatą emerytury lub renty. Dodatek pielęgnacyjny wynosi aktualnie 330,07 złotych miesięcznie. Warto wspomnieć, że wsparcie podlega corocznej waloryzacji.

Te osoby nie dostaną dodatkowego świadczenia

Beneficjenci powinni wiedzieć, że dodatek pielęgnacyjny w niektórych przypadkach nie będzie się należał. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci dodatkowych pieniędzy w przypadku, gdy świadczeniobiorca przebywa w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym więcej niż dwa tygodnie w ciągu miesiąca.

Zobacz także: Wielu Polakom te pieniądze się należą. ZUS przypomina, nawet 29 tys. zł na osobę