Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Wielu Polakom te pieniądze się należą. ZUS przypomina, nawet 29 tys. zł na osobę
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 16.06.2024 12:53

Wielu Polakom te pieniądze się należą. ZUS przypomina, nawet 29 tys. zł na osobę

ZUS
fot. ZUS/Pxhere

W wyniku rodzinnego dramatu często zapomina się o pieniądzach i jest to zupełnie naturalne. Tymczasem jednak fundusze osoby zmarłej zgromadzone na subkoncie ZUS mogą być dziedziczone. By je uzyskać, wystarczy złożyć wniosek do urzędu, mimo wszystko w sumie na kontach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na odbiór czekają zapomniane miliony złotych. 

Kto może wybrać pieniądze z ZUS?

Najłatwiej uzyskać dostęp do odziedziczonych środków z subkonta osoby zmarłej, jeśli przed śmiercią złożyła ona informacje o uprawnionych do tego członkach rodziny. Taka informacja ma postać dokumentu, w którym wymienione są osoby, którym przyznaje się prawo do wypłaty środków zgromadzonych na subkoncie ZUS. Jeśli osoba zmarła za życia złożyła taki dokument, ZUS powinien samodzielnie skontaktować się z wymienionymi w nim członkami rodziny. By wypłacić zgromadzone środki, muszą oni wówczas jedynie złożyć wniosek do ZUS. 

Czas tylko do 1 lipca. Klienci ZUS muszą podjąć decyzję ws. składek

Co jeśli zmarły nie złożył informacji?

Gdy osoba zmarła z jakiegokolwiek powodu nie wymieniła osób uprawnionych do wypłacenia środków, wypłacić je jest trudniej, jednak nadal można to zrobić. W takim przypadku formalności można załatwić jedynie podczas postępowania spadkowego. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, spadkobiercy muszą się jednak porozumieć w kwestii podziału pieniędzy. 

Składki emerytalne

Środki z części składek emerytalnych trafiają na subkonta ZUS od 2014 roku, kiedy zlikwidowano OFE. Trwa bowiem okno transferowe, które umożliwia wybór tego, gdzie trafi część składek emerytalnych osób urodzonych po 1968 roku. Składka emerytalna wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, na przykład otrzymywanego wynagrodzenia, z czego 12,22 proc. trafia na I filar (indywidualne konto w ZUS), a 7,3 proc. na II filar. 

W kwestii II filaru do wyboru jest Otwarty Fundusz Emerytalny (2,92 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne) oraz Zakład ubezpieczeń Społecznych (4,38 proc. podstawy wymiaru składki), lub wyłącznie ZUS (7,3 proc. podstawy wymiaru składki). Decyzję można podejmować jedynie do końca lipca.