Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pilny komunikat ZUS o emeryturach. Musisz pamiętać o ważnej dacie
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 10.05.2024 17:40

Pilny komunikat ZUS o emeryturach. Musisz pamiętać o ważnej dacie

ZUS
fot. Pxhere

Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, czas na podjęcie ważnej decyzji jest tylko do końca lipca. Osoby urodzone po roku 1968 mogą już decydować, gdzie trafiać będzie część ich składek emerytalnych. 

Czas do końca lipca. Komunikat ZUS o emeryturach

1 kwietnia bieżącego roku ZUS aktywował okno transferowe, które umożliwia wybór tego, gdzie trafi część składek emerytalnych osób urodzonych po roku 1968. Składka emerytalna wynosi 19,52 proc. podstawy wymiaru, na przykład otrzymywanego wynagrodzenia, z czego 12,22 proc. trafia na I filar (indywidualne konto w ZUS), a 7,3 proc. na II filar. 

W kwestii II filaru do wyboru jest Otwarty Fundusz Emerytalny (2,92 proc. podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne) oraz Zakład ubezpieczeń Społecznych (4,38 proc. podstawy wymiaru składki), lub wyłącznie ZUS (7,3 proc. podstawy wymiaru składki). Decyzję można podejmować jedynie do końca lipca. 

1000 zł na dziecko. Rodzice długo czekali na tę podwyżkę

Kto musi zdecydować

Decyzja o ewentualnym podziale części składek nie dotyczy osób, które nie chcą zmieniać sposobu ich podziału, ani osób, które wiek emerytalny osiągną za 10 lat lub wcześniej. W przypadku takich osób obowiązuje tzw. ”suwak bezpieczeństwa”. Jego zadaniem jest ochrona środków osób ubezpieczonych w OFE przed potencjalną utratą ich wartości.

Jak złożyć oświadczenie

Osoby, które chcą przekazywać część składek do wybranego OFE, muszą podpisać umowę z wybranym Otwartym Funduszem Emerytalnym w ciągu czterech miesięcy od złożenia oświadczenia. Należy pamiętać, że dotyczy ono jedynie przyszłych składek, nie tych rozdysponowanych w poprzednim okresie transferowym. Kolejne zaplanowano na 2028 rok. 

Druki oświadczeń można dostać w każdej placówce ZUS oraz na stronie internetowej zus.pl. Można je przesyłać pocztą tradycyjną na adres oddziału ZUS lub elektronicznie – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

 

Źródło: Fakt, Portal Samorządowy