Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Otrzymałeś niespodziewany przelew? Musisz pamiętać o ważnej zasadzie
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 16.06.2024 10:48

Otrzymałeś niespodziewany przelew? Musisz pamiętać o ważnej zasadzie

przelew, karta, laptop
Fot. Pixabay/rupixen

Na Twoim koncie nagle pojawiła się dodatkowa kwota? Nieważne, czy to dziesięć, sto złotych czy kilka tysięcy. Musisz zachować czujność — to może być oszustwo. Zdradzamy, co zrobić w takiej sytuacji. Każdy powinien to wiedzieć.

Nie wiesz, skąd pochodzą pieniądze? Lepiej tego nie ignoruj

Dodatkowa suma na naszym koncie bankowym w pierwszej chwili może wydawać się miłą niespodzianką. W rzeczywistości jednak może oznaczać początek kłopotów. Podstawową zasadą w sytuacji, gdy ktoś dokonał niespodziewanej wpłaty na nasze konto, jest zachowanie czujności

To może być pomyłka, ale także oszustwo. Właśnie dlatego, jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, powinniśmy jak najszybciej przystąpić do działania. Jednocześnie jednak musimy zachować ostrożność — jeden krok może oznaczać utratę środków.
 

Tak stracili oszczędności życia. Każdy senior powinien wiedzieć

Czy trzeba zwrócić niespodziewany przelew?

Oto druga najważniejsza kwestia. Jeśli na nasze konto trafiły pieniądze, których nie powinniśmy otrzymać, będziemy musieli je zwrócić. W przeciwnym razie ryzykujemy poważnymi konsekwencjami prawnymi. 

Zatrzymanie środków może zostać potraktowane jako bezpodstawne wzbogacenie się, a sprawa może skończyć się w sądzie. Czy jednak oznacza to, że pieniądze najlepiej przelać na konto nadawcy? Eksperci ostrzegają: w pierwszej kolejności skontaktuj się z bankiem!

W praktyce, przekazywanie niechcianego przelewu dalej może prowadzić do wielu problemów. Na przykład, jeśli przelew pochodzi od osoby, która dokonała go przez pomyłkę, może to prowadzić do konfliktów i nieporozumień. W najgorszym przypadku, może to nawet prowadzić do postępowania sądowego. Dlatego zawsze warto pamiętać o konsekwencjach, które mogą wynikać z takiego działania – tłumaczy Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, właściciela marek SuperGrosz i „Kupuj Teraz – zapłać później”, cytowana przez SuperBiznes.
 

Możesz stracić pieniądze

Wiele przelewów-niespodzianek wynika ze zwyczajnej pomyłki. Ta może leżeć po stronie nadawcy lub banku, a sytuacja może okazać się całkowicie niegroźna. Bez ingerencji banku nie mamy jednak pewności, kto wpłacił pieniądze na nasze konto — ta metoda często wykorzystywana jest również przez oszustów. Jeśli niespodziewanie znajdziemy na rachunku dodatkowe środki, powinniśmy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać ich dalej. 

Przelew może okazać się próbą wyłudzenia, ale po dokonaniu kolejnej transakcji to my możemy zostać podniesieni do odpowiedzialności karnej. Za operacje przeprowadzone na naszym koncie bankowym to my jesteśmy odpowiedzialni, dlatego w razie wątpliwości lepiej skontaktować się z bankiem, doradcą finansowym lub nawet prawnikiem.