Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Komornik zajął ci konto? Tych pieniędzy nie musisz oddawać
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 14.06.2024 12:48

Komornik zajął ci konto? Tych pieniędzy nie musisz oddawać

pieniądze
Fot. Pixabay/adnovak

Zajęcie konta przez komornika to bardzo trudna sytuacja dla dłużnika. Nie jest to jednak równoznaczne z utratą dostępu do wszystkich środków. Wciąż obowiązuje bowiem kwota wolna od zajęcia komorniczego, a także środki, które pozostają zwolnione z egzekucji. Oto podstawowe informacje o zajęciu konta bankowego przez komornika.

Egzekucja komornicza. O tym warto wiedzieć

W sytuacji, gdy nie możemy lub unikamy spłaty zadłużenia, grozi nam zajęcie konta bankowego przez komornika. I to nie jednego rachunku, ale wszystkich, ustalonych dzięki systemowi OGNIVO — regulują to art. 889-890 Kodeksu postępowania cywilnego. Na podstawie nakazu zapłaty lub klauzuli wykonalności wyroku sądu, komornik przekazuje środki z naszego konta, na rachunek wierzyciela, a cały proces trwa tak długo, aż spłacona zostanie pełna kwota zadłużenia.

Co bardzo ważne, o zajęciu komorniczym dowiemy się prawdopodobnie dopiero po fakcie. Zajęcie konta odbywa się na zasadzie komunikacji komornika z bankiem, poprzez wysłanie zawiadomienia o zajęciu środków — w tym również tych, które wpłyną na konto w przyszłości. Nie oznacza to jednak, że dłużnik zostaje całkowicie pozbawiony środków do życia.
 

ZUS wypłaci 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. Wiele osób o tym nie wie

Kwota wolna od zajęcia i środki zwolnione z egzekucji

Niezależnie od kwoty zadłużenia, komornik ma obowiązek zostawić dłużnikowi 75% płacy minimalnej. Jest to tzw. kwota wolna od zajęcia i obecnie wynosi 3181,50 zł brutto. Powinniśmy jednak pamiętać, że jest to suma środków, które pozostaną dłużnikowi, bez względu na ilość posiadanych kont bankowych. Na uwadze musimy mieć również fakt, iż ulga ta nie obejmuje kont firmowych, a także zajęcia alimentacyjnego.

Poza kwotą wolną od zajęcia, komornik nie może przekazać wierzycielowi również pieniędzy pochodzących ze świadczeń socjalnych, zasiłków czy alimentów. Nie ma również możliwości zajęcia konta bankowego dziecka osoby zadłużonej.
 

To ważne! Zachowaj potwierdzenie wpłat!

W sytuacji zablokowania konta przez komornika niezwykle ważną kwestią jest również jego odblokowanie. Kiedy nasz rachunek bankowy pozostaje pod czujnym okiem wykonawcy wyroku sądowego, mamy prawo do negocjowania warunków spłaty

W tym czasie powinniśmy zachować wszystkie potwierdzenia wpłat, które w następnej kolejności posłużą nam jako dowód spłaty zadłużenia. Kiedy już cała kwota zostanie uregulowana — łącznie z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi — komornik ma obowiązek złożyć wniosek o odblokowanie konta i zakończenie postępowania egzekucyjnego. Były dłużnik powinien otrzymać potwierdzenie, a w Biurze Informacji Kredytowej powinna zostać zaktualizowana informacja ws. spłaty należności.