Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. Wiele osób o tym nie wie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.06.2024 21:48

ZUS wypłaci 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. Wiele osób o tym nie wie

ZUS, pieniądze
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić dodatkowe pieniądze. Specjalne świadczenie mogą jednak dostać tylko te osoby, które spełniają odpowiednie warunki. Jest o co się starać, bo można dostać 620 zł miesięcznie bez względu na wiek. Wyjaśniamy, komu należy się ten dodatek.

Dla kogo dodatkowe pieniądze z ZUS?

ZUS ma w swojej ofercie wiele świadczeń finansowych. Jednym z nich jest dodatek dla sieroty zupełnej, czyli specjalne wsparcie przeznaczone dla osób, które straciły obydwoje rodziców. Co istotne, konieczne jest też pobieranie renty rodzinnej z tego tytułu.

Dodatek dla sieroty zupełnej należy się także w przypadku, gdy matka zmarła, a ojciec pozostaje nieznany. Co istotne, ZUS wypłaci świadczenie bez względu na wiek beneficjenta. Jeżeli w jednej rodzinie jest kilka sierot zupełnych, to każda z nich może wnioskować o wypłatę takiego wsparcia finansowego.

Główna wygrana w grze Lotto. Wiemy, gdzie kupiono szczęśliwą zdrapkę

Aby otrzymać świadczenie, trzeba złożyć wniosek

Osoby, które spełniają warunki konieczne do uzyskania dodatku, powinny złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Można dostarczyć go do dowolnej jednostki instytucji. To jednak jeszcze nie wszystko.

Do wniosku należy bowiem dołączyć wymagane dokumenty. ZUS musi otrzymać od przyszłego beneficjenta dokumenty, które potwierdzają daty zgonów rodziców. W przypadku, gdy ojciec pozostaje nieznany, potrzebny będzie też akt urodzenia wnioskującego.

Zobacz także: Duże zmiany w ZUS. Emeryci powinni uważać, można stracić emeryturę

Dodatek ostatnio poszedł w górę

ZUS wypłaca w ramach dodatku dla sieroty zupełnej dokładnie 620,36 złotych miesięcznie. Warto wspomnieć, że jeszcze do niedawna to świadczenie wynosiło 553,30 złotych. 1 marca odbyła się coroczna waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych, która podniosła jego wysokość.

Gdy dopełnimy formalności związanych ze złożeniem wniosku, ZUS podejmie decyzję w ciągu 30 dni. Jeżeli będzie ona negatywna, to możemy złożyć odwołanie w formie pisemnej lub ustnej. Trzeba pamiętać, że mamy na to tylko miesiąc. Potem decyzja zostanie uprawomocniona i możliwość otrzymania dodatkowych pieniędzy przepadnie.