Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > ZUS wypłaci dodatkowe 1780 zł do emerytury. Takie warunki trzeba spełnić
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 12.06.2024 17:23

ZUS wypłaci dodatkowe 1780 zł do emerytury. Takie warunki trzeba spełnić

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaci dodatkowe pieniądze do emerytury. Specjalne świadczenie trafi do osób, które spełniają odpowiednia warunki i złożyły stosowny wniosek. Wsparcie finansowe przysługuje rodzicom, którzy wychowali określoną liczbę dzieci. Przedstawiamy szczegóły.

Te osoby dostaną dodatkowe pieniądze do emerytury

Wielu seniorów może otrzymać dodatkowe świadczenie do emerytury - Mama 4 plus. To specjalne wsparcie finansowe dla matek, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci i nie wypracowały odpowiedniej ilości lat, by uzyskać emeryturę minimalną. Świadczenie należy się też osobom, które wcale nie mają emerytury.

Co istotne, zwykle ZUS wypłaca dodatek Mama 4 plus w formie wyrównania do podstawowego świadczenia emerytalnego. To wsparcie finansowe mogą otrzymać także ojcowie. Mężczyźni będą mogli liczyć na dodatkowe pieniądze w przypadku, gdy samotnie wychowali co najmniej czwórkę dzieci, których matka zmarła lub jeśli porzuciła rodzinę.

Ważny komunikat banku PKO BP. Klienci mają czas do 30 czerwca

Tyle wynosi specjalny dodatek do emerytury

Jeżeli chodzi o wysokość świadczenia, to jest ona waloryzowana, podobnie jak emerytury i renty. Aktualnie ZUS wypłaca dodatek do emerytury w wysokości 1780,96 zł, jeśli ktoś w ogóle nie pobiera emerytury. Gdy otrzymuje comiesięczne wypłaty, które są niższe od emerytury minimalnej, to ZUS przyzna wyrównanie do tej kwoty. W ubiegłym roku średnia wysokość tego wsparcia finansowego wynosiła 740 zł.

Zobacz także: Lipcowa waloryzacja emerytur może być historycznie wysoka. Są wyliczenia

ZUS wypłaci dodatkowe świadczenie na wniosek

Aby otrzymać dodatkowe pieniądze, należy złożyć odpowiedni wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Warto jednak pamiętać, że mogą zrobić to tylko te osoby, które osiągnęły powszechny wiek emerytalny (60 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn).

Trzeba mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach świadczenie może zostać odebrane. W momencie, gdy beneficjent otrzyma inne wsparcie finansowe lub podejmie zatrudnienie, powinien poinformować o tym ZUS. Jeżeli jednak tego nie zrobi, a ZUS się dowie, to konieczne będzie zwrócenie nienależnego świadczenia.